Ha a húgyúti rendszerben, hólyagban elakadt követ vagy köveket talál az urológus, műtéti eltávolításra lehet szükség.
A hólyagkő kezelési lehetőségei
Abban az esetben, ha a gyógyszeres kezelés nem eredményez gyógyulást és a kő spontán távozása nem várható, valamint a testen kívüli lökéshullámú kőzúzás (ESWL) nem javasolható valamilyen okból, vagy nem vezetett kielégítő eredményre, akkor az urológus műtéti megoldást javasol.
A lézeres hólyagkőeltávolítás menete
Először a műtéti terület, jelen esetben a húgycsőnyílás és környékének megfelelő fertőtlenítése és izolálása történik. A műtét során a húgycsövön és a húgyhólyagon keresztül eljut az operatőr a hólyagkőhöz.
A nagyobb, kompaktabb szerkezetű kőképletet ultrahanggal, fogóval vagy – a leghatékonyabban – lézer energia segítségével oldják, darabolják. A törmelékeket, kisebb köveket speciális fogóval, vagy drótkosárral emelik ki, illetve mossák ki.
A beavatkozás után szükségessé válhat vékony, húgycsövön át kivezetett vesevezeték-katéter (Mono-J) felhelyezése néhány napra, esetleg belső vesevezetéksín (Dupla-J) felrakása hosszabb időre. A katéter eltávolítása a későbbiekben mindenképpen szükséges. A hólyagban szükség lehet állandó katéter visszahagyására is, melyet általában a műtét másnapján eltávolítanak.
A műtét utáni felépülési időszak
A beavatkozást követően az enyhe gyengeségen kívül különösebb panaszra nem kell számítania a betegnek. A vizelete, húgycsöve csíphet pár napig, de ez magától elmúlik.
A bőséges folyadékbevitel által megnövelt vizeletmennyiséggel gyorsítható a gyógyulás. Pár hétig előfordulhat vér a vizeletben, és kisebb vérrögök, kisebb kövek, homok ürülése is. Amennyiben ez nem szűnik, vagy belázasodik a beteg, mielőbb jelentkeznie kell kontrollra.
Ha a kőeltávolítás érdekében a műtétet kiterjesztették a hólyagnyaki területre vagy a prosztata (dülmirigy) irányába is, akkor számítani kell rá, hogy az így keletkezett belső sebfelszín nagyon érzékeny. Így kerülendő a beavatkozás utáni 4-6 hétben a komolyabb fizikális igénybevétel (pl. sportaktivitás, 10 kg-nál nehezebb súly emelése stb.) Ezenfelül nem javasolt a szauna és a forró fürdő sem 2-3 hétig, ám zuhanyozni szabad.
Mi történik, ha elmarad a hólyagkőeltávolítás?
Ha nem történik meg a műtéti kezelés, akkor a kövesség panaszt okoz (vérzéseket, visszatérő fertőzéseket), illetve vizeletelakadást, fájdalmat válthat ki. Ezenfelül a kő mérete növekszik, és a húgyutakat károsítja, továbbá rontja a páciens életminőségét. A fertőzések kapcsán az antibiotikum ellenállást fejleszthet ki a kórokozókban, mely életveszélyes vérmérgezést generálhat.
Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!
Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!

Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!