A páciens a legfontosabb - Dr. Popper Mónika
Jelen cikk 2022.02.21. előtt készült.
Utolsó módosítás dátuma: 2022-03-18
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
Dr. Popper Mónika szemészet iránti szeretete gyermekorráig nyúlik vissza. Nagyapja és édesanyja is nagynevű szemészorvos. A doktornő pályája elején komoly tudományos sikereket ért el, amelyeket az elmúlt időszakban a klinikum kezd felváltani. Interjúnkból megtudhatják, hogy miért kedvesebb számára a páciensekkel való foglakozás a tudományos munkánál, és hogy milyen szemészeti problémákkal lehet hozzá fordulni.
Miért a szemészetet választotta szakterületéül?
Több generációs szemészorvos családból származom, édesanyámmal sokat bejártam a kórházba, otthonossá vált számomra ez a közeg. Épp ezért nem is volt kérdéses számomra, hogy szemész legyek. Tudományos munkámat már az egyetem alatt megkezdtem a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikáján, majd folytattam PhD hallgatóként is, illetve számos rangos ösztöndíj segítségével több évet dolgoztam a portugáliai Coimbrában, továbbá hosszabb tanulmányúton jártam a londoni Moorfields Eye Hospitalban, illetve az Egyesült Államokban, Buffalóban is. Tudományos munkám során az egyik kiemelt kutatási területem a cukorbetegség hatása a szaruhártyára volt, ebből a témából szereztem PhD tudományos fokozatomat 2010-ben. Munkámért 2005-ben elnyertem az igen rangos ARVO Foundation díját. Klinikai szakmai tapasztalatomat a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikáján szereztem, ahol a betegellátáson túl részt vettem az Egyetem orvostanhallgatóinak elméleti és gyakorlati oktatásában is, majd 2015-ben szakvizsgáztam kiváló eredménnyel, de természetesen továbbra is rendszeres hallgatója és előadója vagyok nemzetközi és hazai kongresszusoknak, továbbképzéseknek.
A tudományos munka vagy a páciensek gyógyítása jelenti a nagyobb örömet?
Bár a tudomány egy fantasztikus terület, de csak nagyon hosszú idő és rengeteg munka után okoz sikerélményt. A betegellátásban pedig az a fantasztikus, hogy szinte azonnali a visszajelzés, ezért napi örömmel ajándékozza meg az orvost. Ahány beteg, annyi segítségadási lehetőség. Ezt nagyon élvezem. Épp ezért az elmúlt években a tudományos munkát egyre inkább a klinikum váltotta fel.
Milyen problémákkal lehet Önhöz fordulni?
A szemészeten belül fő érdeklődési területem az általános szemészet, a fénytörési hibák korrekciója, a szemszárazság és szemfelszíni betegségek, a szaruhártya betegségei, az uveitis, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és az autoimmun betegségek okozta szemészeti elváltozások, a zöld- és szürkehályog, a presbiopia azaz az öregszeműség, valamint a lézeres látásjavító szaruhártya műtétekkel kapcsolatos tanácsadás.
Mennyiben más egy szemészeti vizsgálat, mint egy optikákban is elvégezhető optometrista által végzett vizsgálat?
Azért nem elég minden esetben az optikusnál végzett vizsgálat, mert bizonyos betegségeket csak a szemészorvos tud diagnosztizálni. Így például a szemnyomás-méréshez vagy a szemfenék vizsgálathoz orvosi tudásra van szükség. Az ereket csak a szemünkben lehet szabadon látni, és az állapotukból rengeteg mindenre lehet következtetni. Épp ezért küldik hozzánk sok esetben a belgyógyászok a cukorbetegeket. A szemidegek állapotából ugyanis meg tudjuk állapítani, hogy jól van-e beállítva az anyagcsere állapotuk. Amit a szemben látunk, ugyanaz játszódik le az egész testben. Vannak olyan betegségek, amelyek a kor előrehaladtával érik utol a betegeket, így például a makula degeneráció, a szemfenéki meszesedés, a sárgafolt elfajulás, amely az időskori vakság vezető oka. A glaukóma pedig 40 fölött a lakosság 2%-át érinti. A korai diagnózis nagyon fontos a gyógyulási folyamatban. Zöldhályog esetében például megfelelő terápiával szinten lehet tartani a betegséget. Míg ha elpusztulnak ezek a rostok, akkor már nem lehet őket visszahozni.
Miért választotta magánpraxisa helyszínéül a Budai Egészségközpontot?
Már kiskoromban is példaértékű volt számomra édesanyám viszonya a betegekkel. Későbbi tanulmányaim során Buffalóban és Londonban is ugyanezt a hozzáállást láttam, miszerint a páciens a legfontosabb. Ennek megfelelően a kérdésekre mindig válaszolni kell, hogy megértse a páciens, mit, miért csinálok vele. Csak ekkor várhatom el tőle, hogy együttműködjön velem a gyógyulása érdekében. Tőlem a páciens addig nem mehet el, amíg kérdése van. Ehhez viszont időt kell szánni rá. Az ehhez szükséges körülményeket itt a Budai Egészségközpontban találtam meg. Sajnos máshol csak perceink vannak a betegekre. Az a Budai Egészségközpont óriási előnye, hogy az országban egyedülálló eszközpark áll a rendelkezésünkre, márpedig ez nagyon fontos a munkánkhoz, mivel a radiológia után szemészet a második legműszerigényesebb terület.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.