Csípőficam
A csípőficam a gyakoribb fejlődési rendellenességek közé tartozó betegség, hazai előfordulási aránya 0,5%. Kialakulásában több tényező játszik szerepet, ezek lehetnek genetikai tényezők és környezeti befolyások. Az örökletes tényező, mint hajlam, az ízületi vápa fejletlenségén keresztül nyilvánul meg. Környezeti tényezők közül méhen belüli, és méhen kívüli okokat különböztetjük meg.
A csípőficam tünetei
A klinikai tünetek az alábbiak szerint osztályozhatóak
- 1. gyanújelek, ilyenek a családban korábban előforduló csípőficam, vagy fejletlen csípő, a farfekvés, vagy ha a baba nem jól használja a végtagját, és a kóros oldalt kevésbé mozgatja.
- 2. valószínűségi jelek, az ún. redőaszimetria, és a csípő terpeszhelyzetének kötöttsége. A csípő kontúrja aszimetrikus, a nagytompor tömegesebb. A végtag kifordított helyzetben van, és rövidebb.
- 3. csípőízületi instabilitás,
- 4. végül a ficam biztos jele, amikor a csípő vizsgálatakor a mozgatás során kattanás észlelhető, ez az Ortolani-tünet. A csípő ilyenkor terpesztésre egy kattanó hang kíséretében a helyére kerül.
Későbbi tünet a kacsázó járás, ezt akkor észleljük, ha már a baba járni tanul. Az érintett lábon állva, a másik végtagot felhúzva a medence lebillen, az a jellegzetes Trendelenburg-tünet.
A fizikális vizsgálatot ultrahang és röntgen vizsgálat egészítheti ki. A korai felismerés kulcsfontosságú, mert a kezelés annál hatékonyabb, minél korábban kerül a baj megállapításra.
Ha időben felismerik és helyesen kezelik, a csípőficam enyhe formája néhány hónap alatt meggyógyulhat. Kezeletlen vagy elhanyagolt esetekben a súlyos elváltozások miatt a gyermek mozgáskorlátozottá válhat. A csípőficam későbbi csípőízületi kopásos betegségre (artrózis) hajlamosít. Ilyenkor már sok esetben csak a csípőprotézis beültetése oldhatja meg a mozgászavart.
A csípőficam kezelése
Enyhébb esetek kezelése, terpesztett csípőtartású speciális pelenkázással, ún. terpeszbetéttel, valamint tornával helyre hozható. Ha azonban komolyabb elváltozás igazolódik, akkor terpesztett csípőtartásban kell a végtagot rögzíteni, ez leggyakrabban Pavlik-kengyellel végezzük.
- A terpeszbetétet a babák könnyen megszokják, ez nem jelet problémát a számukra. Még ha meg is érzik annak felhelyezését, a mozgásban ez nem akadályozza őket, fájdalmat biztosan nem jelent. Amennyiben azonban a szülők nem veszik komolyan a kezelést, és elhanyagolják a betét, vagy a kengyel használatát, úgy előfordulhat, hogy később már csak a műtét segít.
- A műtét kockázatos megoldás, nem mindig nyújt tökéletes eredményt. Csak kivételesen, súlyos, makacs, vagy elhanyagolt esetben van szükség ilyenre.
A csípőficam diagnosztikája
- Minden újszülöttet látnia kell gyermek ortopéd szakorvosnak, hogy az állapotot időben kimutassák. Minden újszülöttnél ajánlott a szabad csípőmozgás biztosítása (angolpólya használata).
- A gyermekkorban a megfelelő kalcium és D-vitamin-bevitelről gondoskodni kell.
A csípőficam megelőzése
Fontos a megelőzés! A minél koraibb felismerésében rendkívül fontos a szerepe van a szervezett szűrővizsgálatoknak. A babát a születéskor, majd 3-4 hetes, illetve 3-4 hónapos korban kell vizsgálatra vinni, amelyet veszélytelen ultrahang vizsgálattal egészítünk ki.
A leírás a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.