Számos nőgyógyászati probléma tünetmentes maradhat
Jelen cikk 2022.02.21. előtt készült.
Utolsó módosítás dátuma: 2022-09-13
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
Bemutatjuk Dr. Csapó Csabát, intézetünk új szülész-nőgyógyász szakorvosát, aki a nőgyógyászat egészét átölelő, széleskörű szakmai felkészültséggel és jelentős kórházi, illetve klinikai tapasztalattal rendelkező szakember. Legújabb interjúnkban pályaválasztásról, speciális szakterületekről és prevencióról kérdeztük új orvosunkat.
Mi vonzotta a szülészethez és nőgyógyászathoz, miért a gyógyítás ezen formáját választotta?
Már a középiskolában tudatosan választottam a biológia-fizika szakot, hisz ezen a két tantárgy volt szükséges a felvételihez az orvostudományi egyetemre. Nagyon szerettem egyetemre járni, minden érdekelt, óriási volt bennem a tudásvágy - évfolyamelsőként végeztem. A negyedéves szülészet-nőgyógyászati tanulmányok során döntöttem el, hogy biztosan ezzel szeretnék foglalkozni. Így részese lehetek az élet legnagyobb csodájának, a születésnek. Másrészt az egyik legösszetettebb szakterület, lehet foglalkozni a humán reprodukcióval, műtéti beavatkozásokkal és az ultrahang-diagnosztikával is. Több ezer szülésnél segédkezhettem, nagy tapasztalatot szereztem abban is, hogy melyik pácienssel miként kell foglalkozni: mi az, amit leginkább elvárnak tőlem, mi az, amire leginkább szükségük van. Fontos volt számomra, hogy nemcsak betegekkel találkozunk, hisz a várandósság élettani állapot. Így lettem végül is szülész-nőgyógyász.
Meddőség gyanúja esetén is felkereshetik a páciensek?
Természetesen. A meddőség a legelkeserítőbb helyzet egy gyermeket váró pár életében. Manapság egyre gyakrabban fordul elő, hogy hosszas próbálkozás után sem jön a baba. Ennek számtalan oka lehet mindkét fél részéről, a szervi eltérésektől kezdve, a hormonális okokon át a genetikai eltérésekig. Ezen okok felderítése komplex kivizsgálást igényel. Az általános vizsgálatokon túl akár műtéti beavatkozás is szóba jöhet. A kivizsgálás 35 év alatt akkor ajánlott, ha egy év után sem jön létre a várandósság, 35 év felett ez az időtartam fél év, 40 éves kortól viszont azonnal meg kell kezdeni. Ilyenkor azonban már a legtöbb esetben meddőségi központba irányítjuk a párt.
Miért fontos a teljeskörű várandósgondozás?
A várandósgondozás célja a várandós nő egészségi állapotának és a fejlődő magzatnak az ellenőrzése, nyomon követése mind élettani, mind veszélyeztetett, mind kóros várandósság során, hisz ezen csoportok észlelése és ellátása különböző szakmai protokollok szerint történik. Igen fontos része a szülésre való felkészítés is. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a gondozás mindig egyénre szabott és mindig az aktuális állapotokhoz igazodik, amelyet a körülmények nagymértékben befolyásolhatnak. Csak így biztosítható, hogy mind az anya, mind az újszülött egészsége.
Intézetünkben október a női egészségmegőrzés hónapja. Szakmai véleménye szerint milyen tünetek esetén szükséges mihamarabb felkeresni a nőgyógyászt?
Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy nőgyógyászhoz nem csak akkor kell elmenni, ha panaszunk van, hanem évente egyszer mindenképpen szükséges a szűrővizsgálat, elsősorban a megelőzés miatt. Ilyenkor számos olyan kóros állapot felismerhető, amely még nem okoz tüneteket és ennek a kezelés szempontjából hatalmas jelentősége van. A legtöbb nő jól ismeri szervezetének működését, testének jelzéseit. Amikor azt észlelik, hogy ez nem a szokott módon történik, célszerű felkeresni az orvost. Ilyen lehet a rendellenes vérzés, az elhúzódó, vagy kimaradó menstruáció. A másik gyakori eltérés a hüvelyváladék megváltozása, amely a nők többségének okoz legalább egyszer problémát az élete során. Ezek általában könnyen kezelhetők. Mindenestre, ha bármi szokatlan panaszuk vagy kellemetlenségük van, kérem, mihamarabb keressék fel orvosukat.
Miért fontos a HPV-szűrés?
A citológiai vizsgálat hatékonysága nem 100 százalékos. Több buktatója van, így nem jelent teljes védelmet a méhnyakrák ellen. Amennyiben nem mutatható ki HPV, a méhnyakrák kialakulására gyakorlatilag nincs esély. A HPV fertőzöttség nagyon elterjedt, de ennek a döntő részét a szervezet leküzdi. A méhnyakrákok döntő többségét viszont a HPV vírussal való tartós fertőzöttség okozza. A HPV vírust a citológiai vizsgálat nem mutatja ki, legfeljebb a gyanúját veti fel. A HPV típusának meghatározása segítséget nyújt a megfelelő kezelés kiválasztásában, a citológiai és kolposzkópos vizsgálattal együtt nagyon fontos a méhnyakrák megelőzésében. A magas kockázatú HPV kimutatás kiszűri azt a kb. 30 százaléknyi beteget, akik fokozottan veszélyeztetettek a méhnyakrák szempontjából - negatív citológiai leletük ellenére.
Milyen prevenciós tanácsokkal látná el a pácienseket?
A rendszeres nőgyógyászati vizsgálat elengedhetetlen. Még napjainkban is évente 400-500 nő hal meg méhnyakrákban Magyarországon! Pedig a betegség kialakulása rendszeres szűrővizsgálatokkal és megfelelő kezeléssel megelőzhető lenne. Több olyan elváltozás és fertőzés van, amelyek nem okoznak tüneteket. A lappangó problémák akár éveken át is észrevétlenek maradnak, komoly következményekkel járva meddőséghez, akár daganatos betegségekhez vezethetnek. Tisztelettel kérek minden nőt, hogy a szexuális élet megkezdésétől évente egyszer, teljesen panaszmentesen is keresse fel nőgyógyászát! 40 éves kortól pedig különös gondot fordítson az emlő rákszűrésre is!
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.