Napszúrás ellen
Jelen cikk 2022.02.21. előtt készült.
Utolsó módosítás dátuma: 2022-05-06
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
A napok óta tartó kánikula után hőségriadót vár az ország a hétvégére, ami az idősek és a fiatalok szervezetét egyaránt megviseli. Az alábbiakban Dr. Nagy-László Nóra, a Budai Egészségközpont szakorvosának tanácsait olvashatjuk azzal kapcsolatban, hogy milyen veszélyeket tartogat a hőség és mi a teendőnk annak érdekében, hogy rosszullét nélkül vészeljük át az átlagosnál is melegebb napokat.
Panaszok a hőségben
A kánikula mindenkit megvisel, főként azokat, akik érzékenyebbek a nagyfokú hőmérsékletváltozásokra, így az időseket, a szívbetegeket, a magas vérnyomásban, anyagcsere-betegségben (pl. cukorbetegség, köszvény) szenvednek. A leggyakoribb panaszok a hirtelen vérnyomásváltozás, szédülés, fejfájás, nehézlégzés, szívdobogásérzés. Fokozott veszélynek vannak kitéve a munkájukat szabadban végzők, náluk a munkáltató feladata a helyes munkaszervezés biztosítása. A nagyfokú folyadék-, és sóveszteség veszélyes a csecsemőkre is, esetükben a szülőknek a megelőzésre kell odafigyelniük.
Napozási szabályok
A legjobban természetesen víz közelében lehet elviselni a hőséget, persze a napozás szabályainak szigorú betartása mellett:
- megfelelő fényvédelem a bőrnek és a szemnek,
- délelőtt 11 és délután 3 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk a tűző napon,
- igyunk sok folyadékot.
Napszúrás és hőguta ellen
Az erős, hosszabb ideig tartó napsugárzás egyik kellemetlen mellékhatása - akár vízparti nyaralás, szabadtéri programok vagy szabadban végzett munka esetén - lehet a napszúrás, melynek leggyakoribb tünetei a fejfájás, hidegrázás, általános gyengeség, szédülés, hányinger, szapora szívverés. Súlyosabb esetben hőguta is kialakulhat, a szervezet ebben az esetben nem tudja leadni a felesleges hőt, ezért túlmelegszik, ez eszméletvesztéssel, görcsökkel is járhat.
Megelőzésképp
- viseljünk szellős, bő ruházatot,
- folyamatosan frissítsük testünket,
- igyunk az átlagosnál több folyadékot,
- kerüljük az alkoholos italok, kávé fogyasztását,
- a napon mindenképpen viseljünk valamilyen kalapot, laza szövésű sapkát,
- mielőtt beülünk az autóba, szellőztessük ki azt,
- gyermeket vagy a házi kedvencünket pedig véletlenül se hagyjuk a parkoló járműben!
Csökkenő reakcióidők!
A nagy melegben fáradékonyabbak, aluszékonyak vagyunk, szinte semmire sincs energiánk. Ennek köszönhetően a reakcióidőnk is csökkenhet, mely főként vezetés közben okozhat problémát. A következő tanácsokat érdemes betartani vezetéskor:
- a hőségben legyünk körültekintőbbek és vezessünk lassabban,
- az esetleges baleset elkerülése érdekében tartsunk nagyobb követési távolságot,
- ha hosszabb útra indulunk, gyakrabban álljunk meg, iktassunk be pihenőt és frissítsük fel magunkat!
"A megfelelő elővigyázatossággal elkerülhető, hogy a nagy meleg miatti rosszullétek megkeserítsék a mindennapjainkat. Aki érzékeny az időjárás változásra, figyelheti az előrejelzést, így fel lehet készülni az estleges fronthatásokra. Aki vérnyomásproblémával, szívproblémával, krónikus betegséggel küzd, lehetőleg minél kevesebbet tartózkodjon a hőségben, a kánikulai napokra lehetőleg ne tervezzen fizikai megterheléssel járó elfoglaltságot (pl. kirándulás, kertészkedés, nagyobb bevásárlás). Nagyon fontos a helyes étkezés is, a szervezetet legkevésbé megterhelő, könnyű ételek fogyasztása javasolt, tanácsos kerülni a túl fűszeres, túl sós, túl édes ételeket, hiszen azok is hatnak folyadékháztartásunkra. A folyadékpótlásra a szénsavmentes ásványvíz javasolható" - tette hozzá a doktornő.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.