2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    A bütyökhöz sokszor kalapácsujj is társul

    Létrehozás dátuma: 2025. Január 10. Péntek 13:18

    Utolsó módosítás dátuma: 2025-01-13

    Bármely életkorban kialakulhat bütyök a lábon. Többnyire nők küzdenek vele, de férfiaknál is megjelenhet. Genetikai, életmódbeli tényezők és egyes betegségek, állapotok is elősegítik a kialakulását – tudtuk meg dr. Kiss Dániel ortopéd-traumatológus szakorvostól, aki beszélt a megelőzési lehetőségekről, a kialakulás folyamatáról, és a kezelésről is.

    A bütyökhöz sokszor kalapácsujj is társul

    Több évig Németországban is dolgozott ortopédia, traumatológia területen. Milyen tapasztalatokra tett szert ebben az időszakban?

    – A rezidensi időszakom nagy részét Németországban töltöttem. Részben az elméleti tudásomat mélyítettem el ezekben az években, illetve ügyeletekben a súlyos traumás esetek, valamint gyermeksérültek ellátása is a feladataim közé tartozott. A lábsebészettel is itt találkoztam először, mely külön ráépített szakképzés kint, Magyarországon ez még kialakulófélben van. Az ott töltött időszakban fogott meg ez a részterület. 2016-ban Hangody László professzor úrtól kaptam meg a lehetőséget, hogy a szakorvosképzésemet az osztályán folytathassam – így kerültem az Uzsoki Kórház Ortopéd-Traumatológiai részlegére, ahol az akut végtagtraumatológia, illetve ortopédia vonalon főleg a csípő- és térdízületi endoprotetika, artroszkópia, és a lábsebészet területén tudtam gyakorlati tudásra szert tenni. 

    Többek között térdartroszkópiát is végez. A leggyakrabban milyen esetben van szükség erre a technikára?

    – Ez egy ma már igen széles körben végzett minimál invazív beavatkozás, amit főleg porcsérülések ellátása használunk, és amellyel egyúttal a terápiát is meg tudjuk valósítani. Most már csupán diagnosztikus céllal nem nagyon végzünk artroszkópiát, mivel az MRI nagyon jól ki tudja váltani ezt a funkciót. Leggyakrabban a különböző szintű meniscus-sérüléseknél használjuk, ezek közül is a belső meniscus-sérülések fordulnak elő a legnagyobb számban. (A meniscus-sérülés oka lehet kopás vagy sérülés, szakadás is.) Ezenfelül bizonyos térdkörüli tengelykorrekciós műtéteteket, a keresztszalagpótlás bizonyos lépéseit is artroszkóposan végezzük.  Ezenkívül ezzel a technikával végezhetőek a különböző porckárosodást orvosló porcképző eljárások, a microfractura, illetve a – körülírt, kisebb porchiánynál, a fiatalabb korosztály esetében megoldást jelentő – mozaikplasztika is.

    Kiemelt szakterülete a lábdeformitások műtéti korrekciója. Az egyik leggyakoribb (különösen nőknél előforduló) lábprobléma a bütyök. Mitől alakul ki?

    – Az esetek nagy részében genetikai okra vezethető vissza. Ha már az édesanyának, nagymamának is volt, akkor valószínűsíthető a hajlam. A fiatalkorban jelentkező bütyöknél rendszerint ez bújik meg a háttérben – ilyenkor észrevehető a betegnél egy olyan szögeltérés, deformitás a lábujjnál, ami már előrevetíti a bütyök kialakulását. A másik befolyásoló tényező a rossz lábbeli. A hegyes orrú, szűk lábfejű, magassarkú cipők nem tesznek jót a lábnak. Egy ehhez kapcsolódó érdekesség: Japánban figyelték meg, hogy amíg nem jelentek meg a nyugati cipők az országban, gyakorlatilag nem küzdöttek bütyökkel az emberek. Ezenfelül egyes anyagcserezavarok is hajlamosítanak a bütyökre: például a pajzsmirigybetegség, mivel kötőszöveti lazaságot okoz, és a szalagok, tokok megnyúlnak. De rizikótényező a túlsúly is, illetve, ha megvan a hajlam a bütyökre, a várandósság is ronthat a helyzeten. Reuma esetén is gyakori, bár ott egyéb, súlyosabb problémákkal is szoktunk találkozni.

    A gyógytorna segíthet a prevencióban?

    –  A bütyök alapvetően lágyrészprobléma, mely végül csontos deformitásokhoz is vezet. A rövidüléseket érdemes gyógytorna-gyakorlatokkal megelőzni, orvosolni. Ez érvényes tanács a bütyökre vonatkozóan is. Gyakran együtt látjuk más deformitásokkal a bütyköt: sokszor társul hozzá például Achilles-rövidülés (a magassarkú cipő miatt). Ez rossz irányba billentheti el a saroktengelyt, így kialakul egy X-tengely (kifelé áll a sarok), majd befelé borul és csavarodik a lábtő, ami “viszi magával” az előlábat, és ennek részeként megjelenhet a bütyök. Ez is mutatja, hogy mindig egyben kell nézni az egész lábat, hiszen sok minden összefügg egymással. Nem elég mindig egyetlen deformitást kezelni, sok estben jelen van sajnos több is. Az Achilles-nyújtása (gyógytorna által) tehát hasznos lehet ilyen esetben, mert sok lábpanasz megelőzhető általa. De például a sarkantyú nevű elváltozás (ami valójában egy kötőszövetes lemez csontos eredésének a gyulladása) kezelésében is hangsúlyos szerep jut a nyújtógyakorlatoknak. De a műtétek után, a betegek utókezelésében is kiemelkedően fontos szerepet kap a gyógytorna.

    Mi a helyzet akkor, ha már kialakult egy lábdeformitás?

    – Alapvetően ez a deformitás jellegétől, súlyosságától függ. Ilyenkor aktív lábtornával kiegészített betétviselést javasolhatunk. Magában a cipőbetét csak egy passzív alátámasztás, nem tartós megoldás. Az aktív izommunkát (gyógytornát) mellé kell tenni, ez különösen igaz gyermekkorban. De ahogy említettem: a konkrét kezelés alapvetően a deformitás jellegétől, a beteg panaszaitól, korától, egyszóval sok tényezőtől függ.

    Fontos megelőzési tényezőként szóba került a cipő. Milyen a jó lábbeli az egészségünk szempontjából?

    – Legyen minél kényelmesebb, a lábfeje széles, és ne legyen magas sarka. Minél nagyobb ugyanis a sarok, és minél inkább az előlábra terheli a súlyt, annál nagyobb igénybevételnek vannak kitéve az ízületek, a struktúrák. Ha van hajlam vagy kezdődő bütyökdeformitás, akkor a magas saroktól a romlás rohamosan felgyorsul. A magas sarok ugyanígy ront a merev öregujj (Hallux Rigidus) állapotán is, ami a nagylábujj alapízületének kopását jelenti.

    Mit lehet kezdeni a bütyökkel? Milyen konzervatív kezelés létezik?

    – Az egyedileg készíttetett talpbetét és a lábujjtámasztó ortézis ideig óráig segít valamennyit. De ezzel csak egy kis időt nyerünk. A bütyöknél megváltozik az ínak húzásiránya, a láb statikája, a csont pedig megpróbál kitérni. Tehát itt olyan erő hat, amit konzervatív módszerrel valójában nem lehet megszüntetni, feltartóztatni, maximum csak lassítani lehet a folyamatot. A valódi megoldás egy már kialakult, főleg panaszt is okozó bütyök esetében a műtét.

    A bütyökműtét mennyire összetett beavatkozás, és mennyire hoz tartós eredményt?

    – Alapvetően egy lágyrészproblémát kezelünk főleg csontos, kisebb részben lágyrész-korrekcióval. A csontokat megpróbáljuk visszaterelni a megfelelő helyre, a megfelelő húzási irányba. Többféle műtéti eljárás létezik, mindig az adott eltérésnek megfelelőt érdemes használni. Ennek meghatározásához a fizikális vizsgálaton túl készül a terhelt lábról minimum két röntgenfelvétel. Mindezek alapján eldönthető, milyen műtéti technikát érdemes választani. Ez lehet viszonylag egyszerű, de szükségessé válhat – a deformitástól függően – több szintén elvégzendő korrekció is. Egy jól megtervezett műtét tartós eredményt hoz, de ennek eléréséhez szükség van a beteg együttműködésére is, gondolok itt például a műtét utáni teendők betartására.

    Mitől alakul ki a merev öregujj?

    – A pontos ok ismeretlen. Ez tulajdonképpen az 1-es lábközépcsont és a nagylábujj alap perce közötti ízület (alapízület) kopása. Azt tudni kell, hogy ez az ízület nagyon nagy terhelést kap. Előfordulhat itt törés is, ami az egyik kockázati tényezője a kopás fokozódásának. (Ez minden ízületre érvényes kijelentés: ízfelszínt érintő törések esetében hamarabb alakulhat ki ízületi kopás, panasz, merevség.) A másik megfigyelés: bizonyos típusú és formájú ízfelszínek esetében korábban jelentkezik a kopás.

    Hogy lehet kezelni műtétileg a merev lábujjat?

    – Ezt sok minden meghatározza: milyen mértékű a kopás, mennyi idős a beteg. Ha fiatal, aktív, és még enyhébb kopással érkezik a páciens, akkor még meg lehet tartani az ízületet. Hasonló a műtéti technika, mint a bütyöknél, csak más a célja, és másfelé korrigáljuk a tengelyt. Sok időt nyerhetünk egy ilyen műtéttel, és megmarad az ízület mozgása. Ha már előrehaladott az állapot, akkor egyre kevésbé tudunk ízületmegtartó műtétet végezni, és valószínűsíthető valamilyen funkcióvesztés – a stabilitásra törekedve az ízület elmerevítése ajánlott ilyenkor. A protézis-próbálkozások hosszú távú sikerét a szakirodalom egyelőre nem igazolja ennél a problémánál.

    A kalapácsujj kialakulásában is a genetika és a rossz cipőválasztás játszik szerepet?

    – Ez a bütyökhöz nagyon gyakran társuló lábdeformitás. A kalapácsujjnál is a láb statikája változik meg, sokszor a deformált nagylábujj kényszeríti nem megfelelő helyzetbe a szomszédos ujjakat. Ezek egymás alá is kerülhetnek, majd erre rájön a terhelés. A rendszer egyensúlya borul fel tehát: az ínak és kicsi izmok húzásiránya változik meg, túlbillennek az optimális tengelyen, rossz pozícióba kényszerítődnek a lábujjak. Jelentkezhet a 2-es, 3-as, 4-es lábujjnál is a probléma, de általában a 2-esnél alakul ki.

    Milyen terápiával kezelhető a kalapácsujj?

    –  Itt is igaz, hogy alapvetően panasz-és stádiumfüggően lehet még betéttel, megfelelő cipővel, szilikon-ortézisekkel kezdeni, de fokozódó panaszok, romló funkció esetén műtéttel korrigálandó ez az állapot, mely általában jelentősebb funkcióvesztés nélkül megoldható.

    A bütyökhöz sokszor kalapácsujj is társul

    Amennyiben ortopédiai panasza van, forduljon bizalommal dr. Kiss Dánielhez, akinek speciális, kiemelt érdeklődési területe az előláb-deformitások (hallux valgus - bütyök, hallux limitus/rigidus – merev öregujj, digitus malleus – kalapácsujj stb.) műtéti kezelése, a térdartroszkópia, valamint a csípőprotézis- és térdprotézis-beültetés.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.

    Hírlevél feliratkozás - Budai Egészségközpont