Az eljárás lényege, hogy egy vékony, üreges, műanyag cső vagy katéter kerül beültetésre az egyik vénába. Ez lehetővé teszi a vértesztek végzését, gyógyszerek, folyadékok és tápanyagok adását, valamint a vérátömlesztést. A port eltávolításáról az onkológus dönt.
A katéterhez kapcsolódik egy kis tartály, amely általában műanyagból vagy fémből készült, és a kulcscsont alatt helyezkedik el. Ez a nyaki vénába vezető katéterrel van összekapcsolva. Mind a tartály, mind a katéter a bőr alatt található. Ezek hónapokig, évekig, vagy akár véglegesen is bent maradhatnak.
A hozzáférés egy tűszúrással történik a bőrön keresztül, amely bejut egy szilikon membránba a tartály tetején. A port leggyakoribb felhasználása a kemoterápiás gyógyszerek adása, amelyeket egy nagyon nagy, vagy központi vénába kell bejuttatni, ahol nagy a véráramlás a gyógyszer hígításához.
A port lehetővé teszi, hogy a kisebb vénák számára túl agresszív gyógyszereket közvetlenül a nagy központi vénába adják be, ahol a nagy véráramlás hígítja a gyógyszert. A port közvetlenül hozzáférhető, nem szükséges a vénák keresése. A port membránjának van egy korlátja a teljes szúrások számára vonatkozóan, ezért a port nem alkalmas napi vagy gyakori ismétlődő hozzáférésre.
A port évekig bent maradhat, azonban minden használatot követően, vagy minden hónapban véralvadásgátlóval kell kiöblíteni, még akkor is, ha nem használják. A port eltávolításáról az onkológus dönt.
Hogy történik a kemoterápiás port implantációja?
A port behelyezése, majd eltávolítása műtőben történik, röntgen-képerősítő segítségével, háton fekvő testhelyzetben. A bőrt antiszeptikus szerrel megtisztítják, majd steril lepedővel takarják le. Az eljárás általában helyi érzéstelenítésben történik. Röntgenvezérlés segítségével meghatározzák a tűszúrás pontos helyét, majd egy vezetődrótot helyeznek a tűn keresztül a központi vénába.
A portkatéter behelyezése kisebb sebészeti beavatkozás, amely során körülbelül egy hüvelyknyi bőrnyílásra van szükség a kulcscsont alatt. A bőr alatti port tehát összekapcsolódik a katéterrel, majd a nyaki vénával. Az érintett területet felszívódó varrattal zárják, amelyet nem kell eltávolítani.
A portkatéter eltávolítása hasonló, de nem szükséges a véna átszúrása. Az antiszeptikus tisztítást követően helyi érzéstelenítést adnak, majd az előzőekben leírtakhoz hasonló metszést végeznek. A portot és a katétert eltávolítják, majd a metszést önmagától felszívódó öltésekkel zárják.
A helyi érzéstelenítő alkalmazásakor előfordulhat egy kis égő érzés vagy nyomás. Az eljárás után néhány napig tapasztalhat a beteg véraláfutást, duzzanatot és érzékenységet a beavatkozás helyén. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók segíthetnek.
A beavatkozás után sziget kötszerrel kell fedni a sebet, amíg teljesen meg nem gyógyul. Nem szabad úszni vagy vízbe merülni, amíg teljesen meg nem gyógyult. Nem férhet senki hozzá a porthoz, kivéve a meghatározott egészségügyi szakembereket.
A katétert minden használat után véralvadásgátló, steril oldattal kell átmosni, hogy elkerülhető legyen a dugulás. A beavatkozó orvos meghatározza, hogy a katéter helyesen van-e elhelyezve, és hogy a katéter működik-e a behelyezés pillanatában. Az orvos minden esetben ellenőrzi, hogy a port és a katéter megfelelően működik-e, mielőtt bármilyen gyógyszert beadnának.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.