Gyöki, kisízületi blokád CT/képerősítő kontroll mellett
Felhívjuk tisztelt pácienseink figyelmét, hogy 2024. november 29-én, pénteken járóbeteg ellátásunk 12:00 után zárva tart!
Képalkotó felvételek (például röntgen, CT, MRI) által igazolt nyak-, hát-, derék-, illetve végtagba sugárzó fájdalom esetén a kezelőorvos gyöki vagy kisízület blokád injekciós kezelést rendelhet el.
Milyen gerincelváltozások esetén javasolhatják a gyöki, kisízületi blokád kezelést?
Az egyik eset a gerinccsigolyákat összekötő kisízületek fokozott terhelésére vezethető vissza. Ez egy idő után felgyorsítja a porckopást (arthrózist), amely következtében ízületi fájdalom jelentkezhet.
A másik eset az idegi irritáció. A szomszédos csigolyák között két oldalról egy idegpár lép ki: a nyaki részen ezek a felső végtagok, az ágyéki szakasznál az alsó végtagok irányába futnak. Ha ezek az idegek valamilyen okból (például porckorongsérv vagy gerinccsatorna-szűkület miatt) „becsípődnek”, akkor intenzív fájdalom jelentkezik a kapcsolódó végtagnál, valamint ideggyulladás is kialakul.
A fenti problémák, panaszok rendszerint enyhíthetőek, megszüntethetőek tornával, fizikoterápiával, gyógyszerekkel. Előfordul azonban, hogy nem segít kellő mértékben a konzervatív kezelés, vagy a gerincgyógyász szakorvos úgy ítéli meg, hogy gyorsabban vezethet eredményre egy egyszeri, invazív, injekciós beavatkozás.
Kisízületi blokád injekciós kezelés: milyen esetben végzik és hogyan?
Az említett, csigolyák közti kisízületi problémánál végzett injekciós kezelést célzott kisízületi blokádnak nevezzük. A fájdalmat okozó ízülethez a beavatkozás során kis mennyiségben helyi érzéstelenítőt és gyulladáscsökkentő hatású szteroidot juttatunk be.
A tűvel való pontos célzás, a megfelelő pozícionálás érdekében röntgen képerősítővel vagy CT-vel ellenőrizzük a folyamatot. Ha nem jelentkezik panasz, akkor a kezelés után 30 perccel a páciens az otthonába távozhat. (A hazajutáshoz kísérőre nincs szükség, ám a személyautó vezetése nem javasolt!)
Mit kell tudni az ideggyöki blokád injekciós kezelésről?
Amennyiben a csigolyák közti részen kilépő idegpár a fájdalom forrása, úgy célzott ideggyöki blokád injekciós terápiára van szükség, amely során minimális mennyiségben helyi érzéstelenítőt, illetve gyulladáscsökkentőt (szteroidot) juttatunk a problémás területre. Annak érdekében, hogy csak a gyulladt idegeket érintse a kezelés, röntgen képerősítővel vagy CT-vel ellenőrizzük a tű pontos célzását.
Az idegekhez juttatott érzéstelenítő hatására zsibbadás, gyengülés jelentkezhet a páciens érintett végtagján. Ez a tünet teljes mértékben természetes jelenség, általában pár órán belül, de legkésőbb 1 nap múlva elmúlik.
A kisízületi blokádhoz hasonlatosan biztonsági okokból itt is szükséges egy 30 perces várakozási idő a kezelést követően. Panaszmentesség esetén a páciens kísérő nélkül hazamehet, az autóvezetés azonban nem javasolt!
Mikor ellenjavallt a blokád kezelés?
Kizáró ok, ha az eljárás során alkalmazott szerek valamelyikére érzékeny a beteg.
Ezen felül fokozottabb körültekintést igényel az injekciós terápia, ha vércukorszintet vagy vérnyomást befolyásoló gyógyszert, esetleg „vérhígító” szert szed a páciens.
A kezelőorvos fentiekről való tájékoztatása létfontosságú!
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.