A jól kialakított napi rutin sokat segíthet egészségünk és fizikai aktivitásunk megőrzésében – Interjú Dr. Lohner Balázzsal
Létrehozás dátuma: 2025. Május 26. Hétfő 14:07
Ameddig csak lehet a saját porc- és csontállomány megtartása a cél a térdízületi deformitásnál, sérülésnél – mondja dr. Lohner Balázs ortopéd-traumatológus, ortopéd- és sportsebész –, de természetesen van az a pont, amikor elkerülhetetlen a protézis beültetése. Az elhízás, a mozgásszegény életmód, a panaszok elhanyagolása miatt ráadásul egyre korábban jelentkezik a kopásos térdprobléma.

Milyen panaszokkal szokták felkeresni a páciensek?
– Leggyakrabban mozgásszervi problémákkal fordulnak hozzám a betegek. Ezek gyakran sportsérüléshez köthetők, máskor túlterhelés vagy évtizedek alatt kialakuló kopásos folyamatok következtében jönnek létre, amelyek végeredménye a csökkent fizikai aktivitás.
Milyen következményei lehetnek a csökkent fizikai aktivitásnak?
– Hosszú távon ízületi mozgástartomány beszűkülést, kopást és a – késői évtizedekben igazán fontos – vázizomzat állományának csökkenését eredményezheti.
Milyen elvek és szempontok szerint kezeli a betegeit?
– Nagyon fontosnak tartom a megfelelő indikáció alapján meghatározott diagnosztikát, ahogy azt is, hogy a páciens először az orvosnál jelentkezzen, és csak utána történjenek meg a megfelelő vizsgálatok. Ezen leletek alapján tudjuk meghatározni a betegség pontos okát és a megfelelő kezelését. Ennek részét képezi az életmódtanácsadás, a konzervatív kezelés, illetve a sebészeti beavatkozások.
Milyen esetben lehet szükség artroszkópiára?
– Amennyiben a vizsgálatok során olyan elváltozásokat találunk, melyeknél konzervatív kezeléstől nem várható megfelelő gyógyulás, artroszkópos beavatkozást javaslunk. Leggyakrabban meniscus sérülés, porckárosodás és szalagsérülés miatt történik térdtükrözés.
Mi történik egy térdízületi artroszkópos beavatkozás során?
– Összetett funkciója van: egyfelől átvizsgáljuk a térdízületet, másfelől kezeljük a talált elváltozásokat. Sok esetben az artroszkópos kép alapján lehet eldönteni, hogy az adott gyűrűporc-sérülés megvarrható, vagy inkább egy takarékos eltávolítással várható biztos gyógyulás. A műtéti technika és az eszközök fejlődésének köszönhetően egyre jobb eredményeket érhetünk el a sportsebészetben. Szemléltetésképpen: amennyiben sikerül helyreállítani az eredeti anatómiai állapotot, a késői másodlagos károsodások aránya hatékonyan csökkenthető.
Keresztszalagpótlás kapcsán is igen sok gyakorlati tapasztalata van. Mikor szükséges ez a beavatkozás?
– Amennyiben a térdsérülés következtében instabilitás marad vissza és a páciens aktív életet él, szeretne visszatérni korábban űzött sportjához, akkor keresztszalagpótló műtétet javaslunk. Ennek célja, hogy helyreállítsuk az eredeti stabilitást, megóvjuk a porcfelszíneket és megelőzzük az ízületi kopást.
A keresztszalagpótlásnak milyen technológiai, technikai háttere van?
– Artoszkóposan végezzük a keresztszalagpótlást, minimál invazív technikával, így a rehabilitációs idő rövidebb és hamarabb visszatérhet a beteg a normál életmódjához. A megfelelő műtéti technika kiválasztása személyre szabottan történik, és a tervezés során figyelembe vesszük az esetleges társsérüléseket, a páciens életkorát, nemét, sportját, fizikai paramétereit, ízületi adottságait.
Milyen lehetőségek vannak a ízületi kopásos betegségek megelőzésére?
– Terheléssel összefüggő mozgásszervi panaszok esetén mielőbbi ortopédiai vizsgálat javasolt. Gyakran tapasztaljuk, hogy a betegek az ízületi kopás tüneteinek megjelenése után nem közvetlenül jelentkeznek, hanem hónapokkal vagy akár évekkel később. A túlsúly és mozgásszegény életmód jelentős kockázati tényező. A mindennapokra vonatkozó, praktikus tanácsokkal hatékonyan tudjuk támogatni a megelőzést és motiválni a pácienseket.
Mikor kell fontolóra venni a térdízületi protézis beültetést?
– Ameddig csak lehet, igyekszünk megőrizni a saját porc- és csontállományt. Azt szoktam mondani a betegeimnek, hogy akkor jött el az idő a protézisbeültetésre, ha a konzervatív kezelés már nem segít, a fájdalom már nyugalomban is megjelenik és zavarja a pihenést, illetve ha emiatt nem tud annyit mozogni, amennyi a nemzetközi ajánlások alapján szükséges.

Térdprotézis-beültetéseket is végez. Az utóbbi időszakban a Budai Egészségközpontban elindult a robotsebészeti program. Milyen előnye van ennek a lehetőségnek?
– A robotasszisztált műtéti technika személyre szabott, rendkívül precíz beültetést biztosít. Ennek következtében a beavatkozást a lehető legkisebb csontveszteséggel és lágyrészkímélő technikával végezzük, melynek eredménye a gyorsabb rehabilitáció és jobb ízületi funkció.
Milyen élettartama van az implantátumoknak? Mire lehet számítani?
– Intézetünkben a megbízhatóság és a kiemelkedő minőség a két legfontosabb kritérium a protézisek kiválasztása során. Az utóbbi időszakban elérhetőek olyan implantátumok is, melyek magas kopásállóságúak és akár 30 éves kihordási periódus is lehetséges.
A térdprotézis-beültetés hány napos kórházi benntartózkodást igényel?
– Jellemzően 2-3 napot töltenek bent a betegek a kórházban. Ez idő alatt felkészítjük őket a felépülési időszakra. A családi háttér, az otthoni segítség elérhetősége határozza meg, hogy a beteg haza tud menni, vagy rehabilitációs osztályon folytatódik az utókezelés.
Korábban említette az életmódtanácsadást. Miért fontos ez manapság?
– A sportorvoslás feladata a konkrét sérülés ellátásán túl az egészség hosszú távú védelme. A legfontosabb a funkcionalitás, és az, hogy megfelelően felkészüljünk arra, hogy életünk utolsó évtizedeiben is önellátóak maradjunk. Azt tapasztaljuk, hogy a civilizációs betegségek, a mozgásszegény, ülő életmód és a túlsúly egyre fiatalabb életkorban jelennek meg, és ennek következményei komoly károkat okoznak.
Mennyi mozgás javasolt?
– Általánosságban elmondható, hogy naponta 7-8000 lépes és heti 150 perc edzés lenne az ideális. Ez utóbbit azonban apró részletekből is “összehozhatjuk”, ha egyben nem tudunk kiszakítani 30-60 percet a napunkból. Fokozatosan érdemes felépíteni! Egy reggeli pár perces tornablokk is komoly előrelépés, ha az a mindennapos rutin részévé válik. Az ajánlások szerint a 150 percnyi heti aktivitás két fő mozgástípusból álljon: erősítésből és kardiovaszkuláris edzésből. Az erősítés – habár sokaknak nem a kedvence – kulcsfontosságú az izomerő- és izomtömeg megtartásához. A vérkeringésünk egészségének megtartásához pedig nélkülözhetetlen a kardió jellegű mozgás (például kerékpározás, gyors gyaloglás).
Milyen erősítő sportok javasoltak?
– Elsősorban olyan funkcionális edzést szoktam javasolni, mely felkészíti a szervezetet a kiválasztott sportra és az élet kihívásaira. Ennek része a mobilizáció, az erő- és egyensúlyfejlesztés, valamint a nyújtás, amelyek sérülésmegelőzés szempontjából is különösen hasznosak. Az idősebb korosztály esetében ezek a tréningek segíthetnek abban, hogy az utolsó évtizedek is aktívan teljenek, örömöt okozzon az unokákkal eltöltött idő és ne jelentsen problémát az önellátás.
Dr. Lohner Balázs gimnáziumi éveitől kezdve biztos volt benne, hogy orvos szeretne lenni. Az egyetem végére világossá vált számára, hogy a mozgásszervi sebészet áll hozzá legközelebb. Eleinte – 11 évig – baleseti sebészettel foglalkozott, majd érdeklődése az ortopédia és sportsebészet felé fordult. Több mint 10 esztendeje végez artroszkópos sportsebészeti beavatkozásokat, 2016 óta a női kézilabda-válogatott keretorvosa. Speciális szakterülete a sportsebészeten belül a mozgásszervi ultrahangvizsgálat, az artroszkópos térdsebészet, a keresztszalagpótlás, a térdkalácsficamok kezelése, a térdprotézis-beültetés, és a serdülő akadémisták sportsérüléseinek ellátása és rehabilitációja. |
Mozgásszervi problémával (régóta fennálló degeneratív eredetű térdpanaszokkal, csípőfájdalommal, csípőízületi injekció igénnyel, protézisbeültetési igénnyel stb.), továbbá traumából eredő ortopédiai vonatkozású sérüléssel (bokasérüléssel, Achilles-panaszokkal, térdsérüléssel, izomsérüléssel stb.) forduljon bizalommal dr. Lohner Balázshoz!
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 24 év tapasztalatait és több mint 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
