2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    Időskori csontritkulás: mit tehetünk a törések megelőzéséért?

    Létrehozás dátuma: 2025. Július 15. Kedd 10:57

    Az életkor előrehaladtával testünk folyamatosan változik, csontjaink is gyengülnek, sűrűségük csökken, ami együtt jár a törések fokozott kockázatával. A jó hír az, hogy megfelelő életmódbeli odafigyeléssel és szakember által irányított kezeléssel ezek a problémák jól kezelhetők, sőt, sok esetben megelőzhetők.

    A nagyízületek, csontok időskori elváltozásairól, terápiájáról tartott előadást dr. Paukovits Tamás Mirkó PhD, egészségközpontunk ortopéd-traumatológus főorvosa, ortopéd sebésze a Hegyvidékiek Egészségiskolájában. Az esemény keretében a specialista ismertette a csontritkulás típusait, hátterét, kockázati tényezőit és azt is, mit tehetünk a folyamat lassítása érdekében.

    Ízületi kopás: hogy és meddig kezelhető műtét nélkül?
    Dr. Paukovits Tamás Mirkó PhD ortopéd-traumatológus főorvos, ortopéd sebész

    Mi az az osteoporosis (csontritkulás)?

    A csontritkulás a csontszövet minőségi és mennyiségi átalakulása, melynek következtében a csontok gyengébbé és egyben törékenyebbé válnak. Világszerte mintegy 200 millió embert érint, hazánkban pedig közel 1 millióan élnek osteoporosissal. (Ha a kezdődő állapotot is beleszámítjuk, akkor nagyjából hárommillióan.) A leggyakrabban idősebb korban és a menopauza után jelentkezik, de előidézheti anyagcserezavar, tartós szteroidterápia, vagy akár D-vitamin-hiány is.

    „A legveszélyeztetettebb területek a gerinc, a combnyak és a csukló, ahol akár kisebb esések is csonttörést okozhatnak. Különösen idősebb korban a combnyaktörés nagymértékben ronthatja az életminőséget, a mobilitást, sőt, életveszélyes szövődményekhez is vezethet – fertőzésekhez, tüdőembóliához, felfekvéshez, súlyos gyengeséghez és általános állapotromláshoz” – tudtuk meg dr. Paukovits Tamás Mirkó PhD ortopéd-traumatológus főorvostól.

    A csontritkulás típusai

    A betegség diagnosztikus folyamatában a legfontosabb vizsgálat a csontsűrűségmérés (DEXA), amely pontos képet ad arról, milyen mértékben gyengült a csontszerkezet.

    Az elsődleges (primér) csontritkulás típusai:

    • Posztmenopauzális osteoporosis: a menopauzához kapcsolódó hormonális változások miatt (ösztrogénszint-csökkenés) fokozódik a csontbontás, a csontépítés pedig változatlan marad vagy csökken. Ezáltal a csontanyagcsere-egyensúly negatívba billen. (50–65 éves kor között alakul ki a nőknél.)
    • Időskori osteoporosis: a csontépítő sejtek aktivitása csökken időskorban, míg a csontbontó sejtek aktivitása relatíve magasabb marad, így nettó csontvesztés történik. Jellemzően 70 felett jelentkezik.

    Másodlagos (szekunder) csontritkulás: ha egyéb alapbetegség vagy gyógyszeres kezelés okozza a csonttömeg csökkenését, másodlagos csontritkulásról beszélünk. Kiválthatják endokrin betegségek (Cushing-szindróma, a pajzsmirigy túlműködése, 2-es típusú cukorbetegség), gyógyszerek (pl. szteroidok, heparin), krónikus betegségek (vesebetegség, májbetegség, malabszorpciós szindrómák, gyulladásos bélbetegség), mozgáshiány, alkoholizmus és dohányzás is.

    A D-vitamin-hiány, az alacsony kalcium-bevitel, a mozgáshiány elősegíti az osteoporosis kialakulását, rontja a csontok állapotát. A szédülés, gyengeség és az egyensúlyzavarok miatt az idősebb korosztálynál a törésveszély még nagyobb.

    Ízületi kopás: hogy és meddig kezelhető műtét nélkül?
    Csontritkulás

    Sokat tehetünk a csontritkulás folyamatának lassításáért

    A legfontosabb cél a törések megelőzése, a csontállomány romlásának lassítása. A főorvos javaslata szerint ehhez hozzájárulhatunk a következőkkel:

    • rendszeres mozgás és torna, amely segít fenntartani a csontok és izmok erejét, javítja az egyensúlyozó képességet és a csontanyagcserét, illetve csökkenti az esések kockázatát
    • megfelelő D-vitamin, kalcium és K2-vitamin-bevitel
    • a lakás biztonságos kialakítása: csúszásmentes felületek, jó világítás, kapaszkodók felszerelése
    • a testsúly optimalizálása, az elhízás megakadályozása

    Emellett természetesen a reumatológus által javasolt gyógyszeres kezelések (például biszfoszfonátok, denosumab szedése) is segíthetnek megerősíteni a csontokat.

    Ügyeljünk az ízületeinkre is!

    A csontok megóvása mellett fordítsunk figyelmet ízületeink állapotára is. Néhány célravezető tanács az ízületek védelméért:

    • Maradjunk folyamatosan aktívak, mozogjunk (pl. sétáljunk) rendszeresen! 
    • Figyeljünk a megfelelő táplálkozásra, vitaminbevitelre!
    • Ne féljünk segítséget kérni és vegyünk részt rendszeresen szűréseken! Csak a szakemberrel történő konzultáció biztosítja, hogy az egyéni állapotunknak megfelelő, valóban hatékony, biztonságos kezelést kapjuk. 

    A kezelőorvossal való együttműködés és az odafigyelés kulcsfontosságú ahhoz, hogy időskorban is megőrizhessük mozgékonyságunkat, életminőségünket.

    Dr. Paukovits Tamás Mirkó PhD főorvos előadásához kapcsolódó további anyagok:


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 24 év tapasztalatait és több mint 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.

    Urológia e-book - Budai Egészségközpont

    A problémák nyáron sem mennek szabadságra

    Óvja egészségét júliusi kedvezményeinkkel!

    Érdekel >>