A járvány jelenlegi szakaszában nagyon fontos, hogy az aktuális információkról rendszeresen tájékozódjon az alábbi oldalakon:
https://www.nnk.gov.hu/
https://koronavirus.gov.hu
Összegyűjtöttük a betegséggel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat és megelőzési tanácsokat:
Kórokozó: SARS-CoV-2 új koronavírus
A terjedés módja: az emberről-emberre történő terjedés jellemzően cseppfertőzéssel és a fertőzött váladékokkal történő direkt vagy indirekt kontaktussal történik.
Lappangási idő: a jelenlegi adatok szerint általában 5-6 nap (2-12 nap).
Fertőzőképesség: az eddigi adatok alapján a fertőzőképesség a tünetek meglétekor a legnagyobb, de jelenlegi ismereteink szerint nem zárható ki teljes bizonyossággal, hogy fertőzőképesség előfordulhat a megbetegedés kezdete előtt is. Valószínűleg a tünetek súlyosságával arányos a fertőzőképesség.
Legjellemzőbb tünetek: láz, köhögés, nehézlégzés, tüdőgyulladás, de előfordulhat torokfájdalom, izomfájdalom, hasmenés is.
A fertőzőképesség tartama: nem ismert.
Gyanús esetnek minősül, amennyiben az A. pontban szereplő feltétel és a B. pontban szereplő feltételek valamelyike teljesül:
A. Olyan akut légúti fertőzésben szenvedő beteg, akinél az alábbi tünetek közül legalább egy fennáll: láz (?38°C), köhögés, légszomj; hirtelen megbetegedési kezdettel, függetlenül a megbetegedés súlyosságától,
ÉS
B. aki a tünetek kezdetét megelőző 14 napban
B1. - szoros kapcsolatban volt megerősítetten vagy valószínűsítetten új koronavírussal fertőzött személlyel
VAGY
B2. - olyan, az új koronavírus fertőzéssel érintett területen járt, ahol közösségi terjedés feltételezhető (az érintett területek napról napra változnak!)
Figyelem!
Amennyiben a fenti kritériumok tapasztalhatók Önnél, személyesen ne keressen fel egészségügyi intézményt, hanem telefonon értesítse háziorvosát.
Időpont-egyeztetéshez kérjük hívja a központi számunkat!
Tanácsok, teendők
- Mosson kezet rendszeresen és alaposan, legalább 20 másodpercig szappannal és folyóvízzel, vagy tisztítsa meg kezét alkoholos kézfertőtlenítővel! (hazaérkezés után, munkába érkezés után, tömegközlekedés után, ételkészítés előtt és közben, étkezés előtt, WC használatot követően, tüsszentés, köhögés, orrfújás után, beteggel érintkezés előtt és után, állatokkal vagy állatok ürülékével való érintkezés után)
- Szemhez, szájhoz, archoz ne nyúljon, illetve csak kézmosást követően!
- Szellőztessen rendszeresen!
- Otthonában/ munkahelyén tisztítsa a gyakran megérintett felületeket rutinszerűen (például: asztalok, ajtókilincsek, villanykapcsolók, fogantyúk, íróasztalok, WC-k, csapok, mosogatók és mobiltelefonok)!
- A gyermekek által használt játékok, eszközök napi fertőtlenítő tisztítása javasolt.
- Kerülje a nagy tömeget, zárt légterű helyiségeket!
- Kerülje az érintkezést betegekkel, aki köhög, tüsszög, lázas – legyen bármilyen okból a betegsége (influenza, bakteriális fertőzés, egyéb)!
- Köhögéskor, tüsszentéskor használjon papírzsebkendőt, amit használat után azonnal dobjon el! Amennyiben erre nincs lehetősége, ne a kezébe köhögjön illetve tüsszentsen, hanem a behajlított kar könyökhajlatába!
- Amennyiben Ön beteg, tartson távolságot másoktól!
- Tartózkodjon a másokkal történő szoros fizikai érintkezéstől
- Lehetőleg használjon külön WC-t és mosdót
- Használjon külön étkészletet
- Használjon külön törülközőt
- Csak akkor használjon maszkot, ha munkaköre megkívánja vagy légzőszervi tünetei vannak (köhögés, tüsszentés), ezzel védje a környezetében lévőket!