Aranyérnek nevezzük a végbélnyílás vénás hálózatát: a belső aranyeres fonat a záróizom felett, a külső aranyeres fonat a végbélnyílás körül helyezkedik el. Ha a vénák ürülése akadályozott, akkor tágulatok alakulnak ki, amelyek állandósulhatnak. Méretüknél fogva egy idő után panaszt okoznak.
Miért alakul ki a krónikus aranyértágulat?
Amikor a vénás vér eláramlása akadályozott tartósan, akkor a vénák kitágulnak. A belső aranyerek esetén a tágulat mérete alapján négy stádiumot különböztetünk meg (1. ábra).
- I, nincs panasz, de proktológiai vizsgálat során látható tágulat
- II, anusnyíláson át kicsúszó, de spontán visszahelyeződő aranyeres csomó
- III, vissza kell helyezni
- IV, nem visszahelyezhető.
I-es stádiumú (panaszmentes), illetve II-es (idegentestérzés, csomó ki-becsúszása) stádiumú aranyerek ambulánsan gyűrűzhetők. A III-as és IV-es stádium esetében műtétre van szükség.
A külső aranyerek tágulata esetén a véráramlás lelassul, a vér pang, majd megalvad (különösen gyakori nyári nagy melegben hosszú utazások alkalmával), a vérrög elzárja az eret. Hasonló pangás és rögképződés előrehaladott belső aranyeresség esetén is előfordulhat.
Eláramlást nehezítő, fokozott hasüregi nyomásviszonyokat eredményező tényezők:
- terhesség, szülés
- székrekedés (rostszegény étrend, zsíros ételek, alacsony folyadékbevitel)
- hasmenés (csípős, fűszeres ételek, alkohol, gyulladásos bélbetegségek, ételintoleranciák)
- nehéz súlyok emelése
- életmódbeli káros tényezők (mozgáshiány, tartós állás-ülés, túlsúly, elhízás)
A III-as, IV-es stádiumú belső aranyerek tünetei
Általában akkor kerül felismerésre, amikor II-es stádiumban elkezd panaszokat okozni. Idegentest érzést, csomó ki-, becsúszását panaszolja a páciens. Emellett fájdalmatlan friss piros vérzés jelentkezhet, különösen keményebb székletek esetén. III-as stádiumban a belső aranyeres véna kiszorul az anusnyíláson kívülre, és ha nem kerül visszahelyezésre megduzzad, ödémássá válik, ha a nyálkahártya sérül, vérezni kezd. Amennyiben ez az állapot tartósan fennáll, be is thrombotizálhat vagy gyulladhat.
Diagnózis felállítása
Proktológiai kivizsgálás elvégzése szükséges.
A belső aranyerek kezelése
Amikor akut panaszok alakulnak ki, konzervatív terápiával kell csökkenteni a panaszokat és a gyulladást. I-es és II-es stádiumú aranyerek esetén Barron-ligatúra a javasolt terápia, nagy előnye, hogy végezhető ambuláns körülmények között is és szinte fájdalmatlan (2. ábra). A III-as, IV-es stádium esetén műtői körülmények között szükséges a beavatkozást elvégezni. Több műtéti megoldás választható, ezek mindegyike a tágult véna kimetszésével jár. Körkörösen tágult aranyerek esetében varrógéppel végzett műtét is végezhető (3.ábra). A kiterjesztett műtétek hátránya a lassabb felépülés, és a posztoperatív szakban nagyobb fájdalommal jár.
A belső aranyerek tágulatának megelőzése
Rostdús táplálkozás, megfelelő folyadékbevitel, fizikailag aktív életmód, testsúlykontroll.
Kapcsoldódó cikkek
Tekintse meg videónkat melyben az aranyér műtéti kezelésének lehetőségeit mutatjuk be!
Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!
Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!
Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!