Még nem késő beadatni az influenza elleni oltást
Létrehozás dátuma: 2024. November 22. Péntek 14:23
A rizikócsoportba tartozóknak, a környezetükben élőknek különösen ajánlott az oltás, de azok számára is javasolt, akik szeretnék a fertőződés és a betegség elhúzódásának esélyét lecsökkenteni. A négy komponensű vakcina az influenza több altípusával szemben is jelentős védettséget ad.
Akik nem kiemelten veszélyeztetettek, azoknál az influenza 1-2 hét alatt zajlik le, kellemetlen tünetek kíséretében, de alapvetően további következmények nélkül. Vannak azonban olyan esetek, amikor komoly (akár életveszélyes) szövődményeket – például tüdőgyulladást, agyvelőgyulladást – okoz a vírusfertőzés. Ez nagyobb eséllyel fordul elő azoknál, akik egészségi állapotuk (gyengébb az immunrendszerük) miatt védtelenebbek a vírussal szemben.
Kinek ajánlott kiemelten az oltás?
Rizikócsoportba tartoznak a 60 év felettiek, várandósok, krónikus betegségben (például cukorbetegségben, májbetegségben, vesebetegségben, asztmában) szenvedők, kóros túlsúllyal küzdők, daganatos betegek. A rizikócsoport tagjain kívül a környezetükben élő egészséges emberek oltása is javasolt a közvetett védelem (fészekimmunitás) miatt.
Nagyobb a fertőződés kockázata az egészségügyben vagy szociális szférában dolgozóknál (a gondozók, oktatók esetében), hisz foglalkozásuk, munkakörnyezetük miatt jóval nagyobb valószínűséggel kaphatják el, és adhatják tovább a fertőzést. Ezért számukra is javasolt a vakcina.
Miért érdemes beadatni az influenza elleni védőoltást?
- kisebb eséllyel kapjuk el a fertőzést, azaz esünk ki a munkából, a napi családi életből
- ha fertőződünk, a betegség enyhébb lefolyású
- csökken a szövődmény-kialakulás és a kórházba kerülés esélye
- megvédhetjük a gyengébb immunrendszerű hozzátartozóinkat
Még nem késő felvenni az oltást
A szakmai ajánlás szerint ideális, ha még az influenzaszezon elején, azaz októberben, novemberben történik a vakcinálás. Ám, ha kicsúszunk ebből az idősávból, akkor sincs veszve semmi, az influenzaszezon alatt – ami akár márciusig is elhúzódhat – bármikor kérhető az oltás.
Fontos megemlíteni, hogy nem jelent védettséget, ha már az egyik évben átestünk a betegségen, ahogy az sem, ha tavaly megkaptuk az oltást. A vírusvariánsok gyors változása miatt évente szükséges ismételni az influenza vonatkozásában az immunizálást. A vakcina a hatékonyság érdekében minden évben változik, az előző évi járvány alapján állítják össze a várható variánsokra szabottan.
A Budai Egészségközpontban a szélesebb spektrumú védettséget biztosító 4 komponensű (2 A és 2 B vírusvariánst tartalmazó) Vaxigrip Tetra oltóanyaggal végezzük az oltást, a védettség kialakulásához maximum 2 hét szükséges.
A Vaxigrip Tetra a következő inaktivált influenzavírusokat tartalmazza:
- A/Victoria/4897/2022 (H1N1) pdm09-like strain (A/Victoria/4897/2022, IVR-238)
- A/Thailand/8/2022 (H3N2)-like strain (A/California/122/2022, SAN-022)
- B/Austria/1359417/2021-like strain (B/Michigan/01/2021, wild type)
- B/Phuket/3073/2013-like strain (B/Phuket/3073/2013, wild type)
Amennyiben ön is szeretné beoltatni magát influenza ellen, kérjük, hívja telefonos ügyfélszolgálatunkat a (+36) 1 489-52-00-as telefonszámon, hétköznap, reggel 8:00 és 20:00 között!
A cikk dr. Jelenik Zsuzsanna infektológus szakorvos közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.