Hasi és kismedencei ultrahang
Mivel fájdalommentes, gyorsan kivitelezhető, és nem jár sugárterheléssel a hasi ultrahang, ezért rendszerint ez az egyik elsőként választott vizsgálat a diagnosztikai folyamatban.
Mi a vizsgálat célja?
A hasüregben, kismedencében található szervek állapotának, betegségeinek, rendellenességeinek, elváltozásainak feltérképezésére használjuk.
A szervek ábrázolása során azok szerkezeti változásából lehet a betegségek eredetére következtetni. Vizsgálható általa a szervek vérkeringése is, mely szintén különböző kóros elváltozásokra utalhat.
Mely szervek vizsgálhatók hasi ultrahanggal?
A rekeszizomtól a szeméremcsontig minden szervet megvizsgálhatunk. Képet kapunk a máj, epehólyag, epeutak, hasnyálmirigy és a lép alakjáról, szerkezetéről, illetve jól megítélhetők a vesék, a nyirokcsomók, a hasi verőerek, továbbá (a levegőtartalom miatt) részlegesen vizsgálható a belek fala is. A kismedencében a húgyhólyag, a méh és petefészkek, illetve a prosztata állapota mérhető fel az ultrahang által.
Milyen betegségek felismerésében segít a hasi ultrahang?
Lehetőséget biztosít többek között az epekő, vesekő, zsírmáj, májdaganat, ciszták, folyadékgyülemek, tályogok, elzáródások diagnózisára, valamint észlelhetők általa a jóindulatú daganatos elváltozások, rosszindulatú tumorok, tágulatok, megnagyobbodások, meszesedések, és a gyulladás is.
Milyen előkészítést igényel? Lehet-e enni és inni a vizsgálat előtt?
Éhgyomorra történik a hasi ultrahang, 6 órával előtte már nem szabad enni! A napi rendszerességgel szedett gyógyszerek bevehetők. Tele húgyhólyaggal kell érkezni (az ultrahang előtt nem szabad a hólyagot kiüríteni), 1-1,5 órával előtte 6 dl szénsavmentes víz fogyasztása ajánlott.
Hogyan végezzük a hasi ultrahangot?
Rendszerint fekvő testhelyzetben zajlik a vizsgálat, amelyhez derékig szabaddá kell tenni a testet. A vizsgálandó szerv feletti bőrfelületre speciális gélt viszünk fel, hogy biztosítsuk az ultrahanghullámok megfelelő terjedését, és kiküszöböljük a levegőről való visszaverődésüket.
A páciens a hátán fekszik, majd jobbra, balra fordul a szervek jobb ábrázolása érdekében. (A vesék vizsgálata oldalfekvő testhelyzetben történik.) Időnként mélyen be kell szívnia és bent szükséges tartania a levegőt.
A bőrfelületre felvitt gél, zselé könnyen és nyom nélkül letörölhető, vízben oldódó.
Mikor kontraindikált, vagyis ellenjavallt a vizsgálat?
Abszolút kontraindikáció nincs. Amennyiben a páciens evett, vagy üres húgyhólyaggal érkezik, a vizsgálat korlátozott értékű, vagy el sem végezhető.
Mennyi ideig tart a vizsgálat?
A hasi ultrahang az előkészületekkel együtt 15-30 percet vesz igénybe. A páciens azonnal írásos véleményt kap a vizsgálat után.
A leírás Dr. Puhl Mária radiológus főorvos közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.