Húgyhólyag-gyulladás
Nevezik húgyhólyag-gyulladásnak, hólyaghurutnak, cisztitisznek és felfázásnak is, de a legutóbbi pontatlan megnevezés. A hólyagot érintő bakteriális húgyúti fertőzésről van szó, mely az urológiában az egyik leggyakrabban előforduló fertőzéses megbetegedés.
A húgyhólyag-gyulladás oka
Kialakulásának legfőbb oka, hogy a végbél körüli kórokozók átkerülnek a gátra, majd a külső húgycsőnyílásba, onnan felszállva pedig eljutnak a húgycsőbe és a húgyhólyagba. Ezek a baktériumok megtapadnak a hólyag falán, ahol elszaporodnak és emiatt alakul ki a húgyhólyag nyálkahártyájának gyulladása.
Nőknél a rövid húgycső fokozza a gyulladás kialakulásának veszélyét, ezért a hölgyek jelentős része az élete során legalább egyszer-kétszer szembesül ezzel a problémával. Bármely életkorban előfordulhat, de a szexuálisan aktív, fiatal nőknél gyakoribb, ugyanis a betegség kialakulásának legnagyobb valószínűsége szexuális együttlét során van, amikor a hüvely normálisan savas vegyhatásának megváltozása táptalaja lesz a kórokozók hüvelybe és húgycsőbe való elszaporodásának. A menopauza utáni cisztitisz szintén gyakori.
A húgyhólyag-gyulladás tünetei
Jellegzetes tünetei:
- gyakori és/vagy hirtelen jövő, erős vizelési inger
- fájdalmas vizelés, égő, csípő érzés
- kevés mennyiségű (pár csepp) vizelet ürítése
- zavaros, gennyes, szúrós szagú, akár véres vizelet
- alhasi fájdalom
- láz
- hidegrázás
Két csoportba sorolhatjuk: egyszerű és komplikált húgyhólyag-gyulladás.
A.) Az egyszerű húgyhólyag-gyulladás kezelése
Ez a gyakoribb, legtöbbször pár nap fizikális kímélés és bőséges folyadékfogyasztás után spontán gyógyul. Ha 4 napon túl is fennállnak a tünetek, akkor érdemes a háziorvost felkeresni, aki a vizeletben lévő gennyet ki tudja mutatni egy tesztcsík segítségével. Érdemes vizelettenyésztést is leadni antibiotikum szedése előtt. Kezelésére általában 3-5 napig, szájon át alkalmazott antibiotikum kúrát szoktak javasolni és azt, hogy a gyógyulásig tartózkodni kell a nemi élettől.
B.) A komplikált húgyhólyag-gyulladás kezelése
A komplikált (szövődményes) húgyhólyag-gyulladás kialakulásának két oka is lehet:
- gyengült védekező képesség (pl.: cukorbetegség, daganatos betegség, veleszületett immunhiányos betegség),
- valamilyen kóros eltérés (pl.: a húgyutakban lévő kő, szűkület, daganat, megnagyobbodott prosztata, nőgyógyászati gyulladás) miatti vizeletpangás, ami kiváló táptalaja a baktériumok elszaporodásának.
A diagnózis felállításához több vizsgálatra is szükség lehet, pl. hasi ultrahangra, intravénás urographias vizsgálatra, esetleg cystoscopiára, húgycsőtükrözésre és hólyagtükrözésre. A komplikált húgyhólyag-gyulladás nehezebben gyógyul és sokszor ki is újul. Kezelésére erős antibiotikumokat használnak, mindenekelőtt pedig fontos a kiváltó ok felderítése és megszüntetése.
A húgyhólyag-gyulladás megelőzése
Lényeges a megfelelő higiéniai szabályok betartása! Nemi érintkezés után mindig zuhanyozzunk le és ürítsük ki a vizeletet, mert a normálisan steril vizelet átmossa a húgycsövet, így megnehezíti a kórokozók feljutását. Ezen kívül lehetőség szerint sose tartogassuk sokáig a vizeletet, mert probléma adódhat belőle, ha ez rossz szokássá válik.
A leírás a Budai Egészségközpont urológus szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.