Így fokozza a teljesítményt a sportspecifikus táplálkozás
Jelen cikk 2022.02.21. előtt készült.
Utolsó módosítás dátuma: 2022-09-13
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
Wolher Veronika, intézetünk dietetikusa szerint a sportspecifikus táplálkozás tulajdonképpen egy folyamat, ami az amatőr vagy profi sportolók igényeinek leginkább megfelelő teljesítményfokozó étrend kidolgozását jelenti. Ismerjék meg a konzultációk állomásait és a dietetikában rejlő lehetőségeket!
Miben tér el a sportspecifikus tanácsadás a „hétköznapi” dietetikától? Hogyan segítheti a sportolók teljesítménynövelését a megfelelő táplálkozás?
A sportspecifikus dietetika figyelembe veszi a sportolói igényeket. A maximális teljesítmény elérésére fókuszálunk, amihez hozzásegít a megfelelő táplálkozás beállítása is.
Vannak sportágak, ahol a cél a sportolók erejének, sebességének növelése, másoknál a robbanékonyság fokozása, megint másoknál a flexibilitás. Ugyanakkor figyelembe kell venni sok más dolog mellett az edzés/verseny körülményeit, a távot, az intenzitást, az időtartamot, a frissítési körülményeket, a hidratációs stratégiát, a regenerációt, az utazást például egy versenyre, vagy ha a sportoló edzőtárban van, de a nőknél még a menstruációs ciklust is, a gyerekeknél pedig az optimális fejlődést a terhelés mellett. A sportspecifikus táplálkozás beállításával ezeket a tényezőket tudjuk finomra hangolni, hogy az étrend hozzájáruljon a teljesítmény maximalizálásához és az egészségi állapot megtartásához.
Emellett a testtömeg, a testösszetétel számos sportágban a teljesítmény meghatározója. Gondolhatunk itt a súlycsoportos, az esztétikai sportágakra, de ez még az úszóknál is egy kritikus pont lehet. Ezért az antropometria is szerves része egy sportspecifikus dietetikai tanácsadásnak. A rendszeres testösszetételméréssel monitorozzuk, hogy az edzés és a táplálkozási stratégia optimálisan van-e felépítve, illetve az egészségi állapot nyomon követése is kiemelt fontosságú.
Létezik univerzális étrend egy-egy sportoló számára, vagy mindig egyéni táplálkozástanácsadásban érdemes gondolkodni?
A leghatékonyabb mindig az egyénre szabott táplálkozás beállítása. Ebben az esetben az egyéni célok állnak a fókuszban. Itt figyelembe tudjuk venni a speciális, egyéni igényeket is, ha esetleg egy betegség, egy ételintolerancia vagy -allergia is társul a sportoló mindennapjaihoz, és külön hangsúly tudunk fektetni a nyersanyagválogatáson belül a nem kedvelt élelmiszerek kicserélésére, helyettesítésére is. Az egyénre szabott sportspecifikus táplálkozás beállításakor figyelünk a terhelés intenzitására, az edzés időtartamára, gyakoriságára, a posztra, ahol a játékos játszik, a felkészülés és a versenyidőszak ütemezésére, a szezonalitásra és a napi rutinra is.
Mely sportágak képviselői fordulnak meg leggyakrabban a tanácsadáson?
Szerencsére egyre elterjedtebb a sportolók körében, hogy a helyesen beállított táplálkozás teljesítményfokozó hatású, mindamellett, hogy egészségi állapotuk megőrzése is egy fontos cél. Egyre többen törekednek arra, hogy a táplálkozással is maximalizálják a sportteljesítményüket. Amatőr és profi sportolók is igénybe veszik a sportspecifikus dietetikai tanácsadást. Dolgoztam együtt több kajakossal, párbajtőrözővel, úszóval, tornásszal, triatlonossal, kézilabdással, labdarugóval és súlyemelővel is. A korcsoport is elég változatos, kért már segítséget gyermek, utánpótlás korosztály és szenior sportoló is. Elmondhatom, hogy egyre inkább tudatosak ilyen téren is sportolók.
Hogyan zajlik a sportspecifikus dietetikai konzultáció?
Egy sportspecifikus dietetikai tanácsadás legtöbbször nem egyszeri találkozáson alapul, ez egy folyamat. A célom, hogy a sportoló elsajátítsa az egészségét leginkább támogató, a sportteljesítményét fokozó, az ő igényeinek leginkább megfelelő, kiegyensúlyozott, változatos étrendet, és később önállóan is boldoguljon, hogy ezzel hosszú távon meg tudja tartani egészségi állapotát a maximális teljesítmény elérése mellett.
Az első alkalommal történő konzultáción táplálkozási kórtörténet vizsgálata, teljeskörű táplálkozási és fizikai aktivitási anamnézis, táplálkozási hibák feltárása-kiértékelése zajlik, illetve az edzésekhez/versenyhez illesztett táplálkozási tanácsadással egybekötött tápláltsági állapotfelmérések és antropometriai vizsgálatok történnek.
A második alkalomtól kezdve, a kontrollvizsgálatok során táplálkozási attitűdök és a teljesítményben bekövetkező változások visszacsatolása, táplálkozási hibák korrigálása, jövőben célok kitűzése, a kiértékelt adatok átadása, elemzések eredményeinek átbeszélése, 3 napos táplálkozási és fizikai aktivitási napló felvétele, étrendi hibák javítása, tápláltsági állapot nyomon követése, antropometriai vizsgálatok, szükség esetén sportspecifikus táplálkozási tanácsadás kiegészítése, felmerülő problémák átbeszélése történik.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.