2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kedvezmények
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Méhnyakrák

    Foglaljon időpontot most!

    Következő online elérhető időpont: 2024.03.19., kedd

    A méhnyakrák, a méhnyak laphámsejtjeinek rosszindulatú elfajulásából kialakuló daganatféleség. A daganat leggyakrabban 35-60 éves korban fordul elő, de egyre növekszik a fiatal - 30 év alatti - betegek aránya.

    b_mehnyakrak

    Milyen a betegség előfordulása?

    A rosszindulatú női nemi szervi daganatok közül - hazai statisztikai adatok szerint - a méhnyakrákok előfordulása az összes női lakosra vonatkoztatva 25-27 százezrelék, így évente mintegy 1300-1400 megbetegedéssel kell számolni. A méhnyakrák szűrés bevezetése ellenére a nők jelentős hányada sajnos nem vesz részt a vizsgálaton, noha a méhnyakrák ún. daganatmegelőző állapota a cervicalis intraepitelialis neoplasia (CIN) a rákszűrés során diagnosztizálható, és idejében végzett beavatkozással gyógyítható.

    A méhnyakrák okai

    A méhnyakrák kialakulásában számos tényező szerepet játszik: korán kezdett nemi élet, sok partner, rossz szociális viszonyok, sok szülés, abortusz, alultápláltság, gyulladás, dohányzás, rossz hygienés körülmények, Human Papilloma Virus (HPV). A méhnyakrák kialakulásában legnagyobb szerepe a humán papillomavírus bizonyos típusainak (HPV 16, 18, 31, 33, 45) van. A daganatosan elfajult szövetek 80-90 százalékában kimutatható e vírus.

    A méhnyakrák tünetei

    Erre a daganatra is jellemző, hogy korai stádiumban csak elvétve okoz panaszokat, de a szűrővizsgálat során már ilyenkor is láthatók kóros elváltozások. Korai tünetek közé tartozik a közösülés után észlelt, ún. kontakt vérzés, esetleg hüvelyi folyás. A daganat növekedésével párhuzamosan, már spontán vérzés is kialakulhat. Előrehaladott állapotban szinte állandó jelleggel lép fel bűzös, gennyes, véres folyás. Az idő előrehaladtával a daganat fokozatosan ráterjed környezetére, beszűrheti a hüvelyt, a méhtestet, a húgyhólyagot, a húgyvezetőket, a végbelet, a környező ereket és idegeket. A környező szervek érintettsége miatt megjelenhet deréktáji és alsó végtagi fájdalom, alsó végtagi ödéma, mélyvénás trombózis, fájdalmas vizelés, vizeletürítési zavarok, vérvizelés, nehezített, fájdalmas székelés, véres széklet is. Emellett fokozatosan megjelennek a daganatos betegségek általános tünetei, a fogyás, gyengeség és vérszegénység. Távoli áttétet ez a daganat típus ritkán, és csak előrehaladott stádiumban ad. Érintett lehet a tüdő, a máj, a csontok valamint az agy.

    A méhnyakrák diagnosztikája

    Kórelőzmény: első közülés ideje, szexuális élet, partnerek száma, terhességek száma, szociális körülmények, fogamzásgátlók szedése, immunstátusz, IUD alkalmazása, dohányzás.

    A méhnyakrák stádiumának megállapítása során a gondos kórszövettani értékelés az első lépés. Emellett elengedhetetlen a fizikális (bimanuális és rectalis) vizsgálat és a mellkas röntgenvizsgálata is. A környező szervekre való terjedés gyanúja esetén hólyagtükrözés, illetve rectoscopia, szükség szerint intravénás urographiás vizsgálat is végzendő. Kiegészítő vizsgálatok közé tartoznak a különböző képalkotó eljárások (UH/CT/MRI/PET), az arteriographia, a lymphangiographia, a csontscintigraphiás vizsgálat és izotópos renographia.

    Javasolt laboratóriumi vizsgálatok: vérkép és süllyedés, vese- és májfunkciós vizsgálatok, vércukorszint-meghatározás, vércsoport-meghatározás, tumormarker vizsgálatok (SCC, TPA, TA-4, CEA), HPV-tipizálás.

    A méhnyakrák kezelése

    A daganat kiterjedésétől és a beteg általános állapotától, esetleges egyéb betegségeitől függően műtét, definitív radioterápia, ill. kombinált kezelés (műtét és radioterápia) vagy kemoirradiáció; kiújuló daganatokban cytostaticus kezelés végezhető.

    A gyógyulást befolyásolja a daganat stádiuma, szövettani típusa, differenciáltsági foka, a daganat nagysága, a nyirokcsomók érintettsége, ér-, nyirokérbetörés, valamint az életkor.

    A méhnyakrák megelőzése

    Napjaink egyik súlyos egészségügyi problémája a méhnyakrák. Olyan betegséggel állunk szemben, melynek nem lenne szabad bekövetkeznie. A HPV-ellenes védőoltások megfelelő időben és állapotban való alkalmazása révén lehetőség van az onkogén HPV típusokkal való fertőzések 80 százalékának kivédésére. Évenként végzett nőgyógyászati szűréssel a méhnyakrák rákmegelőző állapota és a korai méhnyakrák felismerhető és megfelelő kezeléssel gyógyítható.


    Kapcsolódó cikkek:

    A leírás a Budai Egészségközpont nőgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A tízszeres Superbrands-díjas Budai Egészségközpontban három helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 22 év tapasztalatait és 400.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.