2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

    Létrehozás dátuma: 2024. November 18. Hétfő 12:44

    Világszerte 1,3 millió, Európában 450 000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte. A rosszindulatú daganat korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, amelynek egyik legkorszerűbb eszköze a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott, gáton keresztüli fúziós biopszia. Az eljárás az MR- és ultrahangképek 3D-s összevetítéssel tűpontos mintavételt biztosít a prosztata szöveteiből. A férfiegészség hónap alkalmából dr. Póth Sándor, egészségközpontunk privát urológiai osztályának vezető főorvosa és a Nemzetközi MRT- és Mesterséges Intelligencia Vezérelt Diagnosztikai Központ vezetője ismerteti a szűrővizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalókat, tévhiteket, valamint a fúziós prosztatamintavétel előnyeit.

    Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj!
    Dr. Póth Sándor, privát urológiai osztályunk vezető főorvosa

    A minden év novemberében megrendezett Movember mozgalom során az ahhoz csatlakozók bajusznövesztéssel hívják fel a figyelmet a férfiak egészségügyi problémáira és azok megelőzési lehetőségeire. Bár ilyenkor egyre több bajszos férfit láthatunk az utcán, a tapasztalatok alapján még mindig nem járnak elegen urológia szűrővizsgálatra – különösen a veszélyeztetett korcsoportba tartozó férfiak –, mivel félnek, mi vár rájuk, és keveset is tudnak erről. A fiatalok egyre tudatosabbak ilyen szempontból, a férfiak többsége azonban inkább a párja unszolására megy el az orvoshoz, mivel a nők jellemzően sokkal egészségtudatosabbak, és jobban is tűrik a vizsgálatokkal járó esetleges kellemetlenségeket. A másik motiváció a munkáltatói finanszírozás, amikor a szűrés a céges juttatás része.

    Hány éves kortól érdemes elmenni szűrővizsgálatra?

    „30 éves kortól minden férfinak érdemes lenne elmennie szűrésre évente legalább egyszer, mivel ekkortól indul el a prosztata jóindulatú növekedése, ami egy természetes folyamat. Viszont ez a változás a genetikai és életmódbeli tényezőkkel együtt azt is eredményezheti, hogy a jóindulatú, ám akár életminőséget is rontó prosztatamegnagyobbodás rosszindulatú sejteket termeljen. Ez tipikusan 60 év felett fordul elő, de 30 éves páciensnél is diagnosztizáltunk már áttétes stádiumú prosztatarákot. A rendszeres szűrés az egészségtudatos életmód alapköve kell legyen, hiszen egy 10-20 perces vizsgálat akár életmentő is lehet” – hangsúlyozza dr. Póth Sándor.

    A szakértő szerint azoknál, akiknek a családjában már előfordult prosztatarák, genetikailag hajlamos rá vagy afroamerikai származású, 40 éves kortól már mindenképpen javasolt a rendszeres urológiai szűrés, míg az alacsonyabb kockázatú csoportok számára legkésőbb 45 éves kortól ajánlott az évenkénti ellenőrzés. A PSA-alapú vizsgálat pedig 50 év körül elengedhetetlen. A november, mint a férfiegészség hónapja, különösen jó alkalom az ilyen szűrések fontosságának figyelemfelhívására, hiszen a prosztatarák a korai stádiumban akár évekig is tünetmentes lehet, időben felismerve viszont jó eséllyel gyógyítható, és ilyenkor még van választási lehetőség a kezelési eljárások között. 

    Milyen tüneteknél forduljunk azonnal orvoshoz?

    A vizelés minősége, a vizeletvesztés vagy a vizelettartás bizonytalansága, fájdalmassága és a diszkomfortérzet mind olyan tünet, amire oda kell figyelni. A prosztata nagyon sokféle tünetet tud produkálni, a szűréseknél vizelet-sugárméréssel mérjük fel a panaszok erősségét. Amikor már éppen csak csordogál, cseppen vagy elakad a vizelet, az már a végső funkcionális stádium. Gyengeséggel, csontfájdalom és véres vizelet esetén pedig már rendszerint a rosszindulatú sejtek áttétjével is számolni kell.

    Amennyiben a jóindulatú prosztata-megnagyobbodást nem kezeljük időben, az komoly következményekkel járhat. Ilyenkor ugyanis a húgyhólyag nem tud megfelelően kiürülni, a vizelet pang, ami húgyúti kövességhez és fertőzésekhez vezethet, a fertőzések pedig eljuthatnak a veséig, ami életveszélyes állapothoz, illetve a vese és a hólyagfunkció visszafordíthatatlan elvesztéséig fajulhat úgy, hogy a beteg ebből semmit nem érez.

    Hogyan zajlik a prosztatarák szűrése?

    A prosztatarák felismerésére nincsenek kötelező szűrőprogramok Magyarországon. A férfiurológiai szűrés jelenleg a vizeletüledék és az urológiai tapintásos vizsgálat mellett a vérvétellel történő PSA-meghatározáson alapul. Sokan félnek a prosztata letapintásától, de ez nem minden esetben szükségszerű, és a fizikai vizsgálatot egy beszélgetés előzi meg. Amennyiben ezek eredményei alapján felmerül a daganat gyanúja, szövettani mintavétel (biopszia) szükséges. A hagyományos módszer a végbélen keresztüli „vak” mintavétel, ám ez fokozott, 5-12 százalék közötti fertőzési kockázattal jár, és az esetek 30 százalékában nem is érhető el így a daganatos elváltozás.

    Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj!
    Mesterséges intelligencia által támogatott, gáton keresztüli fúziós biopszia

    Az MI szerepe a fúziós biopsziában 

    Itt jön képbe a mesterséges intelligencia segítségével végzett fúziós biopszia, melynek során a hagyományos eljárással szemben a gáton keresztül történik a mintavétel, amiből a páciens semmit nem érez, mivel altatásban van. A számítógépes eljárás lényege, hogy a prosztatáról előzetesen készített MR-felvételeket – Magyarországon elsőként nálunk – egy MI alapú szoftver elemzi, és kijelöli azokat a területeket, ahol a legnagyobb a daganat gyanúja, segítve ezzel a mintavételi pontok meghatározását. A program által generált leletet radiológus validálja, az emberi ellenőrzés elengedhetetlen része a folyamatnak. Ezután az elkészített virtuális prosztata MR-modellt az MI 3 dimenzióban rávetíti az élő ultrahangképre, amely ultraprecíz, akár 1,7 milliméteres pontosságú szövetmintavételt tesz lehetővé. Az innovatív módszer tehát növeli a kóros elváltozások helymeghatározásának pontosságát, ami által növelhető az esetlegesen szükségessé váló műtét hatékonysága is, továbbá minimalizálja a fertőzés és a szövődmények kockázatát. Az egészségközpontunkban végzett technika során az elmúlt négy évben, mióta alkalmazzák a módszert, nem fordult elő fertőzéses eset, ami az eljárás biztonságosságát és a szigorú betegbiztonsági protokollt tükrözi. A beavatkozás az altatástól az ébresztésig akár 45 perc is lehet, intézetünkben azonban mindössze 26 percet vesz igénybe az orvosi csapat szakértelmének és sokéves tapasztalatának köszönhetően.

    A prosztatarák szűrésével kapcsolatos félelmek és tévhitek eloszlatása érdekében a szakember hangsúlyozza, hogy minél előbb észleljük az esetleges problémát, annál hatékonyabb és kíméletesebb kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre: „Az elváltozások korai felismerése olyan szempontból is döntő fontosságú, hogy ilyenkor még lehetőség van az aktív követési protokollra is, amely során rendszeres ellenőrzéssel (labor- és képalkotóvizsgálat, biopsziakontroll) figyelik a daganat előrehaladását, és elkerülhető az azonnali beavatkozás. Az aktív követés feltétele a pontos diagnózis, amit a fúziós biopszia biztosít. Pácienseinek körülbelül 10 százaléka vesz részt ilyen követésben, amely akár évekkel elhalaszthatja a kezelés megkezdését, ezáltal csökkentve a mellékhatások esélyét” – mondja urológus főorvosunk.

    A szűrővizsgálaton túl

    A szűrővizsgálatokon való részvételen felül néhány életmódbeli tanácsot is érdemes megfogadniuk a férfiaknak, amelyekkel minden tekintetben sokat tehetnek egészségükért és megőrizhetik életminőségüket. A rosszindulatú elváltozások arányának csökkenésében rendkívül fontos szerepe van a rendszeres testmozgásnak és a kiegyensúlyozott táplálkozásnak: a vörös húsok visszaszorításának, a növényi alapú alapanyagok előnyben részesítésének, illetve a fehér húsok, például halak fogyasztásának. Emellett a dohányzás elhagyása csökkenti a húgyúti daganatok, a szív- és érrendszeri panaszok, valamint a merevedési zavarok kialakulásának kockázatát.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.

    Hírlevél feliratkozás - Budai Egészségközpont