A nőgyógyászati szűrővizsgálatok hatékonyságának növelése érdekében több fontos fejlesztést is bevezettek az elmúlt évek során. Az eredmények kiértékelése kapcsán az egyik legfontosabb változás a Papanicolaou beosztásról a Bethesda klasszifikációra való áttérés, amelynek következtében a nőgyógyászati leleteken nem jelenik meg többé az elavulttá vált P 1-5 megjelölés.
Napjainkban évente 400-500 nő hal meg méhnyakrákban Magyarországon, pedig az esetek egy része rendszeres nőgyógyászati szűréssel megelőzhető lenne. Az egyre pontosabb eredményt adó citológiai vizsgálatok segítségével már a rákmegelőző állapotban illetve korai stádiumban felismerhető a betegség, így nagyobb az esély a teljes gyógyulásra.
A citológia mintavétel sajátosságai
A citológia vizsgálatot a szakmai ajánlások szerint három évnél gyakrabban javasolt elvégeztetni. Előfordulhat ugyanis, hogy az adott mintavétel során begyűjtött kenet nem tartalmazza a daganatos elfajulásnak indult sejteket, így a laboratórium a mintát negatívnak értékeli. Azonban lehetetlen kétszer egymás után, pontosan ugyanonnan, pontosan ugyanolyan kenetet venni, így a rendszeres citológiai vizsgálatnak köszönhetően az akár tíz évig is eltartó rák kialakulás során előbb-utóbb megtalálják a burjánzásnak induló sejteket.
Papanicolau beosztás helyett Bethesda klasszifikáció
A korábbi gyakorlat szerint a kenetek értékelésénél a Papanicolau beosztást használták, amely egy P1-től P5-ig tartó ötfokú skálán alapult. A negatív eredményt jelölő P1 és P2 azonban sok esetben téves nyugalmat adott, így Papanicolau által bevezetett értékelési rendszer mára elavulttá vált. Ennek helyettesítésére világszerte elterjedt az ún. Bethesda klasszifikáció, amely a szövettani elnevezéseket alkalmazó leíró diagnózist ad, ezzel pedig pontosabb és megbízhatóbb eredményt biztosít.
CINtec Plus vizsgálat
A citológiai vizsgálat kiegészítésére fejlesztették ki a CINtec Plus vizsgálatot, amely megerősíti vagy kizárja a daganat irányába mutató hámelváltozások jelenlétét a kenetben. A vizsgálat a HPV fertőzés következtében már elváltozott sejteket is sikerrel azonosítja. A Budai Egészségközpontban végzett citológiai szűrővizsgálatokat 2016 januárjától indokolt esetben automatikusan kiegészítjük a CINtec Plus vizsgálattal, amelynek költségét a nőgyógyászati szakvizsgálat ára tartalmazza. Az elemzés a citológiai értékelésnél felmerülő gyanú esetén, a vizsgálatot végző orvos szakmai döntése alapján kerül elvégzésre, és várhatóan az esetek 5-6%-ban indokolt.
A kenet értékelése
A Budai Egészségközpont laboratóriumi hátterét biztosító szervezet éves szinten több mint 140.000 citológiai mintát elemez, szakembereikkel szemben pedig a legmagasabb követelményeket támasztják. Így biztos lehet benne, hogy az Ön citológiai leletének kiértékelését is jól képzett szakemberek végzik.
A kenet értékelése tartalmazza a Bethesda klasszifikáció leíró diagnózisát, valamint a második keretben az alábbi részletes információkat:
- 1. Az új citológiai (sejttani) értékelő formanyomtatványon külön jelzést kap a kórokozó gyanúja. Ha a kórokozó panaszt vagy klinikai tünetet okoz, akkor az orvos helyi kezelést ír elő és kontrollt tanácsol. Amennyiben HPV gyanú kerül leírásra, annak meghatározását javasolt komolyan venni, hiszen a HPV (humán papilloma vírus) fertőzés és a méhnyakrák kialakulása között klinikailag igazolt összefüggés van. Az elmúlt évek tudományos vizsgálatainak eredményei egyértelműen bizonyították, hogy a méhnyak rákos esetek több mint 95%-át a HPV vírus magas kockázatú típusaival (hrHPV) való tartós fertőzöttség okozza.
- 2. A következő rész a gyulladásos és a gyulladásra adott szervezeti reakciók csoportja. Itt a gyulladásos, idült gyulladásos állapotok értékelése (metaplasia, athrophia STB) található, azaz többnyire követést igénylő elváltozások, amelyek azonnali beavatkozást nem igényelnek. Így ha a javasolt ellenőrzési intervallumot betartja, nem kell a rák kialakulásától tartania.
- 3. A hámelváltozások részben kerül értékelésre minden olyan elváltozás, amelynek kapcsán a citológus a nőgyógyász szakorvossal együttműködve rendszeres kontrollt, illetve HPV szűrést ír elő. Indokolt esetben már ún. loop elekrtokoaguláció vagy konizáció, vagy krioterápia beavatkozásra lehet szükség.
Kisokos a nőgyógyászati lelet értékeléséhez
Ön tudja, mit jelentenek a nőgyógyászati leleten olvasható rövidítések?
- ASC - kóros laphámsejtek
- ASC-US - bizonytalanul megítélhető kóros laphámsejtek - HPV szűrés és kontroll javasolt
- ASC-H - nem egyértelműen megítélhető, de a súlyos laphámelváltozás nem zárható ki - műtét javasolt
- SIL - laphámbeli elváltozások
- LSIL - enyhén atípusos sejtek, CIN1-nek megfelelő sejteltérések - HPV szűrés és kontroll javasolt
- HSIL - súlyosan atípusos sejtek, CIN2/3-nak megfelelő sejteltérések - műtét javasolt
- AGC - kóros mirigyhámsejtek
- AGC-NOS - bizonytalanul megítélhető kóros mirigyhámsejtek – kontroll javasolt
- AGC-FN - nem egyértelműen megítélhető, de a mirigyrák lehetőségét felvető sejteltérés - műtét javasolt
- CIN 1, CIN2 enyhe vagy súlyos fokú rákmegelőző állapot
A citológiai leletet mindig a nőgyógyászati szakvéleménnyel együtt szabad csak értékelni, mert ott a klinikai képet (tüneteket, előzményt, nőgyógyászati beavatkozást) is értékeli a szakorvos!