Kondilóma, nemi szervi szemölcs
A kondilóma (condyloma acuminatum) a nemiszerveken és a végbélnyílás körül (ritkán a szájüregben vagy a garatban) előforduló vírusos szemölcs. Ez az egyik leggyakoribb, többnyire szexuális úton terjedő, nemi szerveket érintő vírusos elváltozás: a WHO adatai alapján évente 30 millió új kondilómás esetet diagnosztizálnak világszerte a nők és a férfiak körében. A vírusos szemölcs nőknél többnyire a nagyajkakon és a gát tájékon jelentkezik, ritkán a hüvelyben is megtalálható. Férfiaknál a pénisz és a fityma, ritkán a húgycső lehetnek érintettek. A HPV-fertőzés következményeként az érintett területen karfiolszerű növedékek alakulnak ki, amik jellemzően kisméretűek és csoportosan helyezkednek el. Az esetek többségében viszketésen kívül nem okoznak más panaszt, ritkán égő érzés, vagy fájdalom jelentkezhet. A kondilómákat minden esetben kezelni kell, mert folyamatosan növekednek és terjeszkednek.
Kondilóma okai
A kondilómát a HPV (humán papillomavírus) alacsony kockázatú altípusai: leggyakrabban a 6-os és 11-es altípus okozzák. A HPV-fertőzés többnyire szexuális úton terjed, a fertőzés átadásához a bőrfelületek egymással való érintkezése is elegendő lehet, teljes biztonságot az óvszer használat sem jelent. A szülés során az anya is megfertőzheti a gyermeket, akinek ilyenkor a gégéjén alakulnak ki a növedékek.
Kondilóma tünetei
A fertőződést követően nagyjából 1-8 hónapos lappangási idő után alakulnak ki a karfiolszerű elváltozások a bőrön illetve a nyálkahártyán. A kezdetben rizsszemnyi méretű papillomák gyorsan növekedhetnek és terjedhetnek. A szemölcsök vérzékenyek lehetnek és esetenként gennykeltő baktériumokkal felülfertőződhetnek.
Kondilóma diagnosztikája
A diagnózis felállítása nőgyógyászati vagy bőr- és nemigyógyászati szakrendelés alkalmával, egyszerű megtekintéssel történik. A HPV-fertőzés következtében kialakuló jellegzetes nemiszervi szemölcsök könnyen felismerhetőek.
Kondilóma kezelése
A kondilóma magától nem gyógyul meg, nőgyógyászati vagy bőr-és nemigyógyászati kezelést igényel. A kondilóma rendszeres ecsetelés alkalmazásával többnyire eredményesen kezelhető, eredménytelenség esetén a kinövések – helyi érzéstelenítés alkalmazása mellett - fagyasztással, égetéssel vagy kaparással, kimetszéssel vagy lézerestechnikával eltávolíthatók. Ha a szemölcsök nagy számban vannak jelen, nagy területen helyezkednek el vagy a konzervatív kezelés sikertelen, nőgyógyászati kisműtét keretében a szeméremtesten vagy a hüvelyben elhelyezkedő kondilómák elektrokauterizációja és/vagy szikével történő eltávolítása válhat szükségessé.
Mivel a fertőzés szexuális úton terjed, az érintettet és partnerét egyaránt ki kell vizsgálni és szükség esetén mindkét felet kezelni kell a visszafertőződés elkerülése érdekében.
Kondilóma megelőzése
A kondilómát okozó HPV-fertőzés megelőzése érdekében sokat tehetünk a HPV elleni védőoltás felvételével. A nemiszervi szemölcsöket okozó HPV típusokkal szemben a 9-komponensű oltás védelmet biztosít.
A leírás dr. Nagy László Zoltán nőgyógyász szakorvos közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.