2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    Akár már 30-35 éves korban is okozhat panaszokat a térd kopása

    Létrehozás dátuma: 2025. Február 10. Hétfő 15:26

    Utolsó módosítás dátuma: 2025-02-21

    A térdfájdalom az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz. Jellemzően hány éves korban és milyen okból jelentkezik? Mikor alkalmazható a hialuronsavas injekciós kezelés, és milyen elváltozásoknál nyújt megoldást az artroszkópos térdműtét? A dr. Pánics Gergely PhD ortopéd-traumatológus adjunktussal készült interjú során többek között ezekre a kérdésekre is kitértünk.

    Akár már 30-35 éves korban is okozhat panaszokat a térd kopása

    Milyen út vezetett az orvosi hivatásig, az ortopédiai szakterülethez és a sportsebészethez?

    – Édesanyám, édesapám orvos – közelről láttam, mivel jár ez a hivatás, és nem volt bennem kétség, hogy nekem is erre az útra kell lépnem. Ennek ellenére tettem egy rövid kitérőt a jog irányába: a tudományos munka, kutatás mellett megszereztem a jogi diplomát is. Hogy mi vonzott a sportsebészethez? Szinte az összes sportot kipróbáltam. Így a hobbi, érdeklődés és a hivatás találkozott, amikor sportcsapatoknál kezdtem el hasznosítani a tudásom. A traumatológiai képzést is ebben az időszakban kezdtem el. Az elmúlt években a térdhez és bokához kapcsolódó sportsebészeti beavatkozások mellett nagy számban végeztem kórházi keretek között nagyízületi endoprotetikát (csípő- és térdprotézis-beültetést) is. A klasszikus ortopédiai és traumatológiai esetek ellátása mellett azért megmaradt a sporthoz kapcsolódásom is: a kórházi munka mellett jelenleg a Ferencvárosi TC Labdarúgó Szakosztályának Egészségügyi Részlegvezetője vagyok, és az élsport nemzetközi szintű elvárásait szem előtt tartva foglalkozom a játékosok sportsérüléseivel, illetve egészségügyi problémáival. 

    A térdfájdalom jellemzően hány éves kortól jelentkezik?

    – Fiatalkorban rendszerint növekedéssel kapcsolatos vagy túlterhelésből fakadó problémák adódnak. A szalagsérülések általában a legaktívabb korosztályt érintik – azaz a 15 és 35 éves kor közöttieket. A kor előrehaladtával bekapcsolódnak a problémakörbe a kopásból eredő fájdalmak, panaszok – ezek akár már 30-35 éves kor táján is felbukkanhatnak. Ennek megjelenési idejét befolyásolja többek között a genetika, az aktivitási szint, a munkavégzés, és természetesen a táplálkozás is. Ha valaki nagyon aktív életet él, akkor ez utóbbira különösen oda kell figyelnie, a sportdietetika kihagyhatatlan tényezővé válik az életében.

    Akár már 30-35 éves korban is okozhat panaszokat a térd kopása

    Artroszkópos beavatkozásokat is végez. Mit lehet erről az eljárásról tudni? Milyen problémák kezelésére alkalmazzák az ízületnél?

    – Az artroszkópia, vagyis az ízület tükrözése egyfelől segít a pontosabb diagnózis felállításában, másfelől minimál invazívan (a lehető legkisebb metszést ejtve) végezhetjük el általa a műtéti beavatkozást, az elváltozás kezelését. Ennek köszönhetően minimális lesz a kórházban eltöltött idő, csökken a sebgyógyulási zavarok esélye, és a felépülési idő is. Leggyakrabban ízületi porcsérülések (üvegporc- és meniscus-sérülés) ellátására, másrészt a keresztszalagplasztikák megvalósítására használjuk. A beavatkozások egy része elvégezhető egynapos sebészet keretében, más esetek pedig egyéjszakás kórházi tartózkodást igényelnek. 

    Hialuronsavas injekciós kezelést mikor lehet alkalmazni?

    – Főleg olyan betegeknél használhatjuk a térd hialuronsavas injekciós kezelését, akiknél valamilyen szintű porcsérülést diagnosztizáltunk. Hasznos megoldás a kopásból eredő panaszok, fájdalmak enyhítésére. Emellett alkalmazzuk műtéti beavatkozás rehabilitációs időszakában is, elősegíti a gyógyulást. 

    Kitolható hialuronsavas kezeléssel a műtét időpontja?

    – Ez egy tüneti kezelés. Amíg csökkenteni képes a fájdalmat, addig valóban elodázhatjuk általa a műtétet. Hatalmas oki terápiát azonban nem jelent, azaz van egy pont, amikor a hialuronsavas kezelés már nem használ – ilyenkor nincs más választás, csak a térdműtét.

    Akár már 30-35 éves korban is okozhat panaszokat a térd kopása

    A térd körüli oszteotómia is a térdízületi fájdalom csökkentését célozza meg. Mit kell erről az eljárásról tudni? Kinek ajánlott?

    Az oszteotómia során az orvos korrigálja a csontok terhelési tengelyét, így csökkentve az ízület károsodott részére nehezedő nyomást. Ez egy korszerű sebészeti eljárás, ami segíthet megőrizni a térdízületet és visszaállítani a fájdalommentes mozgást. Lényegében képes késlelteti vagy akár elkerülhetővé tenni a térdprotézis beültetését. Azok számára ideális, akik térdízületi kopásban vagy tengelyeltérésben szenvednek, de még fiatalok vagy aktív életet élnek, és szeretnék elkerülni a teljes térdprotézist, és aktív életmódot akarnak élni. 

    Az élsport köztudottan rendkívül nagy igénybevételt jelent az ízületeknek, és előrébb hozza a kopásos panaszokat. Milyen sportot érdemes űzni a hétköznapokban, hobbi szinten?

    – Heti kétszer-háromszor feltétlen érdemes testmozgást végezni, ez lehet valamilyen csapatsport, vagy egyéni sport. Az ugrással járó sportoknál (például kosárlabda) fontos, hogy ne kemény talajon, felületen történjen. Futásnál is figyelni kell a megfelelő cipőválasztásra, és arra is, hogy füvön, rekortánon, lazább talajon fussunk, ne betonon. Ha már kialakul valamilyen mozgásszervi panasz, kopás az ízületben, akkor olyan mozgásformát válasszunk, amelynél a saját súlyt kisebb mértékben helyezzük rá az ízületre – jó megoldás lehet például az úszás, vagy a kerékpározás. 

    Hobbi szintű sportolás esetén mikor fordulhatnak elő sportsérülések?

    – Gyakran a hirtelen aktivitás-fokozódás okoz sérülést, de emellett léteznek bizonyos mozgásminták is, amelyek növelik a sportsérülések esélyét – ilyen például a rossz földetérési, fordulási technika. Ezek gyógytornász támogatásával hatékonyan korrigálhatók, ezáltal megelőzhetők az ebből fakadó sérülések, károk. 

    Ejtsünk néhány szót a prevencióról is. Hogy lehet megelőzni az ízületi problémákat?

    – Mindenekelőtt azzal, ha nincs rajtunk súlyfelesleg, és aktív életet élünk. Ugyanis az extra kilók fokozott terhelést jelentenek az ízületnek, a mozgásszegény életmód pedig az ízületkörnyéki izomerőt, és az izomtömeget csökkenti, ami szintén elősegíti az ízületi degenerációt, a panaszok kialakulását. Ha erre a két dologra odafigyelünk, akkor már rendkívül sokat tettünk az ízületi problémák kivédéséért. 

    Milyen irányelveket kell követni a táplálkozásban az ízületeink egészsége érdekében?

    – Ha változatos, minőségi táplálkozást alakítunk ki, odafigyelve a vitamin-, ásványi anyag-bevitelre, kalóriaszintre, szenhidrátmennyiségre, zsírbevitelre, és sikerül kordában tartani a súlyunkat, akkor nagy baj nem lehet. Kiemelném még a D-vitaminszint megfelelő határértéken tartását, mint kitűzendő célt. De a legjobb, legbiztosabb, ha dietetikus segítségét kérjük a megfelelő étrend kialakításához.

    Forduljon bizalommal dr. Pánics Gergely ortopéd-traumatológus szakorvoshoz műtéti beavatkozást igénylő, alsó végtagot érintő sportsérüléssel, vagy degeneratív eredetű panaszokkal!


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.

    Hírlevél feliratkozás