2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    COPD világnap 2024 - Ismerje meg tüdőfunkcióját!

    Létrehozás dátuma: 2024. November 20. Szerda 10:15

    A tüdőfunkció nemcsak a tüdő egészségének, hanem az általános egészségi állapotunknak is előrejelzője, ezért fontos, hogy a spirometria (a tüdőfunkció mérése) a rendszeres egészségügyi ellenőrzések részévé váljon minden életkorban. Tudjon meg többet a légzésfunkciós vizsgálatok szerepéről és a krónikus obstruktív tüdőbetegségről (COPD) Dr. Strausz János MTA Doktora, pulmonológus szakorvos közreműködésével készült cikkünkből!

    COPD világnap 2024
    Dr. Strausz János, az MTA doktora, intézetünk pulmonológus szakorvosa

    Tüdőnk magzatkorunktól kezdve egészen a fiatal felnőttkorig folyamatosan növekszik. Ebben az időszakban különösen érzékeny az olyan környezeti behatásokra, mint a dohányfüst, a légszennyezés, vagy a légúti fertőzések, amelyek egyfelől akadályozhatják a tüdő növekedését, másfelől növelhetik a tüdőbetegségek, köztük a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kialakulásának kockázatát.

    Miért hasznos a spirometria?

    A spirometria nemcsak a tüdőnk állapotáról, hanem az általános egészségügyi helyzetünkről is sokat elárul. Minden életkorban alkalmas a tüdő állapotának felmérésére, és már igen korai, akár tünetmentes szakban is információt ad a légzési paraméterek kezdődő változásairól. Sok tüdőfunkció már azelőtt romolhat, mielőtt tünetek kialakulnának. A tüdőfunkció rendszeres ellenőrzése lehetőséget nyújthat több tüdőbetegség, köztük a COPD korai diagnosztizálására és kezelésére is.

    Miért fontos a tüdőbetegségek szűrése?

    A tüdőbetegségek a vezető halálokok közé tartoznak: becslések szerint évente 3 millió ember hal meg világszerte COPD következtében, a tüdőrák pedig évente 1,8 millió ember halálát okozza. Ez a szám várhatóan tovább fog növekedni a népesség elöregedése és a kockázati tényezőknek, például a dohányfüstnek és a légszennyezettségnek való fokozott kitettség következtében.

    COPD világnap 2024

    Kiket érint a krónikus obstruktív tüdőbetegség?

    A COPD légzési nehezítettséget okozó krónikus tüdőbetegség, amely hazánkban több mint félmillió embert érint. Jellemzően 40 éves kor körül jelentkezik. Nem egyetlen kórt jelöl, hanem azoknak a tüdőt érintő elváltozásoknak az összefoglaló neve, amelyek következtében az alsóbb légutak beszűkülnek, a légzésben résztvevő tüdőszövetek pedig károsodnak. Ide tartozik a krónikus hörghurut, illetve a tüdőtágulat (emphysema).

    Milyen tünetek esetén gyanakodjunk COPD-re?

    A krónikus obstruktív tüdőbetegség egyre fokozódó légszomjat, nehézlégzést, krónikus nyákképződést és köhögést okoz. A COPD-ben szenvedő betegeknél jóval gyakrabban alakulnak ki légúti fertőzések, amelyek tovább rontják a légzési kapacitást és a végső stádiumban légzési elégtelenséget eredményezhetnek.

    Mit tehetünk tüdőnk egészségének javítása és a légzési nehezítettség megelőzése érdekében?

    Tüdőnk egészségéért sokat tehetünk a spirometria vizsgálaton, illetve tüdőszűrésen való rendszeres részvétellel. Ennél is fontosabb, hogy kerüljük a dohányzást illetve a cigarettafüst és más mérgező anyagok belélegzését. Ha olyan iparágban dolgozunk, ami a tüdőnk egészségére potenciális veszélyforrást jelent (például bányászat), akkor minden esetben alkalmazzuk körültekintően a védőfelszereléseket.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.

    Hírlevél feliratkozás - Budai Egészségközpont