Csípő- és térdprotézisműtét: mikor indokolt, és mire számíthatunk?
Létrehozás dátuma: 2025. Július 15. Kedd 10:44
Az ízületi kopás kezelése során a műtét nem elsődleges választás. Ha a konzervatív terápiás megoldások nem vezetnek eredményre, és a fájdalom, a mozgáskorlátozottság már a mindennapokat is megkeseríti, akkor merül fel a protézis-beültetés szükséges lépésként.
A nagyízületek időskori elváltozásairól, terápiájáról tartott előadást dr. Paukovits Tamás Mirkó PhD, egészségközpontunk ortopéd-traumatológus főorvosa, ortopéd sebésze a Hegyvidékiek Egészségiskolájában. Az esemény keretében a specialista bemutatta az ízületi kopás műtéti kezelését is. Mint elmondta, a protézisműtét fő célja az életminőség, a stabilitás és a mobilitás javítása, valamint a fájdalommentes állapot elérése.

A csípőízületi protézis (TEP, Teljes Endoprotézis)
„Akkor jöhet szóba arthroscopos (kulcslyuk sebészeti) beavatkozás, ha csak minimális kopás és felrakódás található az ízület peremén. Ha azonban már az ízület felszínei összeérnek, csont-csont kontaktus alakult ki vagy csontos ütközők vannak, akkor teljes endoprotézis beültetésre van szükség” – ismertette a csípőprotézis-műtét indikációját a főorvos.
A beavatkozás során nagyon fontos cél, hogy a végtaghossz és a csípőszélesség egyenlő legyen. Ennek megfelelően történik a műtét előtti számítógépes tervezés, amely figyelembe veszi a lábhosszt, az offsetet és a forgáspontot.
Mi az az offset? Ha szemből a röntgenfelvételen nézzük, az offset az a távolság, ami a combcsont hossztengelye és a csípőízületi forgáspont között található. Ez határozza meg a csípő „erőkarjának” hosszát, ami a stabil járás, a csípőizmok működése és az egyensúly szempontjából kiemelten fontos. Ha műtétkor nem állítják be helyesen, és túl kicsi az offset, akkor a beteg bizonytalan járást, izomgyengeséget tapasztalhat, sántítás alakulhat ki, vagy folyamatos fájdalmakat élhet meg. Ha túl nagy az offset, akkor az ízület túl nagy terhelést kap, ami a protézis idő előtti kopásához vezethet. |
A műtét körülbelül 60-80 percig tart. Fontos tudni, hogy az izmok, inak, szalagok, ízülettok és a csontozat azonos marad, csak az ízületi felszínek cserélődnek az operáció által.
A beültetendő implantátumnak számos típusa létezik: elérhetők ragasztott, ragasztó nélküli verziók, és különböző anyagú vápák és fejek.
Ugyanígy a műtéti feltárás típusa is többféle lehet (elülső, hátulsó, izomátvágásos, izomsértés nélküli), ezek közül az izom- és ínátvágást mellőző megoldások (elülső, anterolaterális minimál invazív) korai előnyöket ugyan mutatnak (kevesebb vérveszteség, fájdalom, gyorsabb felépülés), azonban 6 héten túl nincs szignifikáns különbség a feltárástípusok között. (Alapvetően egyénre szabottan választja ki az ortopéd sebész a megfelelő feltárástípust. Nincs “korszerűbb” feltárás.)
A csípőprotézis-beültetést követő reggel már felkelhet a beteg, de 2-3 hétig még szükséges a mankók használata, utána már elhagyhatók.
A rehabilitáció során mire kell számítani, mire kell figyelni?
- Az autóvezetés a mankók elhagyásával egyidejűleg megengedett.
- Nem szabad az első 12 hétben mély guggolást és lábkeresztezést végezni.
- A gyógytorna elengedhetetlen a műtétet követő 4. hónap végéig – hetente 1-2 alkalommal kell tornázni, otthoni feladatokkal kiegészítve.
- Orvosi ellenőrzés szükséges a műtét utáni 6. héten, 12 hetesen, illetve 1 évesen, röntgenfelvétellel.
- A gyógyulás jele a fájdalommentesség.
Mit kell tudni a térdprotézis-beültetésről?
Ha a térdnek csak az egyik oldala kopott (ez leggyakrabban a belső, úgynevezett mediális oldal), akkor rendszerint nem szükséges azonnal teljes térdprotézis-beültetés, helyette mérlegelhető a tengelykorrekciós műtét (osteotomia), vagy unicondylaris (szánkó) protézis beültetés.
Amennyiben nem csak az egyik oldal, hanem a belső, külső és elülső oldal is kopott, akkor csak a térd endoprotézis beültetés (térdprotézisműtét) segíthet. A beavatkozás során eltávolítják a combcsont alsó végét és a sípcsont felső végét, majd implantátumot ültetnek rá, és közéjük egy polietilén betét kerül.
A protézisműtéthez használt implantátum típusa lehet egyszerű, keresztszalagokat pótló vagy megtartó, száras, illetve zsanéros (utóbbi súlyosabb esetekre – csont- vagy szalaghiányra használandó).
A térdprotézis-beültetéseknél világszinten 20%-os azon betegek aránya, akik nem elégedettek a műtéti utáni állapottal. Ezt a rátát tudja hatékonyan csökkenteni a robotsebészet alkalmazása a protetikai sebészetben. A robotasszisztált térdprotézis-beültetés során nem az az ortopéd sebész célja, hogy tökéletesen egyenes térdet hozzon létre, hanem hogy helyreállítsa az egyedi anatómiát, figyelembe véve a kilencféle alaptérdtípust (ó-, egyenes, x-láb, ízületi sík állása). Ez a törekvés a kulcs ahhoz, hogy az eredeti állapotot sikerüljön rekonstruálni a műtéttel.

A robot sztereo kamera rendszerrel virtuális 3D térdmodellt készít a sebész, így optimálisan megtervezhető többek között a szalagfeszesség is. A sebész tehát még a térdprotézisműtét előtt pontosan beállíthatja az implantátum helyzetét és a térd megfelelő mozgásterjedelmét, amelynek eredménye egy lazán és harmonikusan működő térd. „A robotsebészet a jövő, és hasonlóan nagy változásokat hozhat, mint az arthroscopia bevezetése” – vetítette előre dr. Paukovits Tamás Mirkó PhD.
Hasonlóan a csípőprotézis utáni rehabilitációhoz a térdprotézisműtét után is elengedhetetlen a gyógytorna a 4. hónap végéig.
Milyen élettartammal számolhatunk a protézisnél?
Az adatok szerint a beültetett implantátumok 97%-a 15 év után is jól működik, 25 év után pedig ez a szám mindössze 70%-ra csökken. Tehát kijelenthető, hogy a protézisek kétharmada problémamentesen működik 25 év után is.
Az előadásból az is kiderült, hogy a szövődmények aránya nagyon alacsony – mintegy 2% (0% szövődmény sosem garantálható) –, ami előfordulhat: fertőzés, csonttörés, ficamodás, kilazulás.
A gerincérzéstelenítés kíméletesebb, mint az altatás
Az előadás során dr. Gulyás Tamás főorvos, aneszteziológiai vezető is közreműködött a fájdalomcsillapítást, érzéstelenítést, altatást érintő kérdéskör tárgyalásánál. Mint elmondta, a műtét során az altatással szemben az úgynevezett regionális technikákat preferálják (gerincérzéstelenítés, idegblokkok), mivel csökkentik a posztoperatív kognitív diszfunkció, azaz a zavartság kockázatát. Fontos tudni, hogy a regionális technika nem zárja ki azonban a “szedálást” (nyugtatást) – ez lehetőséget biztosít arra, hogy a beavatkozás során a beteg zavartalanul álmodjon anélkül, hogy bármit hallana a sebészeti tevékenységből.
További előnye gerincérzéstelenítésnek, hogy az érzéstelenítő mellett speciális morfinszármazékot is bejuttat az aneszteziológus, amely 24 órás fájdalomcsillapítást biztosít, csökkentve ezáltal más gyógyszerek szükségességét és mellékhatásait (ezáltal a máj és vese terhelését). Mindemellett az altatás ellen szól az is, hogy műtét után a betegek gyakran nagyobb fájdalommal és zavartsággal ébrednek.
Tudta? A fájdalom-ambulancián lehetőség nyílik az érzőidegek hosszú távú blokkolására, ami körülbelül fél évre csillapítani képes a fájdalmat. Ez olyan betegeknek ajánlott, akik jelenleg műtéti várólistán vannak, vagy akiknél a műtét túl nagy kockázatot jelent (pl. azért, mert súlyos szívbetegséggel küzdenek). Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek az eljárások nem gyógyítanak, csupán fájdalomcsillapító hatásúak. |
Dr. Paukovits Tamás Mirkó PhD főorvos előadásához kapcsolódó további anyagok:
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 24 év tapasztalatait és több mint 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
