A hagyományos húsvéti festett tojásnál ügyeljünk arra, hogy mind a tojás, mind a festék megbízható forrásból származzon és ne legyen lejárt szavatosságú!
Húsvéti készülődés
Jelen cikk 2022.02.21. előtt készült.
Utolsó módosítás dátuma: 2022-04-29
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
Tojásfestés
Festéknek érdemes a természetes alapanyagokat választani. Használhatunk a hagyományos cékla és vöröshagyma mellett például chilit és kurkumát, melyekkel - áztatástól függően - sárga, vagy narancssárga árnyalatokat nyerünk. Ha barnát szeretnénk, használjunk kávét, vagy fekete teát, lila tojásokat vörösborba áztatva színezhetünk, kékeket pedig áfonyalével.
Mindig tiszta és sérülésmentes tojással dolgozzunk! A tojásfújástól - mivel szabad szemmel nem látható mikroorganizmusokkal kerülhetünk a tojáshéjjal érintkezésbe - lehetőség szerint tartózkodjunk, főleg ha gyengébb az immunrendszerünk, de kisgyermekeknek sem ajánlatos kipróbálniuk ezt. Festésre, színezésre legjobb, ha főtt tojást használunk.
Érdemes figyelni a tojáson található számozást, ami a tojás eredetét és a csirke tartási módját jelzi. 3-as számmal kezdődik a szűk ketrecben nevelt csirke tojása, a 0-ás számozásút bio, az 1-eset kapirgálós csirke tojta. A tojások szavatossági ideje a dobozon található, megfőzve és héjastól 5 napig is eláll a hűtőben.
Húsvéti sonka
Érdemes különbséget tenni a klasszikus eljárással és a gyorspácolással elkészített sonkák között! A hagyományosan pácolt sonka 3-5 hét alatt lesz konyhakész. Ez alatt az idő alatt pácolják, füstölik és érlelik, az eljárás során eredeti víztartalmának 15-20%át elveszíti.
A gyorsérlelt sonka ezzel ellentétben extra vizet tartalmaz, hiszen a pácolás során páclét fecskendeznek a termékbe. Így lesz egyenletes ennek a sonkafajtának a sóeloszlása, az ára pedig így kedvezőbb a klasszikus érlelésű társáénál – viszont pont a magasabb víztartalma miatt rövidebb ideig áll el, mint a hagyományosan kezelt sonkafajták. Ezt a terméket akkor érdemes választani, ha főtt sonkát szeretnénk az ünnepi asztalra tenni, hiszen ez megfőzve még lédúsabbá válik.
A vásárláskor arra mindenképpen figyeljünk, hogy
• maximum 15% hozzáadott páclével kezelt sonkát vegyünk! Ennek ugyanis még megfelelő a szaftossága és az is biztos, hogy nem páclevet vásárolunk sonka helyett.
• a csomagolás nélküli termékek hűtőben 10-12 napig, a vákuumcsomagoltak 2-4 hétig állnak el.
(Forrás: Húsvéti jótanácsok a szakegyetemtől. Weborvos.hu, 2015.04.01.)
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.