2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kedvezmények
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Alacsony vérnyomás, hypotonia

    Foglaljon időpontot most!

    Következő online elérhető időpont: 2024.03.20., szerda

    Krónikusan alacsony vérnyomásról beszélünk, ha a vérnyomás első (szisztolés) értéke tartósan nem haladja meg a 100 Hgmm-t.

    Fontos megkülönböztetni a helyzetváltoztatás kapcsán esetlegesen fellépő vérnyomáseséstől (orthostaticus hypotonia). Ilyenkor a fekvés után mért nyugalmi értékhez képest felállást követően a szisztolés vérnyomás legalább 20 Hgmm-rel, a "per" érték (diasztolés vérnyomás) legalább 10 Hgmm-rel lesz alacsonyabb.

    vernyomasmeres

    Az alacsony vérnyomás gyakorisága

    A tartósan alacsony vérnyomás elsősorban fiatalokra jellemző. Ezzel ellentétben a helyzetváltoztatás kapcsán fellépő, ún. orthostaticus (függőleges) hypotonia a 65 évnél idősebb emberek 25%-ban észlelhető.

    Az alacsony vérnyomás okai

    Az alacsony vérnyomást két típusra osztjuk:

    • Gyakoribb az ún. esszenciális vagy primer forma, amikor az eltérés pontos okát nem tudjuk felderíteni. Ez a típus a fiatal, magas nők körében a leggyakoribb és legtöbbször családi halmozódást mutat. Ártalmatlan eltérés, nem betegség.

    • A secunder típusban pontosan tudjuk a kiváltó okot: gyógyszer indukálta (pszichopharmakonok, szívritmus szabályozó gyógyszerek, vérnyomáscsökkentők, vízhajtók, koszorúér- tágítók stb.), endokrin eredetű kórképek ( pajzsmirigy alulműködés, mellékvese elégtelenség, hypophysis elülső lebenyének elégtelensége, hypoaldosteronismus), szívérrendszeri eltérések (aorta szűkület, szívelégtelenség, ritmuszavarok, pulmonalis hypertonia, a szívburok gyulladása, mely a szív működését akadályozza), hosszan tartó ágyban fekvés, fertőző betegségeket követően, alacsony folyadék és só bevitel.

    Az alacsony vérnyomás tünetei

    Krónikus alacsony vérnyomás esetén elsősorban szédülés, kábultság, látászavar, fejfájás, ájulás, alvászavar, depresszió, koncentrálási zavar, fülzúgás jelentkezhet. A rosszullétet a szimpatikus idegrendszer kompenzációja követi, mely szapora szívveréssel, hideg, sápadt végtagokkal, émelygéssel, izzadással jár. A betegek fokozottan érzékenyek a hidegre.

    A krónikus hypotonia a figyelem és memória minden típusát rontja, így csökken a figyelem. A krónikus alacsony vérnyomás demenciához, azaz elbutuláshoz vezethet. Helyzetváltoztatáshoz kötött alacsony vérnyomásnál fekvésből történő felálláskor jelentkezhet szemkáprázás, szédülés, homályos látás, ájulás.

    Az alacsony vérnyomás diagnosztikája

    A krónikus alacsony vérnyomás diagnózisa, az ismételt vérnyomásmérésekkel nyert kóros adatok alapján, a klinikai tünetek figyelembevételével mondható ki. Nagy segítséget nyújt a diagnózis felállításában, ha otthonában vérnyomásnaplót vezet (napi háromszori vérnyomásmérés), és eredményeit az első konzultációra elhozza. Lehetőség van ABPM készülék felhelyezésére is, amely olyan vérnyomásmérő eszköz, amit a páciens 24 órán át visel, s meghatározott időszakonként a készülék rögzíti az aktuális vérnyomásértéket. Az így nyert görbe az orvos számára kórjelző. A tájékozódó, általános belgyógyászati és laborvizsgálatot követően, az eredményektől függően orvosa további diagnosztikai lépéseket írhat elő.

    Az alacsony vérnyomás kezelése

    Tünetek hiányában az idült hypotoniának klinikai jelentősége nincs. A sportolás, a szabadidő aktív eltöltése jó hatású. A kardio mozgások, a szív- és vérkeringési rendszert edző ciklikus mozgásformák ajánlhatók, mint a kocogás - futás (edzettségi szint függvényében), kerékpározás, úszás. A kellő mértékű folyadékfogyasztás is a vérnyomás növekedése felé hat: erre a célra legjobban a magasabb ásványi anyag tartalmú természetes eredetű vizek (ásvány- és forrásvizek) javasolhatók.

    Legalább napi 2,5-3 liter fogyasztása javasolt, természetesen a fizikai terhelés, a külső hőmérséklet, az életkor és az egyéb tényezők figyelembevétele mellett. Segíthet az ágynyugalomból való lassú, fokozatos felkelés, kompressziós harisnya viselése, valamint, ha éjszaka felső testünket kb. 20 fokkal megemeljük.

    Rendelkezésre állnak gyógyszerek is a vérnyomás emelésére, de alkalmazásukra igen ritkán van szükség. Secunder hypotonia esetén a kiváltó ok megszüntetésétől várhatunk javulást. Intézményünkben több belgyógyász és kardiológus is rendelkezésére áll diagnosztikus és kezelési tanáccsal.

    A leírás a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A tízszeres Superbrands-díjas Budai Egészségközpontban három helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 22 év tapasztalatait és 400.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.