Mi az anorexia?
Az anorexia az étvágytalanság orvosi megfelelője. Étvágytalanság előfordulhat súlyos fertőzéses betegségekben, daganatos megbetegedésekben, gyógyszerek mellékhatásaként, de akár súlyos depresszióban is. A leggyakrabban azonban, a pszichés eredetű evészavarok csoportjába tartozó anorexia nervosa rövidítéseként használják az anorexiát.

Az anorexiás beteg nem fogyaszt megfelelő mennyiségű tápanyagokat, vitaminokat, így energiahiányos fehérjehiányos, vitaminhiányos állapotok jöhetnek létre. A szervezet elkezdi felhasználni saját szöveteit, mely végül kóros soványsághoz vezet.
Az anorexia okai
A betegséget az adott személy torz testképe okozza: túl kövérnek tartja magát. Ebből a pszichés eltérésből erednek a fogyást célzó különböző cselekedetek, mint az önéheztetés, indokolatlan étvágycsökkentő-, vízhajtó-, hashajtó-használat, hánytatás, túlzott sportolás.
A betegség tipikusan 12-20 év közötti lányoknál alakul ki, de fiúknál is lehetséges. A pubertás lányok közel 1% küzdhet ilyen bajjal. Kialakulásában társadalmi okok (megváltozott "karcsú" szépségideál) és személyiségzavar is hozzájárul. Ez utóbbi kialakulásához a főleg magas társadalmi osztályban gyakori fokozott elvárások, teljesítménykényszer, illetve az ez ellen történő lázadás is szerepet játszhat.
Az anorexia tünetei
A fő tünetek közé tartozik a testsúlycsökkenés (BMI "body mass index" 17,5 alatti), a fogyást célzó cselekedetek, az elhízástól való félelem és a torz testkép. Fázékonyság, szédüléses rosszullétek, csökkent libidó, hormonális zavarok is tarkíthatják a képet. Nők esetében a menstruáció elmaradása jelenthet tünetet, melyet azonban a fogamzásgátló szedése elfedhet.
Az anorexia diagnosztikája
A betegség a kezdeti szakaszban leginkább pszichés tünetekben nyilvánul meg. A kórkép előrehaladtával testi tünetek, elsősorban fogyás jelenik meg, mely egy idő után - orvosi kezelés mellett is - csak igen nehezen visszafordítható. Az előrehaladt esetekben az alacsony testsúly okozta szövődmények közel 10-15%-ban halálhoz vezetnek.
Gyanú esetén a diagnózis felállítása elsősorban pszichiáter részéről történik. Beszélgetés keretében kerül sor a pszichés tünetek felderítése. A fizikális vizsgálat, testsúlymérés, EKG- és laborvizsgálatok elvégzése egészítik ki a diagnózishoz szükséges információkat.
Miből áll a kezelés?
A kezelési tervet egyedi módon határozza meg a kezelőorvos. A legfőbb célt, a torzult testkép helyrehozását a pszichoterápia, kognitív terápia, családterápia segítségével igyekszünk elérni. A kezelés a páciens részéről kitartást, a család és a környezet részéről megértő támogatást igényel. Nagyon súlyos esetekben, igen alacsony testsúly esetén osztályos kezelés is szükségessé válhat.
A fenti leírás szerzői jogvédelem alatt áll, az azzal kapcsolatos jogok gyakorlására kizárólag a Budai Egészségközpont Kft. jogosult. Annak bárminemű felhasználása (így különösen másolása, további közzététele, stb.) kizárólag a Budai Egészségközpont Kft. előzetes írásbeli hozzájárulásával lehetséges.
Forduljon szakembereinkhez!
A hétszeres Superbrands-díjas Budai Egészségközpontban négy helyszínen több mint 200 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik, munkájukat világszínvonalú diagnosztikai műszerpark támogatja. 18 év tapasztalatait és 250 000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
