Rejtett here, ingahere
Foglaljon időpontot budapesti urológiai vizsgálatunkra!
Következő online elérhető időpont: 2024.10.16., szerdaA herék a hasüregben fejlődnek ki, ahonnan a születés előtt a herezacskóba szállnak le. Ha ez a folyamat valamilyen okból (hormonális, mechanikus, nem megfelelő herefejlődés) kifolyólag zavart szenved, a here a leszállási útvonal valamelyik pontján elakad, így a here (vagy a herék) nem található(ak) meg a herezacskóban. Ekkor beszélünk „rejtettheréjűségről”.
A rejtett here jellemzően a hasüregben, a lágyékcsatornában vagy a herezacskó felett helyezkedik el. Enyhe formája az „ingahere”, amikor nyugalmi, ellazult helyzetben a herék megtalálhatók a herezacskóban, ám hajlamosak arra, hogy bizonyos ingerek hatására felhúzódjanak innen. Ez az állapot alapjában véve nem kóros, kezelést általában nem igényel.
Az esetek 90%-ában kizárólag az egyik here, 10%-ában mindkét oldali here rejtett. Az esetek 70–90%-ában a hereleszállási zavarokhoz kísérőbetegségként lágyéksérv vagy vízsérv is társul. Az is előfordulhat, hogy sorvadt vagy egyáltalán nincs here az egyik, vagy mindkét oldalon. Előbbi esetben műtéti eltávolítás szükséges a hererák kockázatának csökkentése érdekében.
A rejtett here okai
A rejtett-heréjűség pontos okát nem ismerjük, elsősorban genetikai és környezeti faktorok játszhatnak szerepet a herék szabálytalan fejlődésében, leszállásának gátoltságában. Koraszülötteknél gyakrabban fordul elő a jelenség, életük első pár hónapjában azonban rendszerint maguktól leszállnak a herék a herezacskóba (amennyiben megfelelően kifejlődtek).
A rejtett herére további hajlamosító tényezők lehetnek az anya terhesség alatti alkoholfogyasztása, dohányzása vagy passzív dohányzásnak való kitettsége, az alacsony születési súly, a hasfal fejlődési rendellenessége, a Down-szindróma, valamint a genetikai halmozódás (azaz, ha a családtagoknál előfordult már rejtettheréjűség).
A here a hasüregből a herezacskóba történő természetes fejlődési vándorlás során maga előtt tolja a hashártyát. Amennyiben a leszállást követően az útvonal „nem záródik össze”, a hasüreg, valamint a herezacskó között összeköttetés alakul ki, lágyéksérv jön létre.
A rejtett here tünetei
A hereleszállási zavarok 80%-ában a rendellenes elhelyezkedésű herét a herezacskó fölött lehet tapintani a lágyéktájon, vagy a lágyékcsatornában. Ezekben az esetekben műtét során a here herezacskóba való lehozatala és rögzítése szükséges. Az esetek másik 20%-ában nem tapintható a here (vagy a herék), ilyenkor nem fejlődött ki, vagy a hasüregben helyezkedik el. Előfordulhat továbbá az ingahere állapot, amikor a here időnként a herezacskóban van, ingerek hatására azonban felhúzódik.
A rejtett here diagnózisa
A rejtett here hasüregben elfoglalt helyét hasi ultrahang vizsgálattal, vagy MR-vizsgálattal határozhatjuk meg. Ha képalkotóval nem sikerül a here megtalálása diagnosztikus céllal is végezhető laparoszkópos műtét.
A rejtett here kezelése
A kezelés célja az, hogy a rendellenes helyen tartózkodó herét a herezacskóba juttassuk, és ezzel biztosítsuk annak megtermékenyítő és hormontermelő képességét, megfelelő fejlődését. Ahhoz, hogy ez a lehető legnagyobb sikerrel megvalósuljon, a műtétet 6 és 12 hónapos kor között optimális elvégezni, de legkésőbb 18 hónapos korig. Amennyiben ebben az életkorban nem történik meg a műtét, klinikai vizsgálatok alapján pubertáskor előtt érdemes elvégezni a beavatkozást, mert így is csökkenthető egy későbbi heredaganat kialakulásának esélye.
Nem műtéti kezelés
Kétoldali rejtettheréjűség egyes eseteiben nem műtéti kezelésként alkalmazható hormonkezelés, ami (HCG - humán gonadotropin) hormoninjekció több alkalommal történő beadásából áll. A kezelés az esetek 30–50%-ában sikeres, azonban az eredményes kezelés ellenére is előfordulhat, hogy a herék visszahúzódnak a herezacskóból a korábbi rossz pozícióba. A kezelés eredménytelensége esetén műtéti megoldás szükséges.
Műtéti kezelés
Tapintható here esetén azonos oldali lágyéktáji metszésből keressük fel a szervet, majd a here leszállását akadályozó hegek, izomrostok átvágását (orchidolysis) követően mobilizáljuk a herét, levisszük a herezacskóba, és ott rögzítjük (orchidopexia).
Amennyiben nem tapintható a here, laparoszkópos módszerrel 1 vagy 2 ülésben hozható le a herezacskóba. Ilyenkor laparoszkóp segítségével megkeressük a herét a hasüregben, majd amennyiben kellően mobilizálható, a herezacskóban rögzítjük. Ha a heréhez futó erek rövidsége miatt ez nem lehetséges, akkor 2 ülésben végezzük a műtétet. Először a here fő, de nem egyetlen ellátó erének (arteria testicularis) a lekötése és átvágása történik, majd későbbiekben a kollaterális erek megerősödését követően helyezhető le a here a herezacskóba. Egy másik lehetőség, ha a herét az ellentétes oldalon a hasfal belső oldalához rögzítjük, ezáltal nyújtva az ereket. Ezt követően 3–6 hónappal később, egy újabb ülésben a here jó eséllyel szintén levihető a herezacskóba.
Miért fontos a kezelés?
Rejtettheréjűségben a rendellenes elhelyezkedésű herék fejlődése elmarad, nemzőképessége károsodhat, mind a hormontermelés, mind a spermiumtermelés tekintetében. Gyakoribb a herecsavarodás, a trauma miatt bekövetkező sérülés és nagyobb a rosszindulatú daganat (hererák) kialakulásának lehetősége is. A magas hereállás pszichés problémákat is okozhat.
A leírás dr. Póth Sándor közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.