Elektroneurográfia (ENG)
Felhívjuk tisztelt pácienseink figyelmét, hogy 2024. november 29-én, pénteken járóbeteg ellátásunk 12:00 után zárva tart!
Az elektroneurográfia (ENG) elsősorban a végtagok idegeinek a vizsgálatára alkalmas neurofiziológiai módszer.
Mit vizsgálunk az adott módszerrel?
Elektroneurográfia alkalmával az izmokban, vagy a végtagi idegekben megjelenő elektromos jeleket regisztráljuk, amelyeket kis erősségű elektromos árammal történő ingerléssel váltunk ki. Az így rögzített ingerületvezetés jellemzőiből következtethetünk az idegek állapotára.
A mozgató idegek vizsgálata során kiegészítő vizsgálatok elvégzésére is sor kerülhet. Ilyenek például a késői válaszok (F-hullám és H-reflex, vagy agyidegek esetén a Blink-reflex), amelyek a gerincben a gyökök vagy a reflexív, az agy esetén az agytörzsi reflexek vizsgálatára alkalmasak.
Az ingerületátvitel épségének vizsgálata is ide sorolható, mint elektroneurográfiás technika. Ezt repetitív ingerlésnek vagy dekrement vizsgálatnak nevezzük, például myasthenia gravisban alkalmazzuk.
Hogyan végezzük a vizsgálatot? Mennyi ideig tart?
A bőr felületére, izmok fölé, egy áramot jól vezető krém segítségével kis elektródokat ragasztunk. Ezeken keresztül egy elektromos ingerlés általi izomösszehúzódást regisztrálunk, majd ezen válasz paramétereit jellemezzük. A vizsgálatot általában EMG-vel együtt végezzük, és így legtöbbször egy órát vesz igénybe.
Jár-e fájdalommal a vizsgálat?
Enyhe, csípésre emlékeztető apró áramütéseket érez a beteg, ezek által a végtagok izmai enyhén megrándulhatnak, a hatás viszont pillanatszerű, nem okoz maradandó érzetet, elváltozást.
Kíván-e speciális felkészülést a pácienstől a vizsgálat?
Az elektromiográfia komplementer vizsgálata, általában együtt is végezzük, de ezt lehet alvadásgátlás alatt is végezni. Körültekintést igényel viszont a beépített elektronikai eszközök jelenléte, például pace-maker.
Mit mutat meg a vizsgálat eredménye?
A módszerrel vizsgálható idegek állapotáról szolgáltat információkat, az ingerületátvitel sebességéről, illetve az idegrostok állapotáról.
Milyen orvosi területek számára hasznos a vizsgálat eredménye?
A neurológia, idegsebészet, gerincgyógyászat és -sebészet, kézsebészet, reumatológia, diabetológia, endokrinológia, de minden szakterület szempontjából hasznos leletekkel szolgálhat a technika, ha a perifériás idegek érintettsége felmerül a kórfolyamatok során.
A tájékoztató Dr. Major Zoltán Zsigmond neurofiziológus közreműködésével készült.
Kapcsolódó cikkek
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.