Aranyérnek nevezzük a végbélnyílás vénás hálózatát: a belső aranyeres fonat a záróizom felett, a külső aranyeres fonat a végbélnyílás körül helyezkedik el. Ha a vénák ürülése akadályozott, akkor tágulatok alakulnak ki, amelyek állandósulhatnak. Méretüknél fogva egy idő után panaszt okoznak.
Miért alakul ki a krónikus aranyértágulat?
Amikor a vénás vér eláramlása akadályozott tartósan, akkor a vénák kitágulnak. A belső aranyerek esetén a tágulat mérete alapján négy stádiumot különböztetünk meg (1. ábra).
- I, nincs panasz, de proktológiai vizsgálat során látható tágulat
- II, anusnyíláson át kicsúszó, de spontán visszahelyeződő aranyeres csomó
- III, vissza kell helyezni
- IV, nem visszahelyezhető.

I-es stádiumú (panaszmentes), illetve II-es (idegentestérzés, csomó ki-becsúszása) stádiumú aranyerek ambulánsan gyűrűzhetők. A III-as és IV-es stádium esetében műtétre van szükség.
A külső aranyerek tágulata esetén a véráramlás lelassul, a vér pang, majd megalvad (különösen gyakori nyári nagy melegben hosszú utazások alkalmával), a vérrög elzárja az eret. Hasonló pangás és rögképződés előrehaladott belső aranyeresség esetén is előfordulhat.
Eláramlást nehezítő, fokozott hasüregi nyomásviszonyokat eredményező tényezők:
- terhesség, szülés
- székrekedés (rostszegény étrend, zsíros ételek, alacsony folyadékbevitel)
- hasmenés (csípős, fűszeres ételek, alkohol, gyulladásos bélbetegségek, ételintoleranciák)
- nehéz súlyok emelése
- életmódbeli káros tényezők (mozgáshiány, tartós állás-ülés, túlsúly, elhízás)
A III-as, IV-es stádiumú belső aranyerek tünetei
Általában akkor kerül felismerésre, amikor II-es stádiumban elkezd panaszokat okozni. Idegentest érzést, csomó ki-, becsúszását panaszolja a páciens. Emellett fájdalmatlan friss piros vérzés jelentkezhet, különösen keményebb székletek esetén. III-as stádiumban a belső aranyeres véna kiszorul az anusnyíláson kívülre, és ha nem kerül visszahelyezésre megduzzad, ödémássá válik, ha a nyálkahártya sérül, vérezni kezd. Amennyiben ez az állapot tartósan fennáll, be is thrombotizálhat vagy gyulladhat.
Diagnózis felállítása
Proktológiai kivizsgálás elvégzése szükséges.
A belső aranyerek kezelése
Amikor akut panaszok alakulnak ki, konzervatív terápiával kell csökkenteni a panaszokat és a gyulladást. I-es és II-es stádiumú aranyerek esetén Barron-ligatúra a javasolt terápia, nagy előnye, hogy végezhető ambuláns körülmények között is és szinte fájdalmatlan (2. ábra). A III-as, IV-es stádium esetén műtői körülmények között szükséges a beavatkozást elvégezni. Több műtéti megoldás választható, ezek mindegyike a tágult véna kimetszésével jár. Körkörösen tágult aranyerek esetében varrógéppel végzett műtét is végezhető (3.ábra). A kiterjesztett műtétek hátránya a lassabb felépülés, és a posztoperatív szakban nagyobb fájdalommal jár.


A belső aranyerek tágulatának megelőzése
Rostdús táplálkozás, megfelelő folyadékbevitel, fizikailag aktív életmód, testsúlykontroll.
Milyen műtéti szövődmények fordulhatnak elő?
Tekintettel arra, hogy a végbélben végzett műtétek nem sterilek, gyakrabban fordul elő sebszétválás, gyulladás, elhúzódó sebgyógyulás, mint steril műtétek esetében. Ez vérzéssel és fájdalommal járhat a posztoperatív hetekben, végbélkúp használata szükséges lehet. Gyulladás esetén kialakulhat tályog, a záróizom átmeneti vagy tartós működés zavarával, sérülésével.
Tudja meg Dr. Hidas Péter PhD osztályvezető főorvossal készült interjúból, hogy mely szakterületeken vehető igénybe szolgáltatás privát fekvőbeteg osztályunkon, mi az a különleges garancia, amivel rendelkezünk a betegbiztonság szempontjából és milyen irányú bővítésekre lehet számítani a jövőben!
Amennyiben magánkórházi szolgáltatásainkat, beavatkozásainkat illetően kérdése merült fel, úgy kérjük küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre.
Munkatársaink készséggel állnak rendelkezésére és rövid időn belül válaszolnak kedves pácienseink érdeklődésére.
Telefonos ügyfélszolgálatunk hétköznap 08:00-20:00 között fogadja pácienseink hívását.
