Ahogy a várandósság előrehaladtával a testsúly növekszik, fokozatosan nő a gerincoszlopra, lábakra, szervekre nehezedő nyomás, és egyre gyakoribbá válnak az ízületi problémák. A magzat növekedésével emellett a tüdő is nyomás alá kerül, így csökkenhet a tüdő vitálkapacitása. Azonban nem kell megijedni, hiszen ezek mind olyan problémák, melyek rendszeres várandós tornával csökkenthetőek.
Hogyan zajlik a várandós torna?
A tornát egyéni, vagy maximum 2-3 fős csoportokban végezzük. A hagyományos terhes tornát (pl. légzéstechnika) a gerincet stabilizáló izmok speciális erősítésével egészítjük ki.
Ezek a speciális izomerősítő gyakorlatok segítenek a már említett ízületekben, izmokban és szervekben fellépő fájdalmak kialakulásának megelőzésében vagy a már meglévő fájdalmak csökkentésében. A kismama torna gyakorlataival azonban nemcsak a fájdalmakat enyhíthetjük, hanem felkészülhetünk magára a szülésre és a szülés utáni regenerálódásra is.
Miben lehet segítségünkre a várandós torna?
- Javítja a kismama közérzetét a terhesség alatt.
- Csökkenti a várandósság alatt gyakori gerinc-, derék-, hát- és nyaki fájdalmakat.
- Megkönnyíti a szülést.
- Segít a szülés utáni gyors regenerációban
- Segít megőrizni a medencefenék és a hüvely izomzatának rugalmasságát.
- Csökkenti a trombózis kialakulását
- Csökkenti a terhességi csíkok kialakulását
- Fokozza a szervezet vérellátását, segíti a vérkeringést.
- Csökkentheti a depressziót, stresszt, szorongást és ingerültséget
Stretching gyakorlatok
A streching gyakorlatok a túlfeszült izmok ellazításában, és a hajlékonyság fokozásában segítenek.
Relaxációs tréning
A relaxációs tréning elősegíti a testi és lelki szempontból is megváltozott élettani állapot egyensúlyban tartását.
Kiknek ajánlott a várandós torna?
A várandós torna ajánlott minden kismama számára, aki szeretné testét felkészíteni a várandóssággal járó változásokra, a szülésre és a szülés utáni regenerálódásra. A gyakorlatok akár minden nap elvégezhetőek, fontos azonban figyelembe vennünk adottságainkat, korlátainkat és testünk visszajelzéseinek megfelelően egyénre szabni azokat.
Természetesen a torna megkezdése előtt minden kismamának érdemes kikérdeznie orvosát az esetleges problémák elkerülése végett. Különösen vonatkozik ez a veszélyeztetett terhesekre, akik saját felelősségükre sem végezhetik az orvos hozzájárulása nélkül a gyakorlatokat.
Fontos tudni, hogy a tornát mindig szakképzet gyógytornász végzi, aki mind a baba mind az anya biztonságára fokozottan ügyel a tornák ideje alatt.