Az ízületeket minden egyes plusz kiló extrán terheli, és elősegíti a porckopást
Létrehozás dátuma: 2025. Áprlis 1. Kedd 14:22
A túlsúly, a kevés mozgás, a kezeletlen tengelyeltérések miatt korunk egyik legjelentősebb életminőség-rontó betegsége a porckopás, aminek a folyamatát egy ideig ugyan lehet lassítani, ám van az a pont, amikor már csak az ízület teljes pótlása, a protézis-beültetés jelent megoldást. Időt kell szánni a magunkra való odafigyelésre – vallja és hirdeti dr. Pethes Ákos ortopéd-traumatológus szakorvoshoz, sportorvos.

Jelenleg is keretorvos a műkorcsolya és jégtánc keret mellett, immár 30 éve. Milyen mélyen beágyazott kötődése van a sporthoz, és miért pont az ortopédia mellett kötelezte el magát?
– A sport gyermekkorom óta fontos szerepet tölt be az életemben, ezért is adta magát az ortopéd-traumatológia, a sportorvoslás. Ráadásul sok sikerélményt rejt ez a terület. A sportághoz pedig személyes kötődésem van: voltam műkorcsolya egyéniben serdülő és ifjúsági bajnok is. Hűséges maradtam a a korábban űzött sportágamhoz: keretorvosként támogatom őket, mindemellett nemzetközi pontozóbíró is vagyok mindkét szakágban világbajnokságokon, olimpián. Emellett edzői végzettségem van tenisz és sí sportágakban, régen versenyszerűen teniszeztem is. Korábban – Ervin Koeman edzői időszakában –rövidebb ideig a magyar felnőtt labdarúgó válogatott vezető keretorvosaként is dolgozhattam.
A sportsérülések nemcsak a versenysportolók “kiváltsága”. A hobbisportolók milyen sérülésekkel jelennek meg a leggyakrabban a rendelőben?
– Boka-, térd-, váll-, deréksérülésekkel, túlterheléses (“overuse”) problémákkal, izomfájdalmakkal.
Mi a megoldás a túlterheléses problémára?
– Célravezető lehet kezdeti szakaszban a fizikoterápia és a gyógytorna, illetve gyorsíthatják a regenerációt egyes krémek is. A pácienssel való konzultáción ilyen esetben mindig hangsúlyozom a prevenció fontosságát, azaz, hogy sporttevékenység előtt feltétlen történjen bemelegítés, utána nyújtás.Természetesen az életkor előrehaladtával a test regenerációjára is időt kell hagyni. Gyakran a konditeremben nehéz súlyokkal történő edzések kapcsán adódnak nem 1 hét alatt gyógyuló túlterhelések, izomsérülések. Ám a páciens nem szeretne kihagyni hosszabb időszakot, ami oda vezethet, hogy a végén néhány napos kihagyás helyett hosszú hetekig abba kell hagynia a sportolást. Muszáj pihentetni a testet időnként! További problémaforrás, hogy a teljesítmény fokozása érdekében sokan ártalmas doppingszerekhez nyúlnak. Lehet, hogy ezt nem is tudatosan teszik, hisz az ellenőrizetlen minőségű, hivatalosan nem bevizsgált táplálék-kiegészítőkbe, fehérjékbe nem publikusan sok esetben egy kis szteroid is kerül. Összegezve: a terhelés adagolása művészet, meg kell találni az edzés megfelelő ütemét.
A futás az egyik legnépszerűbb hobbisport. Sokszor jelentkezik a futóknál térdfájdalom, mi okozhatja?
– Kiválthatja akár lúdtalp is, ami miatt ciklikus mozgásnál nem megfelelő tengelyen történik a terhelés, ezért aránytalan annak eloszlása. Ha ilyen anatómiai állapottal valaki aszfalton fut nagy távokat, akkor egy idő után a térde és a csípője tönkremegy. Ha ideiglenes a térdfájdalom, akkor valószínűleg a csont végén lévő porc kopásos betegsége, mikrosérülései miatt egy steril gyulladás jött létre. Erre a szervezet egyéb kórélettani elváltozások mellett úgy reagál, hogy több folyadékot termel: az ízületi folyadék mennyisége (ami fiziológiásan 5-7 ml) a többszörösére nő.
Mit lehet ilyenkor tenni?
– Punkcióval radikális javulás hozható – ilyenkor gyakorlatilag leengedjük a termelődött folyadéktöbbletet. Emellett léteznek kiváló porcregenerálódást segítő szerek, amelyek szájon át szedhetők, de sokkal eredményesebb az ízületi folyadékba közvetlenül adható viszkózus anyagokkal végzett kezelés, amely diffúzióval a porcot képes valamennyire regenerálni.
Jelenleg körülbelül 12-15 ezer csípőprotézis-műtétet, és 8 ezer térdprotézis-beültetést végeznek évente itthon. Mi okozhatja a csípő- és a térd kopását?
– Egyik lehetőség, ha genetikailag valaki úgy születik, hogy eleve tengelyeltérés található a térdében (O-láb, vagy X láb). Ilyenkor a térd belső vagy külső oldalára több terhelés jut, és ezáltal a ciklikus túlerőltetés miatt intenzívebb lesz a kopás. Ugyanígy, ha a csípőnél a vápa genetikailag sekélyebb, akkor könnyebben tönkremegy a csípőízület, kialakul az artrózis. Tehát van, akinél kisebb terhelés mellett is hamarabb következik be a kopás, míg másnál nagyobb terhelésre, például a maratonfutás hatására sem. Az adottságok meghatározóak. Ezenfelül a túlsúly, a mozgás hiánya is jelentősen elősegíti a folyamatot.
Milyen konzervatív megoldásokkal tudjuk kitolni a protézisműtét időpontját, ha mégis kialakult a porckopás?
– Hasznos terápiás eszköz lehet a gyulladáscsökkentő gyógyszer, a fizioterápia, a napi szintű gyógytorna, az izomerősítés, a rendszeres mozgás és a lökéshullámterápia is. Illetve nagyon jó tapasztalataim vannak a viszkózus porcképző anyaggal való csípő- és térdízület-feltöltéssel, azaz a hyaluronnal/kollagénnel történő ízületi injekcióterápiával. (Itt megemlíthető, hogy a csípőnél röntgenkontroll is szükséges a folyadék bejuttatásához.) De segíthet ideiglenesen az ízület artroszkópos úton történő átmosása, “kitisztítása”, a levált porcdarabok eltávolítása is.

Mikor jut olyan stádiumba a csípő- és a térd kopása, hogy protézis-beültetés válik szükségessé?
– Tüneti szinten az a mérvadó, hogy a fájdalom, a mozgásbeszűkülés mennyire akadályozza a napi életvitelben, a szabadidős tevékenységekben a pácienst. Fontos tényező, hogy éjjel jelentkezik-e fájdalom, és milyen mértékben szűkült be a mozgástartomány, mutat-e a röntgen jelentős kopást. Alapvető a genetikai meghatározottság (pl. tengelyeltérés a térdízületben, vagy gyerekkori csípőficam, esetleg sekély vápa), de korábbi sérülés vagy porcműtétet esetén is hamarabb lehet indokolt a protézisműtét. Előfordulhat az is – főleg jellemzően a fiatalabb, 40 év körüli korosztálynál –, hogy a csípőízületben combfejelhalás következik be ismeretlen eredetű keringési probléma miatt. (Kóroki tényező lehet ilyen esetben a szteroid abúzus vagy az alkoholfogyasztás.)
Hogy lehet hatékonyan megelőzni a kopásos probléma jelentkezését a térdízületben?
– A legnagyobb összefüggés a túlsúllyal kapcsolatban állapítható meg. Törekedni kell az egészséges testsúly megtartására, mert az ízületeket minden egyes plusz kiló extrán terheli, és előre mozdítja a kopásos folyamatot. Másik fontos dolog, hogy korai panaszok esetén még korrigálni lehet műtéti úton a tengelyeltéréseket, ami szintén segíthet a kopás prevenciójában. A harmadik tényező a rendszeres sport: a ciklikus mozgás ugyanis a porcképződés ingere, fokozódik általa a porcszövet vérkeringése. Jótékony hatású többek között a nordic-walking, a kerékpározás, az úszás és a gyaloglás is – de a legfontosabb, hogy minél gyakrabban űzzük és örömet okozzon.
Forduljon bizalommal váll-, csípő-, térd-, lábpanaszokkal és minden egyéb ortopédiai vonatkozású tünettel dr. Pethes Ákos ortopéd-traumatológus szakorvoshoz, sportorvoshoz!
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 24 év tapasztalatait és több mint 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
