Elektroterápia
Jelen cikk 2022.02.21. előtt készült.
Utolsó módosítás dátuma: 2022-07-04
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
Az elektroterápia olyan elektromos árammal történő kezelést jelent, mely segítségével célzottan stimulálhatjuk a szervezet izomzatát.
Az elektroterápia hatásosan alkalmazható önmagában, de akár más kezelések kiegészítéseként is látványos eredményt érhetünk el vele. Az elektroterápiás kezelések fajtájuktól függően csillapítják a fájdalmat, erősítik az elgyengült izmokat, azonban bármelyik elektroterápiás kezelésről is legyen szó, elősegítik a gyógyulást.
Az elektroterápia az elektromos áram felhasználása szerint két csoportot különíthető el: direkt elektroterápia és indirekt elektroterápia.
Direkt elektroterápia
A direkt elektroterápia során a hálózati áramot a kelezéshez szükséges árammá alakítják át.
- Kisfrekvenciás kezelés (0-1000 Hz)
- Szelektív ingeráram kezelés
Az szelektív ingeráram kezelés során alkalmazott ingeráram egy adott izom vagy izomcsoport erős, de fájdalmatlan összehúzódását váltja ki. Célja az izomerő csökkenésének megelőzése, vagy a legyengült izomzat regenerálása.
- TENS-kezelés
A TENS-kezelésnél az elektródákat általában a fájdalmas pont vagy terület fölé helyezik. Elsősorban a fájdalomcsillapító hatás elérése a cél.
- Stabil galvánkezelés
A terápiában használt galvánáram fájdalomcsillapító hatását elsősorban izom- és idegeredetű fájdalmak esetén alkalmazzák (neuralgia, myalgia).
- Diadynamik
A diadynamik kezelés idegfájdalmak csillapítására, degeneratív ízületi és gerincbetegségek, perifériás keringési zavarok gyógyításában hatásos.
- Iontoferezis
A kezelés segítségével különböző gyógyszereket juttatnak bőrön keresztül a szervezetbe. Igen jó hatású pl. sérüléses vagy túlerőltetés következtében kialakuló izomfájdalmak esetében.
- Középfrekvenciás kezelés (1000-100.000 Hz)
- Interferencia
Nem csak a fájdalmak csillapítására és az izmok működésének stimulálására használható, hanem fokozza a sejtek anyagcseréjét, regenerálódását és a vérkeringést is.
- Nagyfrekvenciás kezelés (100.000 Hz<)
Indirekt elektroterápia
Az indirekt elektroterápia során a hálózati áramot más energiává (hőenergia, mechanikai energia) alakítjuk át.
Az ultrahang kezelés során fellépő fizikai, hő- és biológiai hatásoknak köszönhetően az izomzat vérellátása fokozódik, az izomzat spazmusa és a fájdalom csökken. Mindezen hatások miatt széles körben használt kezelési forma.
- Kombinált ultrahang
Az ultrahang segítségével gyógyszert, kenőcsöket juttatnak a szervezetbe, így a biológiai hatások még jobban fokozódnak, összegződnek.
Milyen hatásai lehetnek az elektroterápiának?
- fájdalomcsillapítás
- beszűkült ízületi mozgásterjedelem növelése
- izmok és ízületek működészavarainak javítása
- a szövetek keringésének és anyagcseréjének javítása
Milyen esetekben javasolt a kezelés?
- túlterhelés okozta fájdalom
- műtét utáni fájdalom
- csonttörés következtében létrejövő fájdalom
- vizelet-inkontinencia
- stressz
- menstruációs fájdalom
- bénulásos kórképek esetében
Mivel napjainkban egyre több szabadon megvásárolható elektroterápiás készülék van forgalomban, nem ritka, hogy az sokan minden tájékozódás nélkül otthon kezdik kezelni magukat. Ezeknek azonban sem a kimenetele sem a hatásossága nem biztos, így a kezelések megkezdése előtt ajánlott egy szakorvost felkeresni, és a fájdalmak okának pontos ismeretében és orvosi javaslat birtokában ellenőrzött keretek között megkezdeni a terápiát.
A Budai Egészségközpontban szakembereink készséggel segítenek a megfelelő terápia kiválasztásában és levezetésében.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.