Méhpolip, méhnyálkahártyapolip, endometriumpolip, polypus
A méhpolip az egyik leggyakoribb, általában jóindulatú méhelváltozás, ami bármely életkorban előfordulhat, de a 40-50 éves korosztálynál a leginkább jellemző. A méhnyálkahártyapolip egy mirigyeket, stromákat és ereket tartalmazó, rendellenes növekmény, nagysága a pár milliméterestől az egész méhűrt kitöltőig változhat. A méhpolip lehet sima, gömb alakú, vagy hengeralakú, színe sárga vagy barnás. A méhpolip egy nyúlványon keresztül kapcsolódik a méhnyálkahártyához, létezik pedikuláris (vékony nyúlvánnyal kapcsolódó) és adnexális (széles alappal rendelkező) fajtája. A méhpolipok leggyakrabban a méhnyakon és a méh üregébe átmenő belső nyálkahártyán fordulnak elő.
Méhpolip okai
A méhpolipok kialakulásának pontos oka nem ismert, de számos ok valószínűsíthető az elváltozás hátterében. Ilyen például a hormonális egyensúly hiány (elsősorban a fokozott ösztrogén hormon termelődés), a krónikus kismedencei ill. méhnyálkahártya gyulladás, a túlzott méhnyálkahártya sejt termelés, valamint az endokrin rendellenességek, a magas vérnyomás és az elhízás. Az elváltozás gyakran jelentkezik a menopauza környékén, kockázatát fokozza a posztmenopauzás nők hormonpótló kezelése is.
Méhpolip tünetei
A méhpolipok jellemzően tünetmentes elváltozások. A leggyakoribb figyelmeztető jel a kóros méhvérzés (nem menstruációs eredetű vérzés, szexuális közösülést követő vérzés), ami az érintettek közel 70%-ánál jelentkezik. Időnként alhasi fájdalom is jelentkezhet. A méhpolipok visszatérő beágyazódási zavart (RIF), valamint meddőséget is okozhatnak. Az endometrium polipok nagyjából 1%-a rosszindulatú elváltozássá, daganattá fajulhat.
Méhpolip diagnosztikája
A méhpolip diagnosztikájának első lépése a hüvelyi ultrahang vizsgálat, melyet a menstruációs ciklus 10. napja előtt szerencsés elvégezni. Szükség esetén végezhető hasi vagy kismedencei ultrahang vizsgálat, rosszindulatú elváltozás gyanúja esetén MRI vizsgálat. HyCoSy (petevezeték-átjárhatósági) vizsgálattal pontosan feltérképezhetőek a méhpolipok, szükség esetén pedig a vizsgálat közbeni eltávolításuk is lehetséges. A gyanú megerősítéséhez és a diagnózis felállításához szövettani mintavétel szükséges. A differenciál diagnózis felállítása során a méhelváltozásról egyértelműen kiderül, hogy méhpolip, mióma vagy éppen ciszta.
Méhpolip kezelése
A kisméretű (10 mm-nél kisebb), tünetmentes méhpolipok idővel spontán megszűnhetnek, magas a gyógyulási arányuk, alacsony a rosszindulatú daganattá válásuk esélye. Ilyenkor félévente ultrahangos kontrollvizsgálat javasolt a méhelváltozás utánkövetésére.
Amennyiben a méhpolipok meddősséggel társulnak, vagy fennáll a rosszindulatúvá válásuk kockázata, műtéti beavatkozás válhat szükségessé. Intézetünkben lehetőség van a méhpolip hiszteroszkópos eltávolítására. A hiszteroszkópos műtétet követő progeszteronhormon terápia hatékonyan akadályozza meg a méhpolipok újbóli kialakulását.
Méhpolip megelőzése
A méhpolipok és más nőgyógyászati problémák megelőzése és korai diagnózisa érdekében javasolt a nőgyógyászati szűrővizsgálaton való rendszeres részvétel. A méhpolip kialakulásának megelőzése érdekében ajánlott a kismedencei gyulladások, valamint az endokrin rendellenességek megelőzése, kezelése.
A leírás dr. Nagy László Zoltán nőgyógyász szakorvos közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.