Tavaszi fáradtság ellen
Jelen cikk 2022.02.21. előtt készült.
Utolsó módosítás dátuma: 2022-06-27
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
Tavaszi fáradtság - tavaszi feltöltődés
A tél elmúltával szervezetünk nagyon várja a napsütéses tavaszi friss levegőt, az energiával való feltöltődést. Sokszor használjuk tél végi kimerültségünkre a „tavaszi fáradtság” elnevezést.
De valójában mi okozza, és mit tehetünk ellene?
Télen csökken a napsütéses órák száma, rövidülnek a nappalok, a napsugarak ereje csökken, a levegő hideg és száraz, kevesebb a testmozgás, a szabadban töltött idő, táplálkozásunk is megváltozik. Tény, hogy télen inkább energiadúsabb ételeket, üvegházi salátákat, zöldségféléket fogyaszthatunk, így összességében energiadúsabb, de vitaminszegényebb a táplálkozásunk, mint az év többi szakaszában.
Ez anyagcserénk lassulását, szervezetünk testi-lelki tartalékainak fokozatos csökkenését idézhetik elő a tél végére. A vitamin és nyomelem hiánytól, a hideg levegőtől szárazabb a bőrünk, reggel néha kimerülten ébredünk, kevesebb munka után is fáradtnak, túlterheltnek érezhetjük magunkat. A tavasz sokszor hirtelen köszönt be szeszélyes időjárásával, mely az arra érzékenyeknél tovább fokozhatja a tavaszi fáradtság érzését.
Hogyan gyorsíthatjuk szervezetünk feltöltődését?
Amennyit csak tudunk, legyünk szabad levegőn, használjuk ki a napfény energiáját: sétáljunk, kertészkedjünk, sportoljunk, túrázzunk családunkkal, barátainkkal. Lehetőség szerint válasszunk könnyebb, vitamindúsabb ételeket. Figyeljünk a védekező rendszer legfontosabb vitaminjainak (E-, C-vitamin és a béta-karotin) pótlására (E- vitamin források: nagy mennyiségben tartalmazzák a növényi olajok, gabonafélék csírája, a hús, a máj, a tojás és a zöld növények.) Legnagyobb mennyiségben a C-vitamint is a zöld növények tartalmazzák.
Bár ezek fogyasztásáról télen sem kell teljesen lemondanunk (pl. káposztafélék, savanyú káposzta, télálló almák, kiwi, citrom, narancs). Béta-karotin legnagyobb mennyiségben a sárgarépában és a sütőtökben található. Gabona magvakat is lehet csíráztatni, a hajtásokat salátába, vagy apróra vagdalva vajas kenyérre szórva is lehet fogyasztani. Szükség esetén táplálkozásunkat kisebb mennyiségben átmenetileg kiegészíthetjük vitaminkészítményekkel is. Minden nap fogyasszunk elegendő, 1,5 liter folyadékot.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.