Nyugalmi EKG-vizsgálat
Felhívjuk tisztelt pácienseink figyelmét, hogy 2024. november 29-én, pénteken járóbeteg ellátásunk 12:00 után zárva tart!
Az elektrokardiográfia (EKG) a szív elektromos tevékenységének rögzítésével azonnali és pontos képet ad a szerv működéséről.
Teljes mértékben fájdalommentes, nem invazív eljárás, a nyugalmi EKG rutinvizsgálatnak számít a kardiológiában.
Mit mutat az EKG-görbe?
Szívünk összehúzódásakor elektromos impulzusok keletkeznek, amelyek testünk felszínén is érzékelhetőek. Mellkasunkra, karunkra, lábunkra helyezett elektródák segítségével észlelhető ez az elektromos aktivitás, amelyet egy – szakavatott szem számára – jól értelmezhető görbén, papírszalagon ábrázol a készülék.
Az EKG-görbe megmutatja a percenkénti szívritmust, a szívizomzat vastagságát, illetve állapotát, továbbá az ingerületvezetés sebességét, a szív ingerképzését, valamint az egyes részei közötti elektromos kapcsolatokat. Az egyes hullámoknál és szakaszoknál észlelhető eltérések különböző szívbetegségekre utalhatnak.
Mire jó az EKG-vizsgálat?
Nélkülözhetetlen vizsgálat számos betegség diagnosztizálásában és ezek terápiájának nyomon követésében, de alkalmazzák panaszmentesség esetén is, szűrővizsgálatok részeként, az általános egészségi állapot felmérésének céljából. Mindemellett kötelezően elvégzendő vizsgálat műtéti beavatkozások előtt, illetve szerves részét képezi a sportorvosi vizsgálati sornak is.
A következő betegségek, állapotok és események azonosításában játszik fontos szerepet:
- szívinfarktus (miokardiális infarktus),
- szívritmuszavarok (pl. tachycardia, bradycardia, pitvarfibrilláció, pitvari fluttern),
- szívizom-megnagyobbodás (szívizom-hypertorphia),
- szívbillentyű-problémák,
- szívelégtelenség,
- veleszületett szívhibák,
- koszorúér-betegség,
- magasvérnyomás-betegség,
- tüdőembólia,
- szívburokgyulladás (perikarditis).
Milyen tünetek esetén indokolt az elvégzése?
Amennyiben a páciens mellkasi fájdalmat, mellkasi szorítóérzést, szapora szívverést, légszomjat, szédülést, eszméletvesztést tapasztal, feltétlen ajánlott az EKG-vizsgálat elvégzése. Ezenfelül javasolt még bizonyos krónikus betegségek – magas vérnyomás, cukorbetegség vagy tartósan magas koleszterinszint – esetén is, hogy még időben azonosíthassa a szakorvos a felmerülő, nemkívánatos eltéréseket.
A nyugalmi EKG vizsgálat menete
Az EKG-vizsgálat fekve történik, mindössze néhány percig tart. Szabaddá kell tenni a mellkast, a karokat, bokákat, ahová a szakorvos vagy az asszisztens elektródákat helyez el gumiharangok segítségével. A vizsgálat során ügyelni kell arra, hogy nyugodtan, csendben és mozdulatlanul feküdjön a páciens.
Hogy kell készülni az EKG-vizsgálatra?
Speciális előkészületet nem igényel az EKG, nem szükséges éhgyomorral érkezni, ám túl sok folyadék fogyasztása ellenjavallt. A vizsgálat előtt érdemes tájékoztatni az orvost a szedett gyógyszerekről, valamint arról, ha a betegnek szívritmuszavarral kapcsolatos implantátuma van.
Intézményünkben 12 elvezetéses nyugalmi EKG-vizsgálatot végzünk, 8 mellkasi és 4 végtagi elektróda felhelyezésével. Fontos, hogy az EKG-vizsgálat önmagában nem mindig elegendő a pontos és egyértelmű diagnózis felállításához. A kardiológus szakorvos rendszerint az EKG eredményét más vizsgálatok leletével (pl. vérvétellel, szívultrahanggal, Doppler ultrahanggal, szívkatéterezéssel) együtt értékeli.
A vizsgálatleírás dr. Bencze Ágnes belgyógyász-kardiológus szakorvos közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.