Biofilm terápia is segíthet egyes fülproblémákon
Létrehozás dátuma: 2024. November 19. Kedd 13:43
Nagyon fontos, hogy mielőbb kezeljük a fül fertőzéseit, gyulladásos folyamatait, mivel három hónap után terápia nélkül akár tartós halláscsökkenés is bekövetkezhet – hívja fel a figyelmet a veszélyre, illetve a korai diagnózis fontosságára dr. Ternai Zita gyermek fül-orr-gégész szakorvos, akinek egyik kiemelt szakterülete a halláscsökkenés.
Miért pont az orvosi hivatást választotta?
– Nagyon távolról indul a történetem. Szerteágazó volt az érdeklődésem: vonzott a művészet – az irodalom, a festészet –, ugyanakkor rabul ejtett a tudomány, az innováció, a technika (repülés, űrutazás) is. Idővel, ahogy formálódott a személyiségem, egyértelművé vált, hogy az orvostudomány a megfelelő út számomra. Hisz emberekkel foglalkozhatok, és a gyógyítás igényli a jó problémamegoldó képességet, a kreativitást, ugyanakkor a tudományos gondolkodást is. Hobbi szinten azért megmaradt a repülés (aktívan siklóernyőzök) és a festészet is. A fül-orr-gégészetben, ami a leginkább vonzott, hogy aprólékos, precíz munkát tesz szükségessé. Ezen belül a gyerekek világa, a gyermek fül-orr-gégészet azért különleges számomra, mert másképp kell a gyerekeket megfejteni, más kötődést igényelnek, és rendkívül őszinték.
Az egyik legfontosabb érdeklődési területe a hallásveszteség. Milyen fő típusai vannak és mi a kiváltója ennek a problémának?
– Kezdeném az idegi alapú hallásvesztéssel. Kilenc évvel ezelőtt, 2015-ben bevezették a közvetlen születés utáni hallás-szűrést. Ez nagy eredmény. A terápia is hatékonyabb ezáltal. A hallásvesztés lehet öröklődő, de kialakulhat betegségek kapcsán is. A másik a vezetéses halláscsökkenés, amely lehet átmeneti vagy tartós és súlyosbodó (progrediáló). A problémaforrás lehet egy egyszerű hallójárat-gyulladás vagy középfülgyulladás, de adódhat súlyosabb ok is, mint például hallócsontláncolati gond. Mindemellett létezik még egy úgynevezett kevert hallásvesztés típus is.
Hogy lehet gyógyítani az említett halláscsökkenéseket?
– Az időben történő kezelés azért is nagyon fontos a gyerekeknél, mert érintheti a beszédtartományt, kihat tehát a beszédfejlődésre, a mentális és pszichés fejlődésre is. A súlyos idegi hallásvesztés gyógyítható cochlearis implantációval, amely ideális esetben gyermekeknél egyéves kor körül megtörténik, klinikai keretek között. A vezetéses halláscsökkenésnél a kiváltó ok megszüntetésére törekszünk: például kezeljük az orrmandula krónikus gyulladását, megnagyobbodását, illetve a hallócsontláncolati problémákat vagy a fülkürtgyulladást.
Milyen vizsgálati folyamatban vesz részt a gyermek, ha hallásveszteség gyanújával érkezik?
– Nagyon nagy hangsúlyt fektetek az első pillanattól kezdve arra, hogy kialakítsam a bizalmi viszonyt a gyermekkel. Nincs helye kényszerítésnek! Csak együttműködésben, egyetértésben történhet bármi. Mindenekelőtt részletes anamnézist veszek fel egy beszélgetés keretében. Ezután elvégzek egy teljes körű fizikális vizsgálatot, majd tympanometriát (dobüregi nyomásmérést, a középfül állapotának vizsgálatát). Ezek alapján egy körülbelüli diagnózis már felállítható, és ennek megfelelően felépítünk egy kezelési stratégiát, amely épülhet konzervatív (gyógyszeres) vagy műtéti megoldásokra.
Mi történik akkor, ha valaki elhanyagolja a halláscsökkenést?
– Az időskori vagy a zajártalom miatt kialakuló halláscsökkenés kezelését minél előbb el kell kezdeni, már az első jeleknél. Ha már a beszédértés is károsodik, akkor a rehabilitáció hosszabbá válik – a hallókészülék beállítása jóval bonyolultabb ilyenkor, hiszen a zajok, és a hasznos jelek megkülönböztetése nehezebb, mert már sokat kikapcsolt, elfelejtett az agy. Tehát már minimális mértékű hallásmódosulásnál is érdemes azonnal szakemberhez fordulni. Nem szabad idegenkedni a hallókészüléktől! Úgy kell tekinteni rá, mint a szemüvegre. Ugyanolyan életminőségjavító eszköz. Ha már kialakult a probléma, évente javasolt az audiológiai vizsgálat.
Tévhit, hogy a gyerekek fülfájósabbak?
– Kezdjük azzal, hogy aki fülfájós gyerek volt, az gyakran fülfájós felnőtt lesz.
De van anatómiai alapja is ennek a kijelentésnek. A gyerekek fülkürtje ugyanis rövidebb, szűkebb, és rosszabb a szellőzése. Ennek a rossz fülkürtfunkciónak, vagy a gócos orrmandulának köszönhetően gyermekkorban könnyebben alakul ki fülfájás, gennyes vagy savós középfülgyulladás, majd ennek következtében vezetékes halláscsökkenés. Ezt már egyre eredményesebben tudjuk kezelni konzervatív terápiával, de megemlíteném, hogy kutatás alatt van egy innovatív megoldás is a rossz fülkürtfunkcióra: a biofilm terápiája. Ez az egyik kutatási területem nekem is.
Hogy működik a biofilm?
– Az orrgaratban, a fülkürtben, és a dobüregben egy összefüggő – úgynevezett – biofilm helyezkedik el. Ha ennek az egyensúlya felborul, vagy kórokozók telepednek meg rajta, akkor krónikus gyulladás alakulhat ki. A biofilm tanulmányozása még zajlik, ahogy azt is kutatjuk, hogy milyen interakciók zajlanak le ennek kapcsán a szervezeten belül, az immunrendszerben, illetve milyen helyi ágensek (változást okozó tényezők) játszanak szerepet a biofilm egyensúlyának felbomlásában. A biofilm-terápiában remélhetően mihamarabb bevezetnek olyan gyógyszereket, amelyeket már alkalmazhatunk a fül-orr-gégészetben is, de egyelőre még kutatási téma. Illetve folyamatban van egyéb megoldások alkalmazhatóságának vizsgálata is.
Hogy óvható meg a hallás?
– Egyfelől fontos a megfelelő zajvédelem: 80 db felett már káros a zajszint, de tartós kitettségnél ennél alacsonyabb szint is ártalmas lehet. Vannak olyan szakmák, ahol alapvetően nagyobb a zajártalom, ilyen például a zenész hivatás is. Másfelől a krónikus, visszatérő gyulladásokra, fertőzésekre is oda kell figyelni, mert a hallócsontláncolatot, illetve a fülkürt és dobüreg állapotát ezek is károsan befolyásolják. Ha 3 hónapnál tovább fennáll a savós középfülgyulladás, akkor akár maradandó, vezetéses halláskárosodás is kialakulhat. Fontos tehát a gyulladások megelőzése és mielőbbi kezelése. De problémát okozhat a kevésbé ismert, koleszteatómás (gyöngydaganat) középfülgyulladás is, amely szintén kiválthat halláscsökkenést.
Forduljanak bizalommal dr. Ternai Zita gyermek fül-orr-gégész szakorvoshoz halláscsökkenéssel, melléküregi gyulladással, orrlégzési panasszal, fül-orr-gégészeti eredetű alvásproblémával, hosszan tartó köhögéssel, elhúzódó megfázásos tünetekkel, orrvérzéses panaszokkal és egyéb fül-orr-gégészeti problémákkal!
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.