2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    Tények a férfiak mozgásszervi egészségéről és tanácsok az ízületkímélő mozgáshoz

    Létrehozás dátuma: 2024. November 18. Hétfő 15:03

    A férfiak fizikai és mentális egészségének megőrzéséhez nagy mértékben hozzájárul a rendszeres mozgás, ami javítja az általános erőnlétet és az állóképességet, valamint igazoltan pozitív hatással van a pszichés állapotra. A naponta, legalább 40 percen át végzett sporttevékenység jó kiindulási pont a férfiakra jellemző mozgásszervi problémák megelőzéséhez.

    Tények a férfiak mozgásszervi egészségéről

    Tények a férfiak mozgásszervi egészségéről

    A férfiak körében is egyre gyakoribb fizikai inaktivitás, a 2/3-ukat érintő elhízás, a 40%-ukra jellemző rendszeres alkoholfogyasztás, és a minden 4. férfinál gondot okozó dohányzás  a mozgásszervi betegségek kialakulásának növekvő kockázatához vezet. A mozgásszerveket érintő problémák megelőzése azért is fontos, mert jelentős mértékben befolyásolják az erősebb nem tagjainak fizikai és mentális állapotát és életminőségét is. Jó hír, hogy a mozgásszervi gondok kialakulása egészséges életmóddal: megfelelő fizikai aktivitással, az ideális testsúly megtartásával, egészséges táplálkozással, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás kerülésével sikeresen megelőzhető. Ha férfiként mégis mozgásszervi panaszokat tapasztalunk, érdemes mihamarabb szakorvoshoz fordulnunk, a korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés segítségével ugyanis jó eséllyel megelőzhető a későbbi mozgáskorlátozottság.

    Férfiakra jellemző mozgásszervi panaszok

    A mozgásszervi problémák statisztikai adatok szerint nagyobb arányban sújtják a nőket, vannak azonban olyanok, melyek inkább férfiaknál jellemzőek. A krónikus derékfájdalom, a csontritkulás és a porckopás mindkét nem számára problémát jelent, vannak azonban olyan kórképek, amelyek férfiaknál nagyobb arányban fordulnak elő. Középkorú férfiaknál gyakori probléma az alacsony csontsűrűség (oszteopénia). A csontritkulás több mint 600 000 férfit érint hazánkban, az 50 év felettiek körében minden 5. férfi szenved ettől.  Az erősebb nem tagjait nagyobb mértékben sújtja az oszteoporózis miatt kialakuló mozgáskorlátozottság, melynek következtében idős éveikre akár tolószékbe is kényszerülhetnek és állandó segítségre szorulhatnak.

    Tanácsok a mozgásszervi egészség megőrzéséhez

    • Mozogjon rendszeresen!

    Válasszon olyan ízületkímélő mozgásformát, ami nem túlságosan megerőltető és idősebb életkorban is kivitelezhető. A mindennapos testmozgásra alkalmas lehet a gyaloglás, a kocogás vagy épp a szobakerékpározás, úszás. A lényeg hogy nagyjából napi 40 percet mozogjon, ezzel már sokat tehet csontjai védelmében.

    • Próbálja ki a súlyokkal történő edzést!

    Az olyan antigravitációs tornagyakorlatok, mint a súlyzókkal történő edzés vagy a súlyemelés heti 3-4x, alkalmanként fél órán keresztül végezve sokat segíthetnek a csonttömeg növelésében és a csontritkulás kezelésében. Fontos megjegyezni, hogy csak azon férfiak esetében érvényes a napi fél óra, akik korábban is végeztek edzéseket. Akik csak most, idősebb korban kezdenék el, azoknál mindenképpen javasolt, hogy maximum heti 3-4 alkalommal, 10-10 perces időtartammal, kis súlyokkal kezdjék az edzéseket, vagy forduljanak a kondícionáló termekben most már szinte mindenhol jelenlévő, a tréningeket segítő személyi edzőkhöz.

    • Számoljon le az egészségre káros szokásokkal!

    Amennyiben vannak az egészségre káros szokásai, minél hamarabb vessen véget ezeknek. Az alkoholfogyasztás csontritkulásra, izomgyengeségre, mozgásszervi sérülésekre, a dohányzás rheumatoid arthritisre (RA) és arthrosisra hajlamosít. Szokjon le az alkoholfogyasztásról és a dohányzásról a csontjai védelme és a többi súlyos szövődmény megelőzése érdekében.

    • Kezeltesse időben meglévő mozgásszervi panaszait!

    A már meglévő mozgásszervi problémái, sportsérülései kezelése érdekében forduljon bizalommal egészségközpontunk ortopéd, sportsebész szakorvosaihoz, hogy a pontos diagnózis felállítását követően mihamarabb megkezdődhessen a kezelés és csökkenjen a szövődményes problémák kialakulásának esélye.

    Tanácsok az ízületkímélő mozgáshoz

    Az aktivitás megőrzéséhez érdemes ízületkímélő mozgásformát választani, hogy még hosszú éveken át folytathasson egészséges, sportos, izgalmas életmódot. Jó választás lehet többek között a pilates, a jóga, a gerinctorna, a vízi torna, az úszás, a séta, a túrázás, de akár a megfelelő módon kivitelezett futás, sífutás, kerékpározás, esetleg páros tenisz edzés is.

    Az ízületkímélő mozgás első alapelve, hogy sose feledkezzen el a sportolás előtti alapos bemelegítésről, majd a sportolás utáni nyújtásról. Erősítse meg a törzs- és a hátizmait, valamint válasszon megfelelő edzőcipőt az ágyéki gerinc terhelésének csökkentése érdekében.

    Amennyiben már kialakult mozgásszervi problémákkal, például csontritkulással vagy porckopással küzd, keressen fel gyógytornász szakembert, aki megmutatja, milyen gyakorlatsorokat célszerű végeznie.

    Csatlakozzon a Millió lépés kampányhoz!

    A Budai Egészségközpont elkötelezetten támogatja a Magyar Szervátültetettek Egyesülete által életre hívott „Millió lépés az iskoládért” kampányt. A „Gyerünk apukám” őszi kihívásához kapcsolódva felkaroltuk a férfiak megmozgatásának ügyét, mivel hisszük, hogy a rendszeres mozgásnak és a szűrővizsgálatokon való részvételnek köszönhetően a férfiak hosszabb időn át élhetnek mozgásszervi problémáktól mentes, egészséges és teljes életet. Ha Ön is egyetért a célkitűzéssel, töltse le az ingyenes MillióLépés applikációt, sétáljon, túrázzon, fusson vagy végezzen bármilyen más ízületkímélő mozgásformát, és gyűjtse nap mint nap a lépésszámokat. Vonja be a közös sportolásba fiát, édesapját, sőt a nagypapákat is!


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.

    Hírlevél feliratkozás - Budai Egészségközpont