Alzheimer-kór - A felejtés betegsége
Az Alzheimer-kór egy visszafordíthatatlan, időben egyre súlyosbodó agyi megbetegedés, amely során egyre romlik a beteg memóriája és gondolkodási képessége egészen addig, míg a mindennapi élet egyszerű feladatait sem képes már elvégezni.
Az Alzheimer-kór az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka. A kórképet elsőként 1906-ban Alois Alzheimer írta le. Az Alzheimer-kór a központi idegrendszer jellegzetes klinikai és patológiai elváltozásaival, idegsejt-pusztulással járó betegsége, amit kórszövettanilag kóros fajta amyloidot tartalmazó plakkok és az idegsejtnyúlványok sajátos összecsapzódása, valamint az idegsejtek közötti kapcsolatok megszűnése jellemez.
Milyen gyakori az Alzheimer-kór?
A betegség általában 65 éves kor körül kezdődik, és a megbetegedés kockázata az életkorral nő. Fiatalabb életkorban is előfordul megbetegedés (az első tünetek már 40 éves kor körül jelentkezhetnek), de ez nem gyakori. A 65 és 74 éves nők és férfiak között a gyakoriság kb. 5 százalék, a 85 éven felülieknek azonban kb. a fele szenvedhet ebben a betegségben. Nagyon fontos megjegyezni, hogy az Alzheimer-kór nem normális következménye az öregedésnek.
Az Alzheimer-kór tünetei
Az Alzheimer-kór lassan kezdődik. Eleinte csak enyhe feledékenység a tünet. A korai stádiumban a betegeknek gondjuk van a rövidtávú emlékezéssel, nem jut eszükbe pl. az ismerőseik neve, vagy egy egyszerű matematikai feladat megoldása nagy nehézséget jelenthet. A betegség előrehaladtával a feledékenység egyre jobban befolyásolja a mindennapi életet. A közepesen súlyos állapotban a beteg elfelejtkezhet elvégezni alaptevékenységeket, pl. fogmosás, fésülködés. Nem gondolkodik tisztán, problémája lesz a beszéddel, a megértéssel, az írással vagy az olvasással. Később a beteg idegessé, ingerlékennyé, vagy akár agresszívvé is válhat, nem talál haza, és otthonától távolra is elbolyonghat. Végső stádiumban teljes felügyelet szükséges.
Az Alzheimer-kór diagnosztikája
Jelenleg kb. 90 százalékos pontossággal diagnosztizálható az Alzheimer-kór.
A diagnózis felállításának eszközei:
- a beteg részletes kikérdezése
- laboratóriumi vizsgálatok (kizárására egyéb belgyógyászati megbetegedéseknek, melyek szintén szellemi leépülést okozhatnak)
- a memória, a problémamegoldó képesség, a számolási, összpontosítási, és nyelvi készségek vizsgálata
- az agy vizsgálata képalkotó módszerekkel (CT, MRI)
A kezelés elmaradásának következményei
A kezelés elmaradásával az életminőség romlik, és a súlyos állapot várhatóan gyorsabban alakul ki a kezelt betegekhez képest.
Az Alzheimer-kór kezelése
Mivel ma még nem ismert a betegség kialakulásának mechanizmusa, oki kezelés sem lehetséges, amely a betegséget meggyógyíthatná. A gyógyszeres kezelés az ingerület átvivő anyagok szintjének beállításán, valamint az izgalmi idegi ingerület átvitel kóros kiváltódásának csökkentésén alapul. A gyors hanyatlás lassítható, a szükséges képességek és az önálló életvitel tovább megőrizhetőek.
Az állapot súlyosságától függően alkalmazhatók továbbá a pszichés tüneteket, magatartászavarokat enyhítő gyógyszerek.
Egyes kutatások azt jelzik, hogy a beteg állapotának romlása egyes vitaminok (D, E és B vitaminok), omega-3 zsírsavak, és az agyi oxigénellátást javító gyógynövények segítségével lassítható.
Kapcsolódó cikkek
A leírás a Budai Egészségközpont neurológus szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.