A szakemberek két esetben javasolják a nyirokcsomó eltávolítást: ismeretlen eredetű nyirokcsomó-megnagyobbodásnál és a daganattal már diagnosztizált betegeknél.
A nyirokcsomók a nyirokrendszer részei, egy hálózatot alkotnak, testszerte megtalálhatók. A nyirokcsomók feladata a nyirokfolyadék (nyirok) szűrése és a sérült sejtek, valamint a rákos sejtek eltávolítása. A rák nyirokcsomókban való jelenlétének keresésére szolgál a nyirokcsomó-eltávolítás.
Az egészségügyi szakemberek a nyirokcsomó eltávolítást általában két esetben javasolják. Az egyik, a még ismeretlen eredetű, megnagyobbodott, gyanús nyirokcsomók esetén a pontos diagnózis és további kezelés meghatározása céljából. A másik a daganattal már diagnosztizált betegek csoportja. A daganat környékén lévő nyirokcsomók feltárása lehetővé teszi, hogy megállapítsák, hogy a rák elterjedt-e a daganaton túl (metasztázis). Ez része a rák stádiumának meghatározásához szükséges folyamatnak, és segíti az egészségügyi szakembereket a legjobb kezelési lehetőség meghatározásában. Amennyiben már a nyirokcsomókra is átterjedt a rák, a szakemberek javasolják a nyirokcsomó eltávolítását (a nyirokcsomó disszekciót).
A nyirokrendszer az egyik fő útvonal, amelyen keresztül a rák terjedhet, és a közeli nyirokcsomók a legvalószínűbb helyek, ahova először áttérhet. Néhány nyirokcsomó disszekálása és elemzése segíthet megállapítani, hogy mennyire terjedt el a rák a nyirokrendszerben.
Milyen betegségek kezelésében segít?
Egyszerre lehet diagnosztikai eljárás és kezelés is. Az érintett nyirokcsomók eltávolítása megakadályozza a rák terjedését. A leggyakoribb olyan betegségek, amelyeknél a nyirokcsomó eltávolítás segít a kezelésben:
- Ismeretlen eredetű nyirokcsomó-megnagyobbodás
- Mellrák
- Melanoma
- Fej- és nyakrák
- Tiroidea (gyűrűmirigy) rák
- Tüdőrák
- Gyomorrák
- Vastag- és végbélrák
Milyen fő típusai vannak a nyirokcsomó eltávolításnak?
A két fő típus a "regionális" és a "radikális". A regionális (vagy "szelektív") nyirokcsomó eltávolítás egy mintavételt jelent a daganat közelében lévő nyirokcsomókból. A radikális nyirokcsomó eltávolítás (másnéven "teljes" vagy "komplett" nyirokcsomó eltávolítás) az adott régió összes nyirokcsomójának kivételét jelenti.
Néha a sebészek csak egyetlen nyirokcsomót, a tumorhoz legközelebbit távolítják el, és ennél ellenőrzik a rákos sejtek jelenlétét. Ezt nevezik sentinel nyirokcsomó biopsziának. Ha ez a nyirokcsomó rák jelenlétét jelzi, a sebész további nyirokcsomók eltávolítását is elvégezheti.
Melyik nyirokcsomót távolítják el?
A nyirokcsomók csoportokban helyezkednek el az egész testben. A nyirokcsomó eltávolítás egy adott csoportra irányul, attól függően, hogy hol található a daganat. Bizonyos ráktípusok előre kiszámítható útvonalon terjednek el, kezdve bizonyos nyirokcsomócsoportokkal. (Minden csoportnak van egy neve.) A sebész a célnyirokcsomókat eltávolítja és elemzi.
Mikor történik a beavatkozás?
A pontos diagnózis felállításához diagnosztikai lépés szükséges. A nyirokcsomó eltávolításra sor kerülhet a rákkezelés folyamatának különböző pontjain. Ez lehet egy korai diagnosztikai eljárás a kezelés megkezdése előtt, vagy része lehet egy nagyobb műtétnek, amelynek célja a daganat eltávolítása. Lehet, hogy a kezelés befejezése után is szükség lehet rá, például sugárterápia vagy kemoterápia után, hogy ellenőrizzék és megbizonyosodjanak arról, hogy a rák teljesen eltűnt.
Fájdalmas a nyirokcsomó műtét?
A legtöbb beteg enyhe fájdalmat tapasztal a felépülés során, ez jól kezelhető vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal. Néhány betegnek hosszabb ideig tartó fájdalom és merevség lehet azokon a területeken, ahol eltávolították a nyirokcsomókat, különösen a nyakban, a vállakban és a hónaljakban. Ha nehezen kezelhető a fájdalom vagy szokatlan tünetek jelentkeznek a felépülés során, jelezni kell a kezelőorvosnak.
Milyen előnyökkel jár a műtét?
- Pontos diagnózis állapítható meg.
- Meghatározható, hogy a rák elterjedt-e a kezdeti daganatos területen túl.
- Segíthet az meghatározni a rák stádiumát és a legjobb kezelési lehetőséget.
- Eltávolítja a rákos sejteket, amelyek behatoltak a nyirokrendszerbe, és megakadályozza azok terjedését.
- Megakadályozza a rák visszatérését a daganat eltávolítása után.
Keresse fel egészségügyi szolgáltatóját, ha a következő tüneteket tapasztalja a nyirokcsomó műtét után:
- Sebfertőzés jelei, például vörösség, váladékozás vagy láz
- Súlyos fájdalom, érzéketlenség vagy merevség
- Nehézség bizonyos mozgások közben
- Duzzanat a kezeken, lábakon, karokon és lábakon
Milyen kockázata van, ha elmarad a műtét?
A műtét elmaradása esetén a fennálló állapot javulása elmarad, a rosszindulatú sejtek további burjánzásnak indulhatnak.
A műtét hosszú hatású helyi érzéstelenítésben vagy altatásban zajlik. Az érzéstelenítés jellemzőiről az altatóorvos tájékoztatja. Az altatásba való beleegyezésről külön nyilatkozatot kell tenni.
Hogy zajlik a műtét?
Az önálló nyirokcsomó eltávolítás egy viszonylag kisebb beavatkozás, amely körülbelül egy órát vesz igénybe a műtőben. Nyitott műtétet esetén a sebész egy bemetszéssel nyitja meg a területet. Ha laparoszkópos műtétet végeznek, a sebész több kis bemetszést végez.
A sebész eltávolítja a célzott nyirokcsomókat, és néha a környező szövetek egy részét is. A mintákat a laboratóriumba küldik elemzésre. A műtét végén általában a sebész egy draint helyez a sebbe egy tasakhoz csatlakoztatva. Ez segít megakadályozni a folyadék felhalmozódását a szövetekben. A műtét után néhány napig vagy hétig ezt benne kell hagyni a sebben.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.