Egzotikus uticélok: Dél - Amerika
Jelen cikk 2022.02.21. előtt készült.
Utolsó módosítás dátuma: 2022-07-13
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
Dél-Amerika az ellentétek világa: milliós nagyvárosok, felhőkarcolók és üzleti központok váltakoznak a legelemibb szükségleteket sem kielégítő trópusi vidékekkel. Az itt található legnépszerűbb úti célpontok: Brazília, Argentína és Peru egyaránt rejtegetnek egészségügyi veszélyeket. Ha valaki a dél-amerikai régióba indul, akkor mindenképpen az utazás előtt másfél hónappal látogasson el valamelyik regionális oltóközpontba, mert védőoltásra is szüksége lesz, hogy biztonságban érezhesse magát. A térségben gyakori betegségek: hepatitis A és B, sárgaláz és malária.
Argentína
Bár Argentínát, illetve az argentin fővárost, Buenos Airest Budapesthez hasonlónak tartják, az ország egészségügyi körülményei messze elmaradnak a Magyarországon megszokott normáktól. A nagyvárosok és a főváros viszonylag jól kiépített csatornahálózattal és vízvezetékrendszerrel rendelkezik, és jól működő egészségügyi intézményei vannak, ugyanakkor a vidék és a Bolíviával határos trópusi esőerdős területek melegágyai a különféle fertőzéseknek. Az idei évben, márciusban volt egy komolyabb sárgaláz járvány a Brazíliával és Paraguayjal határos országrészeken, ahol először a majmok között figyelték meg a betegséget. Éppen emiatt a sárgaláz elleni oltást ajánlott minden utazónak felvenni. A vakcina 10 évre szóló biztonságot nyújt. Ezen kívül ajánlott a veszettség elleni védőoltás is, mivel a tavalyi és idei évben is több veszettség-fertőzést regisztráltak az országban.
A turistáknak érdemes vigyázni arra, hogy ne simogassanak meg idegen állatokat és háziállatokat sem, kerüljék a szállodák parkjaiban tömegesen élő majmokat is. A Dengue láz sem kíméli a térséget, tavaly is több járvány kialakult a trópusi, rovarokkal teli régiókban. A megelőzésre sajnos védőoltás nincs, így szúnyogriasztó készítményeket kell használniuk az utazóknak. Az ország higiénés körülményei elmaradnak az európai normáktól, ezért elengedhetetlen a hepatitis A és hastífusz elleni védekezés. Tífuszjárványt legutóbb tavaly jegyeztek fel, míg hepatitis A járvány két évvel ezelőtt zajlott.
Az országba ajánlott védőoltások és gyógyszerek:
- Hepatitis A
- Tífusz
- Sárgaláz
Azon utazóknál kötelező, akik fertőzött országból érkeznek
- Hepatitis B
Minden Argentínába utazónak ajánlott
- Veszettség
Mindazon utazóknak ajánlott, akik közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a helyi lakosok háziállataival, vagy vadon élő állatokkal (szafarik). Gyerekek fokozottan veszélyeztetettek, mivel gyakrabban játszanak állatokkal.
- Tetanusz-diftéria. 10 évente ajánlott az ismétlő oltás
- Malária. A malária ellen ma már többféle gyógyszerrel is védekezhetünk. Ellenjavallataikat és hatékonyságukat tekintve eltérőek egymástól, ezért érdemes szakorvostól segítséget kérni!
- Kanyaró, Mumpsz, Rubeola (MMR). Amennyiben az utazó korábban a két oltásból álló sorozatot megkapta, ismétlő oltás nem szükséges
Brazília
Brazília a dél-amerikai kontinens legnagyobb országa, Rió és Fortaleza között például akkorra távolság van, mint Budapest és Kairó között. Éppen emiatt az ország egyes területein más és más egészségügyi óvintézkedésekre van szüksége az odautazóknak. A Sao Paolo és Rió környékére induló turistáknak elsősorban a szennyezett vízzel, és étellel terjedő betegségek ellen kell védekezniük, így ajánlott a hepatitis A és hastífusz elleni védőoltás. Mivel a legtöbben a februári karneválra mennek Rio De Janeiroba, nekik mindenképpen ajánlott a hepatitis A és B vírus elleni védőoltás.
A nagy tömegben ugyanis gyakran előfordulnak balesetek, amelyek a hepatitis B fertőzés forrásai lehetnek. Ebben az időszakban rengeteg világutazó érkezik a többmilliós metropoliszba, ahová sokan a szexuális kalandok kedvéért utaznak. Az utazók gondoljanak a nemi betegségekre is. Ha ismeretlennel kerülnek szorosabb kapcsolatba, kondom használata, HPV és hepatitis B elleni védőoltás elengedhetetlen számukra. Sao Paolo környékén idén januárban sárgalázas esetek is előfordultak, így a vakcináció egyértelműen ajánlott.
Ez utóbbi egyébként kötelező mindazoknak, akik az amazóniai térségbe utaznak, ahol az Amazonas őserdő található. Ez a rész Brazília egyik legfelfedezetlenebb része, ahol rengeteg rovar és állat él. Akik őserdei túrára indulnak, fokozott óvatossággal kell felkészülniük: hepatitis A és B, tífusz ellenes védőoltásokat érdemes felvenniük. Az utazóknak mindenképpen gyógyszeres védekezésre van szükségük a malária ellen is, ami ebben a térségben igen elterjedt. Mindezek mellett nem ritka a Dengue-láz és számos más ismeretlen betegség felbukkanása sem. Általában elmondható, hogy az utazók csapvizet ne fogyasszanak, ne fogják meg a vadon élő és házi állatokat sem, folyamatosan védekezzenek a rovarcsípések ellen, és ne fogyasszanak nyers ételeket, gyümölcsöket, zöldségeket.
Az országba ajánlott védőoltások és gyógyszerek:
- Hepatitis A
- Tífusz
- Sárgaláz
- Hepatitis B
- Veszettség
Mindazon utazóknak ajánlott, akik közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a helyi lakosok háziállataival, vagy vadon élő állatokkal (szafarik). Gyerekek fokozottan veszélyeztetettek, mivel gyakrabban játszanak állatokkal.
- Kanyaró, Mumpsz, Rubeola (MMR). Amennyiben az utazó korábban a két oltásból álló sorozatot megkapta, ismétlő oltás nem szükséges.
- Tetanusz-diftéria. 10 évente ajánlott az ismétlő oltás
- Malária.A malária ellen ma már többféle gyógyszerrel is védekezhetünk. Ellenjavallataikat és hatékonyságukat tekintve eltérőek egymástól, ezért érdemes szakorvostól segítséget kérni!
Peru
A Machu Picchu és a többi inka rom rengeteg utazót vonzanak Peruba, amely ezáltal az egyik legnépszerűbb úti célponttá vált az elmúlt években. Bár a turizmus fejlődése magával hozta az ország szolgáltatásainak fejlődését is, mégis elmondhatjuk, hogy Peru még ma is az egyik legérintetlenebb állam a dél-amerikai kontinensen. Emiatt az egészségügyi normák messze elmaradnak az európai átlagtól, az utazóknak komoly előkészületre van szükségük, mielőtt elindulnának. Az országban szélsőségesek az éghajlati viszonyok a nagy magasságkülönbségek miatt.
A legtöbb látnivaló magasan a tengerszint felett helyezkedik el, így mindenkinek számítani kell az oxigénhiányra. Ha valaki krónikus beteg, akkor mindenképpen egyeztessen kezelőorvosával, mielőtt Peruba utazna. Az ország higiénés körülményei nem megfelelőek, ezért a csapvíz fogyasztása nem ajánlott, illetve fertőzéseket szerezhetünk a nem kellőképpen átsütött vagy átfőtt ételekből is. Általánosságban mindenkinek érdemes felvennie a hepatitis A és B, valamint a hastífusz elleni védőoltást. A sárgaláz komoly problémát jelent Peruban, az elmúlt három évben, illetve idén tavasszal is több sárgalázas esetet regisztráltak. A védőoltás 10 évre szóló védettséget biztosít!
Az országba ajánlott védőoltások és gyógyszerek:
- Hepatitis A
- Tífusz
- Sárgaláz
- Polio
Egy emlékeztető ismétlés szükséges az utazóknak, mivel ezt az oltást többnyire mindenki megkapja gyermekkorában
- Hepatitis B
Minden Peruba utazónak ajánlott
- Veszettség
Mindazon utazóknak ajánlott, akik közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a helyi lakosok háziállataival, vagy vadon élő állatokkal (szafarik). Gyerekek fokozottan veszélyeztetettek, mivel gyakrabban játszanak állatokkal.
- Kanyaró, Mumpsz, Rubeola (MMR)
Amennyiben az utazó korábban a két oltásból álló sorozatot megkapta, ismétlő oltás nem szükséges.
- Tetanusz-diftéria
10 évente ajánlott az ismétlő oltás
- Malária
A malária ellen ma már többféle gyógyszerrel is védekezhetünk. Ellenjavallataikat és hatékonyságukat tekintve eltérőek egymástól, ezért érdemes szakorvostól segítséget kérni!
Forrás: www.utazaselott.hu
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.