Nyolc dolog, amivel sokat tehetünk az egészséges hormonszintért
Létrehozás dátuma: 2024. Október 28. Hétfő 13:59
Utolsó módosítás dátuma: 2024-11-04
Amennyiben a menstruációs ciklusnál változást tapasztalunk (rövidebb vagy hosszabb lesz), érdemes felkeresni a panaszunkkal egy szakorvost. Elképzelhető ugyanis, hogy gond van a hormonszintünkkel.
Dr. Tahy András, egészségközpontunk szülész-nőgyógyász főorvosa segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb tanácsokat, amelyekkel magunk is hatékonyan hozzájárulhatunk az egészséges női hormonháztartás fenntartásához.
1. Ügyeljünk a D-vitaminbevitelre!
Az utóbbi évek egyik legfontosabb tudományos eredménye és felismerése a D-vitaminszint hormonháztartásra gyakorolt hatása. Fontos tudni, hogy októbertől márciusig D-vitaminpótlásra szorul szervezetünk. Ennek ajánlott mennyisége felnőtteknél napi 2000 NE (nemzetközi egység), míg menopauza, csontritkulás és fertőző betegség esetén napi 4000 NE.
2. Törekedjünk inzulinbarát életmódra!
Az inzulinrezisztencia egy cukoranyagcsere-betegség, amely többek között a hormonháztartásunk állapotába is beleszól, így rontja a termékenységet is. Kevésbé ismert a hiperinzulinémia állapot, amikor már túl magas az inzulinszint, de még normál tartományban képes tartani a szervezet a vércukorszintet. Sok esetben egy nem specifikus laborvizsgálat során azonban nem derül fény az inzulinrezisztencia előszobájának számító hiperinzulinémiára, csak az inzulinszintet és az inzulin-elválasztás mértékét megmutató vércukorterhelés-vizsgálat által. Ha hiperinzulinémiát vagy inzulinrezisztenciát diagnosztizál a diabetológus, akkor egészségünk, hormonháztartásunk érdekében kövessük a szakorvos és a dietetikus instrukcióit (figyeljünk oda a D-vitaminpótlásra is), továbbá sportoljunk rendszeresen! A hiperinzulinémia és az inzulinrezisztencia helyes életmóddal megelőzhető és visszafordítható.
3. A menopauza időszakában a problémákat és a veszélyeket is tegyük mérlegre!
Nem a pontos hormonérték a mérvadó, hanem az, miként hat a szervezetünkre a változás folyamata. Ha tünetmentesen zajlik nálunk a menopauza, akkor indokoltabb lehet a hormonpanel-vizsgálatnál például egy csontsűrűségmérés, amelynek az eredménye fontos befolyásoló tényező a terápiás terv szempontjából. Amennyiben előrehaladott a csontritkulás, felmerülhet a hormonpótlás lehetősége. Sok mindent kell azonban ilyen esetben mérlegelni: mit nyerünk és mit veszíthetünk? Ugyanis a hormonpótlás nem mindenki számára javasolható jó szívvel, vannak árnyoldalai is: többek között – a kutatási eredmények szerint – hétszeresére emeli az emlőrák kockázatát. A döntést mindig a problémák és a kockázatok együttes vizsgálatával kell meghozni.
4. Szakítsunk időt a rendszeres testmozgásra!
Mozogni mindig kell, kortól függetlenül, élethosszig. Akkor is, ha nagyobb odafigyelést és energiabefektetést igényel a sport. Egész más életminőséget tapasztal meg az, aki képes a testsúlyát, BMI-jét a megfelelő szinten tartani, és rendszeresen időt szakít a testmozgásra, mint az, aki mozgásszegény életet él.
5. Figyeljünk oda a táplálkozásra!
Az optimális testsúly megtartása érdekében a bevitt kalória ne legyen több az elégetett kalóriák számánál, de a mennyiség mellett fontos a minőség is. Hormonjaink szempontjából jótékony hatásúak a fitoösztrogén tartalmú (például szója) élelmiszerek, ugyanakkor, ha túlzásba visszük fogyasztásukat, akkor – egyes kutatások szerint – káros mellékhatások is jelentkezhetnek. Óvatosan kell bánni a szakmai kontroll nélküli diétákkal is. Ha speciális táplálkozási irányelvet követünk, arról feltétlen tájékoztassuk orvosunkat!
6. Van, mikor gyógynövény is segíthet – alkalmazzuk bátran!
Premenstruációs tünetek esetén, vagy egyes enyhébb hormonproblémáknál hatékony és biztonságos segítség lehet a barátcserje kivonat is. Ennek szedése előtt érdemes nőgyógyász szakorvosunkkal konzultálni.
7. Kezeljük az alvászavart!
Ha érezhetően romlik az alvásminőségünk, feltétlen tegyünk lépéseket a probléma megoldása érdekében, az alvászavar is kihat ugyanis hormonháztartásunkra. Amennyiben az életmódváltás, a stressz csökkentése, a jó alvásrutin kialakítása nem hoz javulást, forduljunk szakemberhez, szomnológushoz!
8. Aggasztó tünetnél az első lépés a nőgyógyász legyen!
Az interneten már rengeteg információ elérhető a hormonproblémákról és annak tüneteiről, ám az öndiagnózis, önkezelés útja tartogat veszélyeket. Pontos képet állapotunkról, és megfelelő vizsgálati eredményekkel alátámasztott, célravezető, biztonságos útmutatást csak szakorvos tud adni. A nőgyógyász releváns kérdésekkel, vizsgálattal megkímélhet bennünket a felesleges tévutaktól, kiadásoktól és az esetleges egészségkárosodástól is.
Női egészség szempontjából a legfontosabb négy hormon: az ösztrogén, a progeszteron, a prolaktin és a tesztroszteron. Ha rendszeres a menstruáció, akkor nincs szükség az FSH, LH értékek laborvizsgálattal való mérésére. A női hormonokhoz kapcsolódó probléma kivizsgálása során felmerülhet az igény a pajzsmirigy egészségéről árulkodó TSH, T3, T4, és a cukoranyagcsere állapotát mutató HbA1c paraméterek vizsgálatára is. Fontos azonban, hogy az utóbbi paraméterek eltérése esetén mindig be kell vonni a nőgyógyász mellett az adott terület ismerőjét is – pajzsimirigygondnál endokrinológust, cukoranyagcsere-zavarnál diabetológus szakorvost. |
Általános érvényű tanács: a szexuális élet megkezdése után egészségünk megóvása érdekében évente keressünk fel nőgyógyász szakorvost szűrési céllal! Ha szokatlan tünetet észlelünk magunkon, akkor ne halogassuk a segítségkérést!
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.